Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Odev ženícha z Krakovian 001-12

  mužský odev, obradový odev, odev ženícha, mužská košeľa, riasenie
  Pohľad na výšivku cez riasy, ktorá na rukáve košele vytvára manžetu. Manžeta je vyšívaná "na plno" (plochým stehom) a previazaná stuhou. Výšivke dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou, ružovou a bielou.
  Odev ženícha z Krakovian 001-12
 2. Pridať záložky  Odev ženícha z Krakovian 001-03

  mužský odev, obradový odev, odev ženícha, nohavice, lajblík, mužská košeľa, čižmy, výšivka, šnurovanie, riasenie
  Ženích má oblečenú košeľu zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno" a spojovacím švíkom. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Manžety sú vyšívané "na plno" a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou a ružovou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na chrbtovej časti je zdobený "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Zdobený je tiež "ščepovaním" sivou niťou a vysekávanou čipkou. Nohavice sú takisto ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Bočná aj zadná časť nohavíc je zdobená modrou "šujtáškou". Ženích má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Obuté má čierne čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Odev ženícha z Krakovian 001-03
 3. Pridať záložky  Odev ženícha z Krakovian 001-02

  mužský odev, obradový odev, odev ženícha, nohavice, lajblík, mužská košeľa, vreckovka, čižmy, pierko, výšivka, šnurovanie, riasenie
  Ženích má oblečenú košeľu zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Je spojený štyrmi prišitými stuhami, ktoré sú uviazané do mašieľ. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno" a spojovacím švíkom. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Manžety sú vyšívané "na plno" a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou a ružovou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na cípoch fazóny je zdobený "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Zdobený je tiež "ščepovaním" sivou niťou a vysekávanou čipkou. V jeho prednej časti je po oboch stranách umiestnený rad ozdobných kostených gombičiek. Ženích má na "prucli" pripnuté pierko. Nohavice sú takisto ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Okolie dvoch rázporkov zdobí modrá "šujtáška". Rovnakou technikou je zdobená bočná aj zadná časť nohavíc. Do rázporkov je vložený "tureckí ručník". Ženích má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Obuté má čierne čižmy. Celkový pohľad spredu.
  Odev ženícha z Krakovian 001-02
 4. Pridať záložky  Odev ženícha z Krakovian 001-01

  mužský odev, obradový odev, odev ženícha, nohavice, lajblík, mužská košeľa, vreckovka, čižmy, pierko, výšivka, šnurovanie, riasenie
  Ženích má oblečenú košeľu zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Je spojený štyrmi prišitými stuhami, ktoré sú uviazané do mašieľ. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno" a spojovacím švíkom. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Manžety sú vyšívané "na plno" a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou a ružovou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na cípoch fazóny a na chrbtovej časti je zdobený "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Zdobený je tiež "ščepovaním" sivou niťou a vysekávanou čipkou. V jeho prednej časti je po oboch stranách umiestnený rad ozdobných kostených gombičiek. Ženích má na "prucli" pripnuté pierko. Nohavice sú takisto ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Okolie dvoch rázporkov zdobí modrá "šujtáška". Rovnakou technikou je zdobená bočná aj zadná časť nohavíc. Do rázporkov je vložený "tureckí ručník". Ženích má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Obuté má čierne čižmy.
 5. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 002-06

  mužský odev, pracovný odev, mužská košeľa, riasenie
  Novší variant mužského pracovného odevu. Pohľad na prišitú vyšívanú žlto-bielu manžetu, ktorá spevňuje rukáv košele. Nad manžetou je tkanina husto zriasená do záhybov. Okolo zápästia je na mašľu uviazaná našitá biela stuha.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 002-06
 6. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 002-02

  mužský odev, pracovný odev, nohavice, mužská košeľa, výšivka, dierková výšivka, mriežka, riasenie
  Novší variant mužského pracovného odevu. Muž má oblečené nohavice ušité z troch častí ľanového plátna, zvané "gace". Dva pásy plátna sú zošité z vnútornej strany a medzi nohy je všitý klin. "Gace" sa uväzujú na šnúrku, ktorá je navlečená v tuneli. Zakončené sú ažúrkou a vystrapkaním. Košeľa je ušitá zo "zarábaného" (domáceho) plátna. Predný a zadný diel sú z jedného kusa materiálu. V strede je vystrihnutý otvor na hlavu a rozparok. Vyšívaný "obojok" (golier košele) je spojený stuhami uviazanými do mašieľ. Rukávy košele sú zošité rovné kusy plátna preloženého na polovicu. V dolnej časti sú rukávy spevnené prišitou vyšívanou manžetou, nad ktorou je tkanina husto zriasená do záhybov. Okolo zápästia je na mašľu uviazaná našitá biela stuha. Prieramky rukávov sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou), mriežkou a spojovacím švíkom. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 002-02
 7. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 002-01

