[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Odev mladuchy zo Slatinských Lazov

  sviatočný odev, mladucha, rubáš, rukávce, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, dierková výšivka
  Lazovský tradičný sviatočný odev. Mladucha má oblečený červený tkaný rubáč "stánku", bielu sukňu so zásterou, biele rukávce s vyrezávanou výšivkou a brokátový živôtik, pod ktorým má krížom cez hruď previazanú bielu plátennú šatku. Na hlave má partu bohato zdobenú umelými kvietkami a striebornými korálikmi, z ktorej vyšívané stuhy visia voľne na chrbte. V rukách drží mladucha bielo-červenú tkanú "pôlku".
  Odev mladuchy zo Slatinských Lazov
 2. Pridať záložky  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-03

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, odevná plachta, pôlka
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve zo Zvolenskej Slatiny. Detail tkanej plátennej „odiedzky“ bielo-červenej farby s drobnými modrými detailmi.
  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-03
 3. Pridať záložky  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, lajblík, šatka na plecia, odevná plachta
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve zo Zvolenskej Slatiny. Detail na trojuholníkovú plátennú šatku „kosičku“ prekríženú na hrudi a modrý „prusľak“ s jedným ozdobným kovovým zapínaním. „Prusľak“ je ušitý z brokátu a stužiek, vpredu je ozdobený kovovou čipkou a flitrami.
  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-02
 4. Pridať záložky  Odev mladuchy zo Žibritova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, odevná plachta, pôlka, parta
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve zo Žibritova. Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanový „rubáč“ s tkanou červenou „prietkou“ na páse. Na spodnej plátennej bielej sukni nazývanej „kinteš“ má oblečený vrchný „kinteš“ - plisovanú bielu svadobnú sukňu. Driekovú časť tvorí kus červeno-bielej látky, ktorá vyzerá ako tkaná. Nasleduje „perkálová“ zástera, na spodnom leme aj na páse zdobená červenou vyšívanou stuhou. Vzadu popod zásteru má uviazané „svadobné šnúrky“ z jemného plátna, ktorých konce tvoria ozdobne zošité pásy saténových mašlí, vyšívaných stúh a tylovej látky. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené „oplecko“z jemného plátna vpredu zaviazané na mašľu červenou šnúrkou s ozdobnými koncami. Na ňom má oblečený lajblík „prusľak“ z červeného hodvábu so vzorom, vpredu so zapínaním na kovovo-sklenené gombíky, dozdobený prišitými červeno-fialovými „duduľami“ - ozdobami v tvare slnka. Pod krkom má pripevnenú širokú hodvábnu červenú mašľu okolo krku uviazanú „zamatku“ - čiernu šnúrku s korálikmi z fúkaného skla na jej koncoch. Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané „kicky“, čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Tkaná bielo-červená „odiedzka“ prechádza z pravého pleca krížom cez hrudník aj chrbát a previazaná je vpredu v strede nad pásom. Hlavu jej zdobí "parta" zložená z venca a ozdôb na vrchu hlavy a vrkoči. V rukách drží obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy „kľakačky“ s tvrdou sárou.
 5. Pridať záložky  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, vreckovka, pôlka
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve zo Zvolenskej Slatiny. Na najspodnejšom kuse odevu bielo-modrej tkanej "stánke" má oblečenú spodnú sukňu "kinteš" z bieleho naskladaného plátna a vrchnú čiernu glotovú sukňu, ktorú má vykasanú. Na nich má opásené dve zástery nazývané "šata". Spodná čierna je ušitá z glotu a vrchná svetlomodrá „tylangová šata“ je z vyšívaného tylu. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené žlté „oplecko“ zdobené vyrezávanou výšivkou a výšivkou krivou ihlou, na ktorom má modrý brokátový "prusľak". Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané „kicky“, čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Odzadu okolo drieku má dopredu cez ruky prehodenú tkanú bielo-červenú "odiedzku." Hlavu jej zdobí "rohatá parta", ktorej vyšívané stuhy visia voľne na chrbte. V rukách drží hodvábom vyšívanú šatku a obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy „kľakačky“ s tvrdou sárou.
 6. Pridať záložky  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, pás, rukávce, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, pôlka
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve zo Zvolenskej Slatiny. Na najspodnejšom kuse odevu "stánke" má oblečenú spodnú plátennú sukňu "kinteš" a vrchnú bielu brokátovú skladanú sukňu. Na nich má uviazanú bielu zamatovú zásteru nazývanú „šata“. Okolo pása má do mašle uviazanú vyšívanú stuhu. Vo vrchnej časti má oblečené tylové "tylangové" "oplecko", na ktorom je hnedý brokátový "prusľak". Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Odzadu okolo drieku má dopredu cez ruky prehodenú "odiedzku." Hlavu jej zdobí parta "veniec". Obuté má čižmy „kľakačky“ s tvrdou sárou.
 7. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-16

