Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Tkáčka z Važca

  snovanie, tkanie, krosná, tkáčstvo, tkanina
  Dokumentárny film o práci tkáčky, pracovnom postupe a výrobe vzorovaného prestierania.
 2. Pridať záložky  Mládenecký sviatočný odev z Krakovian 001-10

  mládenecký odev, sviatočný odev, mužská košeľa, výšivka plochým stehom, tkanie
  Pohľad na prišitú manžetu vyšívanú "na plno" (plochým stehom), ktorá spevňuje rukáv košele. Výšivke dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba doplnená červenou a bielou. Manžeta je zakončená tkanicou a previazaná stuhou.
  Mládenecký sviatočný odev z Krakovian 001-10
 3. Pridať záložky  Mládenecký sviatočný odev z Krakovian 001-02

  mládenecký odev, sviatočný odev, nohavice, lajblík, mužská košeľa, čižmy, výšivka, šnurovanie, paličkovaná čipka, tkanie
  Mládenec má oblečenú košeľu ušitú zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno", "na dzierki" (dierkovou výšivkou), mriežkou a paličkovanou čipkou. Rukávy sú v dolnej časti spevnené prišitou manžetou vyšívanou "na plno". Manžety sú zakončené tkanicou a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba. Lajblík z modrého hodvábneho atlasu je zdobený "trokuvaním", teda retiazkovou výšivkou. Nohavice sú ušité zo sivomodrého súkna, podšité sú plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Zadná aj bočná časť nohavíc je zdobená "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Mládenec má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Na nohách má obuté čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Mládenecký sviatočný odev z Krakovian 001-02
 4. Pridať záložky  Mládenecký sviatočný odev z Krakovian 001-01

  mládenecký odev, sviatočný odev, nohavice, lajblík, mužská košeľa, čižmy, vreckovka, výšivka, šnurovanie, paličkovaná čipka, tkanie
  Mládenec má oblečenú košeľu ušitú zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Je spojený štyrmi prišitými stuhami, ktoré sú uviazané do mašieľ. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno", "na dzierki" (dierkovou výšivkou), mriežkou a paličkovanou čipkou. Rukávy sú v dolnej časti spevnené prišitou manžetou vyšívanou "na plno". Manžety sú zakončené tkanicou a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba. Lajblík z modrého hodvábneho atlasu je zdobený "trokuvaním", teda retiazkovou výšivkou. Farebné kostené gombičky plnia iba estetickú funkciu. Nohavice sú ušité zo sivomodrého súkna, podšité sú plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Okolie dvoch rázporkov je zdobené "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Rovnakou technikou je zdobená bočná aj zadná časť nohavíc. Do rázporkov je zasunutý "tureckí ručník". Mládenec má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Na nohách má obuté čižmy. Celkový pohľad spredu.
  Mládenecký sviatočný odev z Krakovian 001-01
 5. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Krakovian 001-06

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, výšivka plochým stehom, tkanie
  Mužský sviatočný odev staršej generácie. Pohľad na prišitú vyšívanú červeno-bielu manžetu, ktorá spevňuje rukáv košele. Manžeta je vyšívaná "na plno", teda plochým stehom, je lemovaná tkanicou a previazaná stuhou.
  Mužský sviatočný odev z Krakovian 001-06
 6. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Krakovian 001-03

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, lajblík, mužská košeľa, výšivka, paličkovaná čipka, šnurovanie, tkanie, čižmy
  Mužský sviatočný odev staršej generácie. Muž má na sebe oblečenú košeľu ušitú z priemyselného plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Rukávy košele sú bohato zdobené bielou paličkovanou čipkou, bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou). V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené prišitou manžetou vyšívanou "na plno". Manžety sú lemované tkanicou a previazané stuhou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na chrbtovej časti je zdobený modrou "šujtáškou" (šnurovaním). Zdobený je tiež "ščepovaním" modrou niťou a vysekávanou čipkou. Nohavice sú rovnako ako lajblík ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú zúžené. Nohavice sú na zadnej aj bočnej časti zdobené modrou "šujtáškou". Muž má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Na nohách má obuté čierne čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský sviatočný odev z Krakovian 001-03
 7. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Krakovian 001-02