  mužský odev, pracovný odev, nohavice, mužská košeľa, výšivka, dierková výšivka, mriežka, riasenie
  Novší variant mužského pracovného odevu. Muž má oblečené nohavice ušité z troch častí ľanového plátna, zvané "gace". Dva pásy plátna sú zošité z vnútornej strany a medzi nohy je všitý klin. "Gace" sa uväzujú na šnúrku, ktorá je navlečená v tuneli. Zakončené sú ažúrkou a vystrapkaním. Košeľa je ušitá zo "zarábaného" (domáceho) plátna. Predný a zadný diel sú z jedného kusa materiálu. V strede je vystrihnutý otvor na hlavu a rozparok. Vyšívaný "obojok" (golier košele) je spojený stuhami uviazanými do mašieľ. Rukávy košele sú zošité rovné kusy plátna preloženého na polovicu. V dolnej časti je rukáv spevnený prišitou vyšívanou manžetou, nad ktorou je tkanina husto zriasená do záhybov. Okolo zápästia je na mašľu uviazaná našitá biela stuha. Prieramky rukávov sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou), mriežkou a spojovacím švíkom. Celkový pohľad spredu.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 002-01
 8. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-07

  mužský odev, pracovný odev, mužská košeľa, riasenie, tkanie
  Starší variant mužského pracovného odevu. Pohľad na výšivku cez riasy vyšívanú bielou a červenou bavlnenou priadzou, ktorá na rukáve košele vytvára manžetu. Lemovaná je tkanicou a previazaná úzkou stuhou.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-07
 9. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-02

  mužský odev, pracovný odev, nohavice, mužská košeľa, výšivka, riasenie, tkanie
  Starší variant mužského pracovného odevu. Muž má oblečené nohavice ušité z troch častí konopného plátna, zvané "gace". Dva pásy plátna sú zošité z vnútornej strany a medzi nohy je všitý klin. "Gace" sa uväzujú na šnúrku, ktorá je navlečená v tuneli. Zakončené sú jednoduchou výšivkou a vystrapkaním. Košeľa je ušitá z konopného plátna. Predný a zadný diel sú z jedného kusa materiálu. V strede je vystrihnutý otvor na hlavu a rozparok. Vyšívaný "obojok" (golier košele) je spojený stuhami uviazanými do mašieľ. Rukávy košele sú pozdĺžne zošité rovné kusy plátna preloženého na polovicu. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Tie sú lemované tkanicou a previazané úzkou stuhou. Prieramky rukávov košele zdobia súbežné linky výšivky plochým stehom, prelamovania, ažúrky a spojovacieho švíku bielou bavlnenou priadzou. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-02
 10. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-01

  mužský odev, pracovný odev, nohavice, mužská košeľa, výšivka, riasenie, tkanie
  Starší variant mužského pracovného odevu. Muž má oblečené nohavice ušité z troch častí konopného plátna, zvané "gace". Dva pásy plátna sú zošité z vnútornej strany a medzi nohy je všitý klin. "Gace" sa uväzujú na šnúrku, ktorá je navlečená v tuneli. Zakončené sú jednoduchou výšivkou a vystrapkaním. Košeľa je ušitá z konopného plátna. Predný a zadný diel sú z jedného kusa materiálu. V strede je vystrihnutý otvor na hlavu a rozparok. Vyšívaný "obojok" (golier košele) je spojený stuhami uviazanými do mašieľ. Rukávy košele sú pozdĺžne zošité rovné kusy plátna preloženého na polovicu. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Tie sú lemované tkanicou a previazané úzkou stuhou. Prieramky rukávov košele zdobia súbežné linky výšivky plochým stehom, prelamovania, ažúrky a spojovacieho švíku bielou bavlnenou priadzou. Celkový pohľad spredu.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-01