[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Dobrej Nivy 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec, riasenie, krížiková výšivka
  Tradičný odev mladšej vydatej ženy. Celkový pohľad spredu na sediacu postavu ženy. Žena má na čiernej krížikom vyšívanej sukni oblečenú čiernu zamatovú strojovo vyšívanú zásteru s rastlinnými motívmi. Hore má oblečené biele riasené rukávce "oplecko", ktoré sú na manžetách zdobené širokým výrazným pásom výšivky cez riasy. Čierny zamatový živôtik "prusľak" je husto pokrytý zúbkovito naskladanými našitými stuhami, flitrovými a šujtášovými stuhami. Na krku má viacradový náhrdelník z malých bielych korálikov. Na hlave má biely, bohato vyšívaný priliehavý čepiec "kápku" s vlasmi učesanými "do kotúčky" (vrkoče obkrútené okolo hlavy), vpredu rozdelené cestičkou a orámované čiernou úzkou zamatovou stuhou.
  Ženský sviatočný odev z Dobrej Nivy 002-01
 2. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Dobrej Nivy 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec, riasenie, pozamentárstvo
  Tradičný odev mladších vydatých žien. Žena má na tmavej sukni oblečenú čiernu hodvábnu zásteru s bohato ozdobeným spodným okrajom tvoreným striedaním výšivky rastlinných motívov s flitrovými stuhami zakončené kúpenskou čipkou na leme. Hore má oblečené biele riasené rukávce "oplecko", ktoré sú na rukávoch zdobené širokým pásom výšivky cez riasy. Na rukávcoch má čierny zamatový živôtik "prusľak" husto pokrytý zúbkovito naskladanými našitými stuhami, flitrovými a šujtášovými stuhami. Zapína sa na gombíky, v blízkosti ktorých má pripnuté dve kovové brošne, jednu v tvare kvetu, druhú v tvare pierka. okolo krku má viacradový náhrdelník zo strieborných perličiek z fúkaného skla. Na hlave má biely vyšívaný priliehavý čepiec "kápku" s vlasmi učesanými "do kotúčky" (vrkoče obkrútené okolo hlavy), vpredu rozdelené cestičkou a orámované čiernou úzkou zamatovou stuhou. Deti majú oblečený mestský typ odevu.
  Ženský sviatočný odev z Dobrej Nivy 001-01
 3. Pridať záložky  Ženská vrchná sukňa z Važca 001-03

  ženský odev, živôtik, sukňa, modrotlač, riasenie
  Ženská vrchná sukňa z modrotlače spojená so živôtikom. Sukňa je z modro-žltej modrotlače. Pohľad na zadnú časť, riasenie a výzdobu kabáta.
  Ženská vrchná sukňa z Važca 001-03
 4. Pridať záložky  Ženská spodná sukňa z Važca 001-03

  ženský odev, spodná sukňa, riasenie
  Ženská spodná sukňa na traky z bieleho plátna s vyšívaním na spodnom okraji. Pohľad na zadnú časť s riasením.
  Ženská spodná sukňa z Važca 001-03
 5. Pridať záložky  Výšivka na zástere z Lešti

  výšivka, riasenie, zástera, geometrická ornamentika
  Časť vyšívania cez riasenie na ženskej sviatočnej zástere. Ústredným motívom sú srdcia orientované oproti sebe vyšívané zelenou, modrou, žltou a bielou niťou na červenom kašmíre.
  Výšivka na zástere z Lešti