[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-08

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Celkový pohľad zboku na vrchný čepiec. Zdobený je výšivkou na tyle podloženou farebnými stuhami, dozdobený striebornými flitrami a čírymi korálikmi. Okolo tváre je prišitá strieborná hadovka.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-08
 2. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-04

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Bližší pohľad z boku na výzdobu vrchného čepca, ktorý je vyšívaný na tyle, podkladaný farebnými stuhami, ozdobený striebornými flitrami a čírymi korálikmi.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-04
 3. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-03

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Bližší pohľad na "ružicu" na vrchu hlavy, ktorej dva vyčnievajúce konce sú uchytené do látky čepca a striebornou kovovou stuhou upevnené omotaním okolo hlavy. Vyrobená je zo stuhy, voskových kvietkov, flitrov, drôtikov a sklenených ozdôb. Nad čelom sú "tablički" z čiernej kože, znázorňujúcej vlasy, ktoré sa kedysi do tohto tvaru strihali a mastili pomádou, masťou, lojom a pod. Nad "nimi je strieborný špic vyrobený z našitých kovových stúh striebornej farby, drôtenej pletenej aj hladkej nite, malých voskových kvietkov a guličiek, flitrov, sklenených korálikov.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-03
 4. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Celkový pohľad zozadu na čepiec zložitejšej formy skladajúci sa z viacerých častí. Pri jeho zakladaní sa ako prvá vyžaduje úprava vlasov. Tie si žena učeše a všetky schová pod čepiec. Rozdelí ich na cestičku "púťec" stredom hlavy spredu až na zátylok, zapletené prekríži a omotá na temene tak, aby tvorili malú "kotúčku" do čepca. Nasleduje pripevnenie "tabličky" z čiernej kože (koženky), znázorňujúce vlasy, ktoré sa kedysi do tohto tvaru strihali a mastili pomádou, masťou, lojom a pod. Na "tabličky" sa pokladá strieborný špic. Tvoria ho na látke našité kovové stuhy striebornej farby, drôtená niť pletená aj hladká vytvarovaná do tvaru kvetov, malé voskové kvietky a guličky, flitre, sklenené koráliky – všetko vpredu podložené vrstvou motúza alebo látky, aby bol predný okraj vyšší, hrubší a pevný. Na takto predpripravený účes sa položí spodný hladký jednofarebný čepiec, naň sa zakladá vrchný čepiec vyšívaný na tyle podkladaný farebnými stuhami, dozdobený striebornými flitrami a čírymi korálikmi. Oba čepce sa sťahujú šnúrkami na zátylku. Na vrchu hlavy je "ružica" vyrobená zo stuhy, voskových kvietkov, flitrov, drôtikov a sklenených ozdôb. Jej dva vyčnievajúce konce sú uchytené do látky čepca a striebornou kovovou stuhou upevnené omotaním okolo hlavy.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-02
 5. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Celkový pohľad spredu na čepiec zložitejšej formy skladajúci sa z viacerých častí. Pri jeho zakladaní sa ako prvá vyžaduje úprava vlasov. Tie si žena učeše a všetky schová pod čepiec. Rozdelí ich na cestičku "púťec" stredom hlavy spredu až na zátylok, zapletené prekríži a omotá na temene tak, aby tvorili malú "kotúčku" do čepca. Nasleduje pripevnenie "tablički" z čiernej kože (koženky), znázorňujúce vlasy, ktoré sa kedysi do tohto tvaru strihali a mastili pomádou, masťou, lojom a pod. Na "tablički" sa pokladá strieborný špic. Tvoria ho na látke našité kovové stuhy striebornej farby, drôtená niť pletená aj hladká vytvarovaná do tvaru kvetov, malé voskové kvietky a guličky, flitre, sklenené koráliky – všetko vpredu podložené vrstvou motúza alebo látky, aby bol predný okraj vyšší, hrubší a pevný. Na takto predpripravený účes sa položí spodný hladký jednofarebný čepiec, naň sa zakladá vrchný čepiec vyšívaný na tyle podkladaný farebnými stuhami, dozdobený striebornými flitrami a čírymi korálikmi. Oba čepce sa sťahujú šnúrkami na zátylku. Na vrchu hlavy je "ružica" vyrobená zo stuhy, voskových kvietkov, flitrov, drôtikov a sklenených ozdôb. Jej dva vyčnievajúce konce sú uchytené do látky čepca a striebornou kovovou stuhou upevnené omotaním okolo hlavy.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-01
 6. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-10

