[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, lajblík, mužská šatka na hrdlo, halena, vreckovka, baranica, čižmy
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Celkový pohľad spredu. Muž má oblečené nohavice so zdobením na stehnách a okolo razporkov, zakasané do čižiem, bielu plátenú košeľu, "pruclek" (lajblík), okolo krku má uviazaný "strapčák" (hodvábnu šatku ukončenú viazanými strapcami), cezeň "pantlu" (stuhu uviazanú do tvaru L), vyšívaný plátený "kapesníček" zasunutý do razporkov. Na pleciach má halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou). Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou, na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01
 2. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01

  mužský odev, mládenecký odev, čižmy, nohavice, mužská zástera, mužská košeľa, kabát, klobúk, dychová plechová hudba
  Odev mužov a mládencov zo Bzovíka. Celkový pohľad na skupinu mužov a mládencov, členov miestnej dychovej kapely. Všetci majú oblečenú bielu košeľu, buď so stojačikom a s vyšívanou náprsenkou alebo klasickým golierom, na nej krátky čierny zamatový kabát. Na nohách má každý z nich obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou a oblečené čierne súkenné nohavice nazývané rajtky. Dvaja z nich majú oblečené aj tmavé vyšívané zástery "fiertuchi". Na hlavách majú všetci čierne klobúky s rovnou strieškou a širokou hladkou tmavou stuhou okolo dienka.
  Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01
 3. Pridať záložky  Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, šatka na hlavu, mužský odev, nohavice, gate, mužská košeľa, lajblík, klobúk, dievocký odev, dievocký účes, rubáš, rukávce, čižmy, mládenecký odev, mužská zástera, detský odev
  Odev starších vydatých žien, mladších vydatých žien, mužov, dievok, mládencov, dievčat, chlapcov a detí zo Bzovíka. Celkový pohľad na väčšiu skupinu žien, mužov i detí na schodoch pred kostolom v Bzovíku po skončení nedeľnej svätej omše. Najstaršie ženy majú oblečený odev, ktorý je celý čierny a pozostáva z hladkej sukne a zástery, krátkeho kabátika nazývaného "lipitinka" a šatky na hlave. Mladšie vydaté ženy majú na hlave biele vyšívané šatky, biele riasené rukávce "oplecká" s vyšívaním na prieramkoch, tmavé sukne "kiňťeše" s bielymi zásterami nazývanými "šata" alebo tmavými "fiertucha", ktoré sú už zdobené výšivkami a našitými stuhami. Obuté majú čižmy. Dievky a menšie dievčatá sú oblečené rovnako, ale zástery majú červené a vlasy majú učesané na hladko s cestičkou uprostred hlavy. Starší muži majú na hlavách čierne klobúky a oblečené tmavé rajtky. Všetci muži majú na bielych košeliach s vyšitými náprsenkami oblečené čierne lajblíky. Mládenci a mladší chlapci majú oblečené široké biele plátenné nohavice "gati" a tmavé vyšívané zástery "fiertuchi".
  Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01
 4. Pridať záložky  Dievčenský a mužský sviatočný odev z Litavy 001-01

  sviatočný odev, dievocký odev, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, veniec mladuchy, vreckovka, krížiková výšivka, mriežka, mužský odev, nohavice, mužská košeľa, kabát
  Najspodnejšiu časť dievčenského odevu tvorí bavlnený rubáš "stánka". Na bielej sukni "kiňťeši" má oblečenú červenú zásteru "fiertuchu". Hore má dievča oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna s výšivkou na prieramkoch a okolo krku zdobené čiernou stuhou nazývanou "tráčok". Na hlave má kvetinový veniec, v rukách modlitebnú knižku, vyšívanú vreckovku a kytičku. Muž má oblečené tmavé nohavice, bielu plátennú košeľu bez výšivky a čierny krátky kabát s dvojradovým zapínaním na gombíky. Bližší pohľad spredu.
  Dievčenský a mužský sviatočný odev z Litavy 001-01
 5. Pridať záložky  Odev mládenca zo Bzovíka 001-04

