Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 88  
Vaša požiadavka: Predmet (kľúč.slová) = "riasenie"
 1. Pridať záložky   Výšivka z Lešti

  výšivka, riasenie, zástera, geometrická ornamentika
  Časť vyšívania cez riasenie na ženskej sviatočnej zástere. Ústredným motívom sú srdcia orientované oproti sebe vyšívané zelenou, modrou, žltou a bielou niťou na červenom kašmíre.
  Výšivka z Lešti
 2. Pridať záložky   Ženská spodná sukňa z Važca 001-03

  ženský odev, spodná sukňa, riasenie
  Ženská spodná sukňa na traky z bieleho plátna s vyšívaním na spodnom okraji. Pohľad na zadnú časť s riasením.
  Ženská spodná sukňa z Važca 001-03
 3. Pridať záložky   Ženská vrchná sukňa z Važca 001-03

  ženský odev, živôtik, sukňa, modrotlač, riasenie
  Ženská vrchná sukňa z modrotlače spojená so živôtikom. Sukňa je z modro-žltej modrotlače. Pohľad na zadnú časť, riasenie a výzdobu kabáta.
  Ženská vrchná sukňa z Važca 001-03
 4. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, ženská košeľa, živôtik, čepiec, modrotlač, riasenie
  Základ odevu tvorí rubáš a jedna plátenná nariasená spodnica. "Hadvabne" (brokátové) "opľiča" (oplecko) je na zápästiach stiahnuté červenými tkanými "obšivkami" (manžetami) s prišitým čipkovaným volánom a na záhrení úzkym pásom červenej výšivky cez riasy. Svetlý brokátový "prjašivskij brušľak" (živôtik) lemuje úzka ružová stuha, po celej dĺžke sa zapína na drobné gombíky. Mierne nariasená "klačenica" (modrotlačová sukňa) je potláčaná dvojfarebným rastlinným dekórom. Tento vzor má názov "labata". Na sukni je opásaný "farbarskij fartuch" (obojstraná modrotlačová zástera). Hlavu ženy zdobí brokátový "čepec" okolo tváre lemovaný skladanou vyšívanou stuhou a upevnený viackrát obtočenou čiernou stužkou previazanou do veľkej mašle. Na nohách má žena obuté čierne kožené "skirňi" (čižmy) s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-01
 5. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-04

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, ženská košeľa, živôtik, modrotlač, riasenie
  "Hadvabne" (brokátové) "opľiča" (oplecko) zdobí na záhrení úzky pás červenej výšivky cez riasy. Svetlý brokátový "prjašivskij brušľak" (živôtik) s rastlinným motívom strihaný v páse s veľkými šosmi lemuje úzka ružová stuha. Po celej dĺžke sa živôtik zapína na drobné gombíky. Bližší pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-04
 6. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 002-05

  ženský odev, sviatočný odev, ženská košeľa, živôtik, riasenie, náhrdelník
  Detail úzkeho pásu červenej výšivky cez riasy na záhrení "hadvabneho" (brokátovéjo) "opľiča" (oplecka). Tmavomodrý kašmírový "šafolkovij brušľak" (živôtik) lemuje úzka ružová stuha. Okolo krku je uviazaný trojradový náhrdelník zo strieborných sklenených fúkaných perličiek.
  Ženský sviatočný odev z Jarabiny 002-05
 7. Pridať záložky   Rukávce z Valaskej Belej 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, mriežka, riasenie, výšivka podľa počítanej nite, prelamovanie, paličkovaná čipka
  Súčasť ženského sviatočného odevu. Celkový pohľad spredu na rukávce ušité z bieleho bavlneného plátna. Predný a zadný nariasený "narámení" diel sa nazýva "stanka"/"stana". Úzky stojatý golierik "obojek" bohato zdobený výšivkou na počítanú niť sa zaväzuje "šnórkami", pôvodne spletenými z nití, neskôr fabrickými. Pod golierom je našitá fodra z bielej paličkovanej čipky so žlto-zeleným okrajom. Prieramky "pieravňice"/"pierauňice" rukávov sú zdobené mriežkou "belanskou mreškou" v pásoch okolo stredového motívu výšivky podľa počítanej nite a prelamovania, ktorý tvoria "perká" a" boškávané srcká". Manžety rukávov sú ukončené úzkou výšivkou cez riasy nazývanou "vibieraná furmička. Všetky výšivky sú vyšité perlovkami bordovej, žltej a svetlozelenej farby.
  Rukávce z Valaskej Belej 001-01
 8. Pridať záložky   Rukávce z Valaskej Belej 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, mriežka, riasenie, výšivka podľa počítanej nite, prelamovanie, paličkovaná čipka
  Súčasť ženského sviatočného odevu. Celkový pohľad zozadu na rukávce ušité z bieleho bavlneného plátna. Predný a zadný nariasený "narámení" diel sa nazýva "stanka"/"stana". Úzky stojatý golierik "obojek" bohato zdobený výšivkou na počítanú niť sa zaväzuje "šnórkami", pôvodne spletenými z nití, neskôr fabrickými. Pod golierom je našitá fodra z bielej paličkovanej čipky so žlto-zeleným okrajom. Prieramky "pieravňice"/"pierauňice" rukávov sú zdobené mriežkou "belanskou mreškou" v pásoch okolo stredového motívu výšivky podľa počítanej nite a prelamovania, ktorý tvoria "perká" a" boškávané srcká". Manžety rukávov sú ukončené úzkou výšivkou cez riasy nazývanou "vibieraná furmička. Všetky výšivky sú vyšité perlovkami bordovej, žltej a svetlozelenej farby.
  Rukávce z Valaskej Belej 001-02
 9. Pridať záložky   Rukávce z Valaskej Belej 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, riasenie
  Súčasť ženského sviatočného odevu. Detail ukončenia rukávov výšivkou cez riasy nazývanou "vibieraná furmička" vyšitou perlovkami bordovej, žltej a svetlozelenej farby do geometrických motívov sŕdc.
  Rukávce z Valaskej Belej 001-08
 10. Pridať záložky   Sukňa a zástera z Valaskej Belej 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, riasenie, krížiková výšivka, výšivka plochým stehom, paličkovaná čipka
  Súčasť ženského sviatočného odevu. Celkový pohľad spredu na sukňu so zásterou. Sukňa "šorec" sa skladá z dvoch častí. Predná je hladká s rázporkom, zadná je nariasená "urámená" a na páse s výšivkou "furmou" nazývanou "viberaňie". Predná hladká časť "šorca" sa prekrýva zásterou "fertuchou" kratšou približne o 20 cm ako "šorec", ktorá je tiež v páse zdobená výšivkou cez riasy nazývanou "viberaňie", nad ktorou sú vyšité "zúbečky"/"zúbčeky". Spodná časť zástery je vyšitá krížikovou a plochou výšivkou v trojfarebnej kombinácii žltej, oranžovej a tmavomodrej obdobne ako na páse. Na okraji zástery je prišitý pás paličkovanej čipky.
  Sukňa a zástera z Valaskej Belej 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.