Výsledky vyhľadávania

 1. Ženský odev zo Bzovíka 002-10

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-10

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, mriežka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail zadného dielu bieleho plátenného čepca, ktorý zdobia rastlinné motívy vyšité mriežkou v troch radoch. Na hlave je čepiec upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.

 2. Ženský odev zo Bzovíka 002-09

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-09

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, čepiec, výšivka na sieti, mriežka, paličkovaná čipka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail zhora na výzdobu predného dielu bieleho plátenného čepca. Uprostred nad čelom ho zdobí veľký pestrofarebný kvet vyšitý na sieti, po bokoch je vyšívaný mriežkou. Okolo tváre je čepiec lemovaný úzkou paličkovanou čipkou. Na hlave je upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.

 3. Ženský odev zo Bzovíka 002-08

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-08

  ženský odev, sviatočný odev, rubáš, sukňa, rukávce, čepiec, mriežka, paličkovaná čipka, krížiková výšivka, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Bližší pohľad zozadu na krátke riasené "opľecko" ušité z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má žena biely plátenný čepiec, ktorý je zdobený farebnou výšivkou na sieti nad čelom a mriežkou nad zátylkom. Okolo tváre je lemovaný prišitou úzkou paličkovanou čipkou. Na hlave je upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.

 4. Ženský odev zo Bzovíka 002-07

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-07

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, čepiec, paličkovaná čipka, mriežka, výšivka na sieti, krížiková výšivka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Bližší pohľad zboku na krátke riasené "opľecko" ušité z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má žena biely plátenný čepiec, ktorý je zdobený farebnou výšivkou na sieti nad čelom a mriežkou nad zátylkom. Okolo tváre je lemovaný prišitou úzkou paličkovanou čipkou. Na hlave je upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.

 5. Ženský odev zo Bzovíka 002-05

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-05

  ženský odev, sviatočný odev, rubáš, sukňa, krížiková výšivka, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail výzdoby "stánki" (viditeľnej časti rubáša), ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na tmavej skladanej modrotlačovej sukni s drobným zeleným dekórom nazývanej "šata" vidieť husté riasenie. Okolo drieku má žena dvakrát opásanú bieločiernu stuhu zopnutú na boku zatváracím špendlíkom.

 6. Ženský odev zo Bzovíka 002-04

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-04

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, zástera, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail výraznej rastlinnej bordúry na spodnom okraji skladanej modrotlačovej zástery. Červený centrálny pás spojovacieho švíku ozdobne spája dve poly látky.

 7. Ženský odev zo Bzovíka 002-03

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-03

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail strednej časti modrotlačovej zástery s drobnejšími bielymi geometrickými vzormi usporiadanými do zvislých pásov. Červený centrálny pás spojovacieho švíku ozdobne spája dve poly látky.

 8. Ženský odev zo Bzovíka 002-02

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, paličkovaná čipka, krížiková výšivka, výšivka na sieti, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni "kiňťeši" má oblečenú tmavú skladanú modrotlačovú sukňu s drobným zeleným dekórom nazývanú "šata" siahajúcu pod kolená. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež modrotlačovú zásteru s drobnejšími geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Okolo drieku má dvakrát opásanú bieločiernu stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má žena oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má biely plátenný čepiec zdobený farebnou mriežkou a upevnený stiahnutou stuhou dokola hlavy. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.

 9. Ženský odev zo Bzovíka 002-01

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, paličkovaná čipka, krížiková výšivka, výšivka na sieti, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni "kiňťeši" má oblečenú tmavú skladanú modrotlačovú sukňu s drobným zeleným dekórom nazývanú "šata" siahajúcu pod kolená. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež modrotlačovú zásteru s drobnejšími geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Okolo drieku má dvakrát opásanú bieločiernu stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má žena oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má biely plátenný čepiec zdobený farebnou mriežkou a upevnený stiahnutou stuhou dokola hlavy. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.

 10.  Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Kojšova 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, lajblík, odevné doplnky, remeň, krížiková výšivka
  Starší variant mužského sviatočného odevu z Kojšova. Muž má na sebe oblečené nohavice "chološňe" s červenou obrankou tkané z postavu (ovčia vlna). Okolo pása má opásané kožené opasky "remeňe", cez jeden z nich má prevesenú vzorovanú šnúrku "šnorku" z lacetu. Biela košeľa je podomácky tkaná z bavlneného "pamutového" plátna. Košeľa sa na vrchnej časti zapína na gombíky a je zdobená výšivkou. Na košeli má muž oblečený súkenný "cifrovaný lajblík" s harasovou výzdobou. Výzdoba predstavuje geometrické motívy a číslo 1935, ktoré odkazuje na rok výroby lajblíka. Na nohách má muž obuté čierne kožené topánky šité na mieru.