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, sukňa, zástera, rukávce, lajblík, odevná plachta, pôlka, parta
  Postup obliekania mladuchy do tradičného ľudového odevu. Celkový pohľad zozadu na postavu oblečenej mladuchy. Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanový „rubáč“ s tkanou červenou „prietkou“ na páse. Na spodnej plátennej bielej sukni nazývanej „kinteš“ má oblečený vrchný „kinteš“ - plisovanú bielu svadobnú sukňu. Driekovú časť tvorí kus červeno-bielej látky, ktorá vyzerá ako tkaná. Nasleduje „perkálová“ zástera, na spodnom leme aj na páse zdobená červenou vyšívanou stuhou. Vzadu popod zásteru má uviazané „svadobné šnúrky“ z jemného plátna, ktorých konce tvoria ozdobne zošité pásy saténových mašlí, vyšívaných stúh a tylovej látky. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené „oplecko“z jemného plátna. Na ňom má oblečený lajblík „prusľak“ z červeného hodvábu so vzorom, dozdobený prišitými červeno-fialovými „duduľami“ - ozdobami v tvare slnka. Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Tkaná bielo-červená „odiedzka“ prechádza z pravého pleca krížom cez hrudník aj chrbát a previazaná je vpredu v strede nad pásom. Hlavu jej zdobí "parta" zložená z venca a ozdôb na vrchu hlavy a vrkoči. Obuté má čižmy „kľakačky“ s tvrdou sárou.
  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-16
 8. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-15

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, lajblík, odevná plachta, pôlka, parta
  Postup obliekania mladuchy do tradičného ľudového odevu. Celkový pohľad spredu na postavu oblečenej mladuchy. Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanový „rubáč“ s tkanou červenou „prietkou“ na páse. Na spodnej plátennej bielej sukni nazývanej „kinteš“ má oblečený vrchný „kinteš“ - plisovanú bielu svadobnú sukňu. Driekovú časť tvorí kus červeno-bielej látky, ktorá vyzerá ako tkaná. Nasleduje „perkálová“ zástera, na spodnom leme aj na páse zdobená červenou vyšívanou stuhou. Vzadu popod zásteru má uviazané „svadobné šnúrky“ z jemného plátna, ktorých konce tvoria ozdobne zošité pásy saténových mašlí, vyšívaných stúh a tylovej látky. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené „oplecko“z jemného plátna vpredu zaviazané na mašľu červenou šnúrkou s ozdobnými koncami. Na ňom má oblečený lajblík „prusľak“ z červeného hodvábu so vzorom, vpredu so zapínaním na kovovo-sklenené gombíky, dozdobený prišitými červeno-fialovými „duduľami“ - ozdobami v tvare slnka. Pod krkom má pripevnenú širokú hodvábnu červenú mašľu okolo krku uviazanú „zamatku“ - čiernu šnúrku s korálikmi z fúkaného skla na jej koncoch. Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané „kicky“, čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Tkaná bielo-červená „odiedzka“ prechádza z pravého pleca krížom cez hrudník aj chrbát a previazaná je vpredu v strede nad pásom. Hlavu jej zdobí "parta" zložená z venca a ozdôb na vrchu hlavy a vrkoči. V rukách drží obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy „kľakačky“ s tvrdou sárou.
  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-15
 9. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-13

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, lajblík, odevná plachta, parta
  Postup obliekania mladuchy do tradičného ľudového odevu. Na vrch hlavy sa dávala čelenka "veniec" zhotovená z podobných drobných materiálov ako "hrčka do vrkoča".
  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-13
 10. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-11

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, lajblík, odevná plachta, pôlka
  Postup obliekania mladuchy do tradičného ľudového odevu. Uväzovanie „odiedzky“ položením na pravé plece. Vpredu prechádza látka popod hodvábnu mašľu, vzadu krížom popod ľavú ruku a oba konce sú vzájomne previazané cez seba vpredu (takmer v strede) v úrovni pásu.
  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-11