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, lajblík, mužská košeľa, výšivka, paličkovaná čipka, šnurovanie, tkanie, čižmy
  Mužský sviatočný odev staršej generácie. Muž má na sebe oblečenú košeľu ušitú z priemyselného plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Je spojený štyrmi stuhami uviazanými do mašieľ. Stuhy sú ozdobne zakončené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou). Rukávy košele sú bohato zdobené bielou paličkovanou čipkou, bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki". V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené prišitou manžetou vyšívanou "na plno". Manžety sú lemované tkanicou a previazané stuhou. Rozparok lemuje jednoduchá výšivka. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na cípoch fazóny je zdobený modrou "šujtáškou" (šnurovaním). Zdobený je tiež "ščepovaním" modrou niťou a vysekávanou čipkou. V jeho prednej časti je po oboch stranách umiestnený rad ozdobných kovových gombičiek. Nohavice sú rovnako ako lajblík ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú zúžené. Na prednej časti v okolí dvoch rázporkov sú zdobené modrou "šujtáškou". Rovnakou technikou je zdobená bočná časť nohavíc. Muž má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Na nohách má obuté čierne čižmy. Celkový pohľad spredu.
  Mužský sviatočný odev z Krakovian 001-02
 8. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Krakovian 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, lajblík, mužská košeľa, výšivka, paličkovaná čipka, šnurovanie, tkanie, čižmy
  Mužský sviatočný odev staršej generácie. Muž má na sebe oblečenú košeľu ušitú z priemyselného plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Je spojený štyrmi stuhami uviazanými do mašieľ. Stuhy sú ozdobne zakončené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou). Rozparok lemuje jednoduchá výšivka. Rukávy košele sú bohato zdobené bielou paličkovanou čipkou, bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki". V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené prišitou manžetou vyšívanou "na plno". Manžety sú lemované tkanicou a previazané stuhou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na cípoch fazóny a na chrbtovej časti je zdobený modrou "šujtáškou" (šnurovaním). Zdobený je tiež "ščepovaním" modrou niťou a vysekávanou čipkou. V jeho prednej časti je po oboch stranách umiestnený rad ozdobných kovových gombičiek. Nohavice sú rovnako ako lajblík ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú zúžené. Na prednej časti v okolí dvoch rázporkov sú zdobené modrou "šujtáškou". Rovnakou technikou je zdobená bočná aj zadná časť nohavíc. Muž má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Na nohách má obuté čierne čižmy.
 9. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-07

  mužský odev, pracovný odev, mužská košeľa, riasenie, tkanie
  Starší variant mužského pracovného odevu. Pohľad na výšivku cez riasy vyšívanú bielou a červenou bavlnenou priadzou, ktorá na rukáve košele vytvára manžetu. Lemovaná je tkanicou a previazaná úzkou stuhou.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-07
 10. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-02

  mužský odev, pracovný odev, nohavice, mužská košeľa, výšivka, riasenie, tkanie
  Starší variant mužského pracovného odevu. Muž má oblečené nohavice ušité z troch častí konopného plátna, zvané "gace". Dva pásy plátna sú zošité z vnútornej strany a medzi nohy je všitý klin. "Gace" sa uväzujú na šnúrku, ktorá je navlečená v tuneli. Zakončené sú jednoduchou výšivkou a vystrapkaním. Košeľa je ušitá z konopného plátna. Predný a zadný diel sú z jedného kusa materiálu. V strede je vystrihnutý otvor na hlavu a rozparok. Vyšívaný "obojok" (golier košele) je spojený stuhami uviazanými do mašieľ. Rukávy košele sú pozdĺžne zošité rovné kusy plátna preloženého na polovicu. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Tie sú lemované tkanicou a previazané úzkou stuhou. Prieramky rukávov košele zdobia súbežné linky výšivky plochým stehom, prelamovania, ažúrky a spojovacieho švíku bielou bavlnenou priadzou. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-02