[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Melódia z Mestečka 005-01

  ľudová pieseň, ľudový tanec, polka
  Melódia k tancu "Za čo tie volki". Hra na husliach.
 2. Pridať záložky  Líška tis nám húski vzala

  ľudová pieseň, ľudový tanec, polka, spevák
  Žartovná pieseň k tancu polka. Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.
 3. Pridať záložky  Ket sem ja biu maui chuapec

  ľudová pieseň, ľudový tanec, polka, spevák
  Žartovná pieseň k tancu polka. Mužský sólový spev bez hudobného sprievodu.
 4. Pridať záložky  Kuchárki, kuchári

  ľudová pieseň, muzika, tanečný folklór, svadobné piesne, polka
  Svadobná žartovná pieseň k tancu polka. Ženský skupinový spev bez hudobného sprievodu, neskôr vystriedaný ľudovou hudbou z Horného Vadičova pod vedením Gašpara Urbaníka v zložení: Gašpar Urbaník - prim, Celestín Káčerík - druhé husle, Štefan Jarošík - kontra, Ondrej Urbaník - kontrabas.
 5. Pridať záložky  Jedla bi som kašu, kašu

  ľudová pieseň, muzika, tanečný folklór, svadobné piesne, polka
  Svadobná žartovná pieseň k tancu polka. Ženský skupinový spev bez hudobného sprievodu, neskôr vystriedaný ľudovou hudbou z Horného Vadičova pod vedením Gašpara Urbaníka v zložení: Gašpar Urbaník - prim, Celestín Káčerík - druhé husle, Štefan Jarošík - kontra, Ondrej Urbaník - kontrabas.
 6. Pridať záložky  Vajnorski širáček jak je to pjekňe

  ľudová pieseň, ľudový tanec, tanečný folklór, polka
  Pieseň k tancu polka. Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.
 7. Pridať záložky  A tam hore f tom hájičku

  ľudová pieseň, ľudový tanec, polka, muzika, sláčikové hudby
  Žartovná tanečná pieseň k tancu polka. Spieva ženská a mužská spevácka skupina so sprievodom ľudovej hudby.
 8. Pridať záložky  Melódia z Hanušoviec nad Topľou 003-01

  hudobný folklór, muzika, cimbalová hudba, ľudový tanec, krucena, polka
  Melódie k tancom krucena a šarišská polka. Hrá ľudová hudba v zložení: Ladislav Lacko - prim, Jozef Horváth - kontra, Jozef Lacko - kontrabas, Ján Mucha - cimbal.
 9. Pridať záložky  Melódia z Hanušoviec nad Topľou 002-01

  hudobný folklór, muzika, cimbalová hudba, ľudový tanec, polka
  Melódia k tancu šarišská polka. Hrá ľudová hudba v zložení: Ladislav Lacko - prim, Jozef Horváth - kontra, Jozef Lacko - kontrabas, Ján Mucha - cimbal.
 10. Pridať záložky  Odev mladuchy zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, pôlka, rozmarín, veniec mladuchy, dievocký účes, krížiková výšivka, modrotlač
  Tradičný ženský svadobný odev na sobáš. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš nazývaný "rubáč". Na ňom má mladucha na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je len na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou a oblieka sa len pri slávnostných príležitostiach. Na spodnej sukni má mladucha oblečenú bielu plátennú sukňu s úzkym vyšívaným žltým venčekom okolo spodného okraja, obe nazývané "kiňťeš". Na sukni má ďalej oblečenú tmavú modrotlačovú zásteru nazývanú "tarkavá kitľa" s geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Stred zástery zdobí viacfarebný spojovací švík ozdobne spájajúci dve poly látky. Okolo drieku má dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. K nej má ešte vzadu pripnutú do mašle uviazanú bielu vyšívanú stuhu v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, ružovej, zelenej, bordovej. Hore má mladucha oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna bez akejkoľvek výšivky na prieramkoch. Golier a rázporok sú zdobené čiernou krížikovou výšivkou. "Oďiecka" z jemnejšieho materiálu prechádza od pravého pleca vpredu i vzadu krížom cez trup a oba konce sú zviazané dokopy nad ľavým bokom hladkou ružovou stuhou. Vpredu na hrudi je na ňu pripevnená rozmarínová vetvička. Na hlave má mladucha "veňiec s korunkou" tvorený dominantnou kvetinovou čelenkou lemujúcou celú tvár a štvorcovou korálikmi vyšívanou ozdobou na temene, z ktorej niže pása visia široké vyšívané stuhy a jedna hladká červená symbolizujúca dievoctvo. Obuté má čierne kožené čižmy na nízkom opätku.