Výsledky vyhľadávania

 1. Odev mladuchy z Prenčova 006-02

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 006-02

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, sukňa, topánky, čepiec
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová" v čepci. Celkový pohľad zozadu. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jemného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerajom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave má "ľetačkavý čepiec s bukrou", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 2. Odev mladuchy z Prenčova 006-01

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 006-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, zástera, topánky, čepiec
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová" v čepci. Celkový pohľad spredu. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jemného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerajom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave má "ľetačkavý čepiec s bukrou", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 3. Odev staršej vydatej ženy z Prenčova 001-02

   Pridať záložky  Odev staršej vydatej ženy z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, ženský kabátik, sukňa, topánky
  Modrofialový brokátový komplet. Celkový pohľad zozadu. Žena má oblečenú skladanú brokátovú sukňú a "kamizoľu" s bielym golierom s kvetinovým vzorom. Na hlave má uviazaný vyšívaný "ručňíčok" na spôsob čepčeka. Obuté má čierne poltopánky na remienok s prackou.

 4. Odev staršej vydatej ženy z Prenčova 001-01

   Pridať záložky  Odev staršej vydatej ženy z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, ženský kabátik, sukňa, topánky
  Modrofialový brokátový komplet. Celkový pohľad spredu. Žena má oblečenú skladanú brokátovú sukňú a "kamizoľu" s bielym golierom s kvetinovým vzorom. Na hlave má uviazaný vyšívaný "ručňíčok" na spôsob čepčeka. Obuté má čierne poltopánky na remienok s prackou.

 5. Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-03

   Pridať záložky  Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-03

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, topánky, veniec mladuchy, odev ženícha, mužská košeľa, kabát, pierko, klobúk
  Ženský a mužský obradový odev. Pohľad spredu na vrchnú časť postáv mladého páru. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jemného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna. Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu. Ženích má oblečenú bielu košeľu, vpredu, na rukávoch a golieri s krížikovou výšivkou. Ako vrchný odev má čierny zamatový kabát na gombíky, na ktorom je pripnuté pierko s bielymi kvetinkami a spustenými stuhami. Na hlave čierny klobúk so stužkou a pierkom.

 6. Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-02

   Pridať záložky  Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-02

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, sukňa, topánky, veniec mladuchy, odev ženícha, nohavice, kabát, čižmy, pierko, klobúk
  Ženský a mužský obradový odev. Celkový pohľad zozadu na mladý pár v svadobnom odeve. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jemného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerajom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch aj vzadu na sukni sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, obuté má čierne poltopánky na jednu pracku. Ženích má čierne zamatové nohavice - rajtky zasunuté do čižiem s tvrdou sárou. Ako vrchný odev má čierny zamatový kabát. Na hlave čierny klobúk so stužkou a pierkom.

 7. Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-01

   Pridať záložky  Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, spodná sukňa, zástera, vreckovka, topánky, veniec mladuchy, odev ženícha, mužská košeľa, nohavice, kabát, čižmy, pierko, klobúk
  Ženský a mužský obradový odev. Celkový pohľad spredu na mladý pár vo svadobnom odeve. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jemného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku. Ženích má oblečenú bielu košeľu, vpredu, na rukávoch a golieri s krížikovou výšivkou. Čierne zamatové nohavice - rajtky sú zasunuté do čižiem s tvrdou sárou. Ako vrchný odev má čierny zamatový kabát na gombíky, na ktorom je pripnuté pierko s bielymi kvetinkami a spustenými stuhami. Na hlave čierny klobúk so stužkou a pierkom.

 8. Odev mladej vydatej ženy z Prenčova 004-02

   Pridať záložky  Odev mladej vydatej ženy z Prenčova 004-02

  sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, čepiec, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "mladá žena v brokáťe". Celkový pohľad zozadu. "Opľecko" (rukávce) z bieleho plátna do pása, na ňom bohato zdobený zelený brokátový "prusľak" (živôtik). V spodnej časti je plátená "geceľa" (spodná sukňa), zelená kvetovaná brokátová sukňa, na nej jednofarebná brokátová zelená zástera s volánom. Hlavu pokrýva "ľetačkaví" okrúhly čepiec na vrchu s bukrou. Obuté má čierne poltopánky s jednou prackou.

 9. Odev mladej vydatej ženy z Prenčova 004-01

   Pridať záložky  Odev mladej vydatej ženy z Prenčova 004-01

  sviatočný odev, rukávce, živôtik, spona, spodná sukňa, sukňa, zástera, čepiec, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "mladá žena v brokáťe". Celkový pohľad spredu. "Opľecko" (rukávce) z bieleho plátna do pása, na ňom bohato zdobený zelený brokátový "prusľak" (živôtik), pod krkom spona. V spodnej časti je plátená "geceľa" (spodná sukňa), zelená kvetovaná brokátová sukňa, na nej jednofarebná brokátová zelená zástera s volánom. Hlavu pokrýva "ľetačkaví" okrúhly čepiec na vrchu s bukrou. Obuté má čierne poltopánky s jednou prackou.

 10.  Pridať záložky  Odev mladej vydatej ženy z Prenčova 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, topánky, čepiec
  Ženský sviatočný odev, tzv. "mladá žena v brokáťe". Žena má oblečené "opľecko" (rukávce) do pása z bieleho plátna. Na ňom je hnedý brokátový "prusľak" (živôtik) zdobený zlatými gombíkmi a zlatou stužkou. Na krku hrubšia retiazka. V spodnej časti má kvetovanú brokátovú sukňu, na nej jednofarebná brokátová zástera s volánom. Hlavu má pokrytú "ľetačkavím" okrúhlym čepcom na vrchu s "bukrou". Obuté má čierne poltopánky s jednou prackou.