Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 61  
Vaša požiadavka: Predmet (kľúč.slová) = "smútočný odev"
 1. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, smútočný odev, smútok, rukávce, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec
  Mladá žena v smútku. Oblečené má biele "opľecko" (rukávce), škrobené "geceľe" (spodné sukne), čiernu bohato riasenú "hatlasovú kitľu" (sukňu) so zamatovým lemom siahajúcu takmer po členky, čierny smútočný "prusľak" (živôtik) bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou a podšitý kanafasom. Čiernu dvojpolovu "šatu" (zásteru) "pigľovanú" (žehlenú) na sklady. Na hlave má "rohatí" čepiec. Celkový pohľad spredu.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-01
 2. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-02

  ženský odev, smútočný odev, smútok, obradový odev, rukávce, živôtik, sukňa, čižmy, čepiec
  Mladá žena v smútku. Oblečené má biele "opľecko" (rukávce), škrobené "geceľe" (spodné sukne), čiernu bohato riasenú "hatlasovú kitľu" (sukňu) so zamatovým lemom siahajúcu takmer po členky, čierny smútočný "prusľak" (živôtik) bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Celkový pohľad zozadu.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-02
 3. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-03

  ženský odev, smútočný odev, smútok, živôtik, gombík
  Mladá žena v smútku. Detailný pohľad spredu na strednú časť "prusľaka" (živôtik), bohato zdobeného drobno riasenou čiernou stuhou a gombíkmi na zapínanie.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-03
 4. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-04

  ženský odev, smútočný odev, smútok, čepiec
  Mladá žena v smútku. Bližší pohľad zhora na "rohatí" čepiec.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-04
 5. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-05

  ženský odev, smútočný odev, smútok, čepiec
  Mladá žena v smútku. Bližší pohľad zozadu na "rohatí" čepiec.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-05
 6. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-06

  ženský odev, smútočný odev, smútok, rukávce, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec, šatka na hlavu
  Mladá žena v smútku. Oblečené má biele "opľecko" (rukávce), škrobené "geceľe" (spodné sukne), čiernu bohato riasenú "hatlasovú kitľu" (sukňu) so zamatovým lemom siahajúcu takmer po členky, čierny smútočný "prusľak" (živôtik) bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Čiernu dvojpolovu šatu (zásteru) "pigľovanú" (žehlenú) na sklady. Na hlave má "rohatí" čepiec, na ktorom je uviazaný čierny "strapcaví ručňík". Celkový pohľad spredu.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-06
 7. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-07

  ženský odev, smútočný odev, smútok, rukávce, živôtik, sukňa, čižmy, čepiec, šatka na hlavu
  Mladá žena v smútku. Oblečené má biele "opľecko" (rukávce), škrobené "geceľe" (spodné sukne), čiernu bohato riasenú "hatlasovú kitľu" (sukňu) so zamatovým lemom siahajúcu takmer po členky, čierny smútočný "prusľak" (živôtik) bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Na hlave, na čepci má uviazaný čierny "strapcaví ručňík". Celkový pohľad zozadu.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-07
 8. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-08

  ženský odev, smútočný odev, smútok, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  Mladá žena v smútku. Bližší pohľad spredu na čierny "strapcaví ručňík" bohato zdobený výšivkou plochým stehom s rastlinnými motívmi, uviazaný na "rohatom" čepci. Oblečené má biele "opľecko" (rukávce), čierny smútočný "prusľak" (živôtik) bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-08
 9. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Prenčova 001-09

  ženský odev, smútočný odev, smútok, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  Mladá žena v smútku. Pohľad zozadu na čierny "strapcaví ručňík" bohato zdobený výšivkou plochým stehom s rastlinnými motívmi, uviazaný na "rohatom" čepci. Oblečené má biele "opľecko" (rukávce), čierny smútočný "prusľak" (živôtik) bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom.
  Ženský smútočný odev z Prenčova 001-09
 10. Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Hrušova 001-01

  smútočný odev, ženský odev
  Smútočný odev staršej ženy pozostávajúci z ručníka, čepca, oplecka, "ľajbíka" (živôtik), sukne a "šati" (zástera). Odev starších žien bol farebne prispôsobený veku - bol v tmavších farbách. Zloženie odevných častí bolo identické s odevom ostatných generácií. Znakom vydatej ženy bol čepiec. Na doma sa nosil jednoduchý vrchný čepiec. Vzadu na čepci je priesvitné "dienko" z "tilangu" vyšité krivou ihlou bielou alebo červenou niťou. Predná časť je dlhšia a vytvára po bokoch "zaušňice", ktoré voľne viseli. Vpredu sú našité "hrubie (háčkované) cipke". Na čepiec sa priväzoval ručník - u starších žien a k smútočnému odevu tmavej farby. Vrchným odevom je košieľka nazývaná "opľecko", ktoré bolo najprv konopné, neskôr pamokové (bavlnené). U starších žien bolo s tmavou výšivkou. "Ľajbík" je tmavý "srstení" (kašmírový). Už v 19. storočí sa začali nosiť "tarkavie" sukne – z modrotlače. Staršie sukne siahali nad členky, boli dlhšie. Šili sa z piatich pôl látky, v hornom okraji boli "porancuvanie po kvietkach" (naskladané podľa vzoru) a všité do "hazoki" (pás látky, do ktorého sa všila nariasená látka). Riasenie je spevnené výšivkou s jednoduchými kvetinovými motívmi. V dolnej časti je na rube prišitý približne osemcentimetrový pás, u starších žien z tmavej látky, "pľech". Na sukňu sa uväzovala zástera "šata". Najstaršie typy záster sú z modrotlače, ale aj kartúnové. Celkový pohľad spredu.
  Ženský smútočný odev z Hrušova 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.