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Celkový pohľad na všetky súčiastky, z ktorých sa skladá čepiec. "Tablički", strieborný špic, spodný čepiec, vrchný čepiec a "ružica" so striebornou stuhou.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-10
 7. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-04

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Detail výzdoby vrchného čepca, ktorý je vyšívaný na tyle, podkladaný farebnými stuhami, ozdobený striebornými flitrami a čírymi korálikmi.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-04
 8. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Bližší pohľad na "ružicu" na vrchu hlavy, ktorej dva vyčnievajúce konce sú uchytené do látky čepca a striebornou kovovou stuhou upevnené omotaním okolo hlavy. Vyrobená je zo stuhy, voskových kvietkov, flitrov, drôtikov a sklenených ozdôb.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-03
 9. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Celkový pohľad zozadu na čepiec zložitejšej formy skladajúci sa z viacerých častí. Pri jeho zakladaní sa ako prvá vyžaduje úprava vlasov. Tie si žena učeše a všetky schová pod čepiec. Rozdelí ich na cestičku "púťec" stredom hlavy spredu až na zátylok, zapletené prekríži a omotá na temene tak, aby tvorili malú "kotúčku" do čepca. Nasleduje pripevnenie "tablički" z kože (koženky), znázorňujúcej vlasy, ktoré sa kedysi do tohto tvaru strihali a mastili pomádou, masťou, lojom a pod. Na "tablički" sa pokladá strieborný špic. Tvoria ho na látke našité kovové stuhy striebornej farby, drôtená niť pletená aj hladká vytvarovaná do tvaru kvetov, malé voskové guličky, flitre, sklenené koráliky – všetko vpredu podložené vrstvou motúza alebo látky, aby bol predný okraj vyšší, hrubší a pevný. Na takto predpripravený účes sa položí spodný hladký jednofarebný čepiec, naň sa zakladá vrchný čepiec vyšívaný na tyle podkladaný farebnými stuhami, dozdobený striebornými flitrami a čírymi korálikmi. Oba čepce sa sťahujú šnúrkami na zátylku. Na vrchu hlavy je "ružica" vyrobená zo stuhy, voskových kvietkov, flitrov, drôtikov a sklenených ozdôb. Jej dva vyčnievajúce konce sú uchytené do látky čepca a striebornou kovovou stuhou upevnené omotaním okolo hlavy.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-02
 10. Pridať záložky  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Celkový pohľad šikmo spredu na čepiec zložitejšej formy skladajúci sa z viacerých častí. Pri jeho zakladaní sa ako prvá vyžaduje úprava vlasov. Tie si žena učeše a všetky schová pod čepiec. Rozdelí ich na cestičku "púťec" stredom hlavy spredu až na zátylok, zapletené prekríži a omotá na temene tak, aby tvorili malú "kotúčku" do čepca. Nasleduje pripevnenie "tablički" z kože (koženky) znázorňujúce vlasy, ktoré sa kedysi do tohto tvaru strihali a mastili pomádou, masťou, lojom a pod. Na "tablički" sa pokladá strieborný špic. Tvoria ho na látke našité kovové stuhy striebornej farby, drôtená niť pletená aj hladká vytvarovaná do tvaru kvetov, malé voskové guličky, flitre, sklenené koráliky – všetko vpredu podložené vrstvou motúza alebo látky, aby bol predný okraj vyšší, hrubší a pevný. Na takto predpripravený účes sa položí spodný hladký jednofarebný čepiec, naň sa zakladá vrchný čepiec vyšívaný na tyle podkladaný farebnými stuhami, dozdobený striebornými flitrami a čírymi korálikmi. Oba čepce sa sťahujú šnúrkami na zátylku. Na vrchu hlavy je "ružica" vyrobená zo stuhy, voskových kvietkov, flitrov, drôtikov a sklenených ozdôb. Jej dva vyčnievajúce konce sú uchytené do látky čepca a striebornou kovovou stuhou upevnené omotaním okolo hlavy.
  Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 001-01