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, opasok, mužská košeľa, krížiková výšivka
  Sviatočný odev mládenca zo Bzovíka. Bližší pohľad spredu na výzdobu bielej plátennej košele. Zdobia ju našité zvislé pásy panamy s vyšitými rastlinnými vzormi v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, ružovej, zelenej, bordovej. Rovnaké vyšívané pásy sú našité aj na manžetách rukávov a golieri.
  Odev mládenca zo Bzovíka 001-04
 6. Pridať záložky  Odev mládenca zo Bzovíka 001-02

  mužský odev, sviatočný odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, klobúk, súkno, krížiková výšivka
  Sviatočný odev mládenca zo Bzovíka. Celkový pohľad zozadu. Mládenec má oblečenú bielu plátennú košeľu zdobenú našitými zvislými pásmi panamy s vyšitými rastlinnými vzormi v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, ružovej, zelenej, bordovej. Rovnaké vyšívané pásy sú našité aj na manžetách rukávov a golieri. Dole má oblečené čierne rajtky v páse stiahnuté čiernym koženým opaskom. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má čierny plstený klobúk s úzkou rovnou strieškou a farebnou vyšívanou stuhou okolo dienka, za ktorou je pripevnená rozmarínová vetvička.
  Odev mládenca zo Bzovíka 001-02
 7. Pridať záložky  Odev mládenca zo Bzovíka 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, klobúk, súkno, krížiková výšivka
  Sviatočný odev mládenca zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu. Mládenec má oblečenú bielu plátennú košeľu zdobenú našitými zvislými pásmi panamy s vyšitými rastlinnými vzormi v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, ružovej, zelenej, bordovej. Rovnaké vyšívané pásy sú našité aj na manžetách rukávov a golieri. Dole má oblečené čierne rajtky v páse stiahnuté čiernym koženým opaskom. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má čierny plstený klobúk s úzkou rovnou strieškou a farebnou vyšívanou stuhou okolo dienka, za ktorou je pripevnená rozmarínová vetvička.
  Odev mládenca zo Bzovíka 001-01
 8. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Kojšova 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, lajblík, odevné doplnky, remeň, krížiková výšivka
  Starší variant mužského sviatočného odevu z Kojšova. Muž má na sebe oblečené nohavice "chološňe" s červenou obrankou tkané z postavu (ovčia vlna). Okolo pása má opásané kožené opasky "remeňe", cez jeden z nich má prevesenú vzorovanú šnúrku "šnorku" z lacetu. Biela košeľa je podomácky tkaná z bavlneného "pamutového" plátna. Košeľa sa na vrchnej časti zapína na gombíky a je zdobená výšivkou. Na košeli má muž oblečený súkenný "cifrovaný lajblík" s harasovou výzdobou. Výzdoba predstavuje geometrické motívy a číslo 1935, ktoré odkazuje na rok výroby lajblíka. Na nohách má muž obuté čierne kožené topánky šité na mieru.
 9. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Kojšova 002-02

  mužský odev, sviatočný odev, krpce, nohavice, mužská košeľa, lajblík
  Novší variant mužského sviatočného odevu z Kojšova. Celkový pohľad zozadu. Muž má oblečené biele plátenné nohavice s červenou "obrankou". Košeľa so zapínaním na gombíky a so stojatým golierom je vyrobená z tkaného bavlneného "pamutového" plátna. Na košeli má čiernu súkennú vestu "lajblík", ktorého chrbtový diel je vyrobený z lesklého materiálu glotu. Na nohách má obuté kožené "bačkori".
  Mužský sviatočný odev z Kojšova 002-02
 10. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Kojšova 002-01

  mužský odev, sviatočný odev, krpce, nohavice, mužská košeľa, lajblík, výšivka, krížiková výšivka, gombík
  Novší variant mužského sviatočného odevu z Kojšova. Celkový pohľad spredu. Muž má oblečené biele plátenné nohavice s červenou "obrankou". Košeľa so zapínaním na gombíky a so stojatým golierom je vyrobená z tkaného bavlneného "pamutového" plátna. Rukávy košele sú zakončené vyšívaným pásom "furmetľíkom". Podobná výšivka sa objavuje aj v okolí goliera košele. Výšivky vyšívala spravidla mladucha tak, aby farebne aj vzorom ladil s výzdobou na jej rukávcoch. Na košeli má čiernu súkennú vestu "lajblík", ktorého chrbtový diel je vyrobený z lesklého materiálu glotu. Na nohách má obuté kožené "bačkori".
  Mužský sviatočný odev z Kojšova 002-01