[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, výšivka plochým stehom, detský odev
  Sviatočný odev mladšej vydatej ženy a detský chlapčenský odev zo Bzovíka. Žena má oblečenú tmavú zamatová sukňu s drobným vzorom siahajúcu do polovice lýtok. Na nej má oblečenú lesklú čiernu zásteru "fiertuchu", ktorá je bohato vyšívaná rastlinnými motívmi. Okolo drieku má niekoľkokrát opásanú vyšívanú stuhu. Hore má oblečené biele rukávce z látky s drobnou potlačou, bez rázporku a bez výšivky. Na hlave má vyšívaný dvojrohý čepiec upevnený čiernou zamatovou stuhou cez čelo. Z čepca visia široké vyšívané stuhy prehodené cez plecia dopredu a spustené po pás. Žena má obuté čierne kožené čižmy. V ruke drží vyšívanú vreckovku. Chlapček stojaci vedľa má oblečenú bielu košeľu s rastlinnými motívmi na náprsenke, golieri a manžetách, krátke nohavice na traky a domáce štrikované pančuchy v kožených topánkach na remienok.
  Mama so synom.
  Ženský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 003-01
 2. Pridať záložky  Ženský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, topánky, pančuchy, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, krížiková výšivka, výšivka plochým stehom, veniec mladuchy, vreckovka
  Sviatočný odev mladšej vydatej ženy a dievčaťa zo Bzovíka. Základ spodného odevu tvorí "stánka" vyšitá rastlinnými motívmi krížikovou výšivkou vzadu nad pásom, ktorá sa nosí len pri slávnostných príležitostiach. Na spodnej bielej sukni má žena oblečenú vrchnú bielu plátennú sukňu "kitľu" siahajúcu pod kolená. Po celom obvode je zdobená dvoma užšími a jedným širokým pásom plochej kvetinovej výšivky. Na sukni má oblečenú bielu zásteru "fiertuchu", ktorá je bohato vyšívaná rastlinnými motívmi a olemovaná továrenskou čipkou. Okolo drieku má niekoľkokrát opásanú vyšívanú stuhu. Hore má oblečené biele riasené rukávce "oplecko", ktorých prieramky zdobí mriežkovaná výšivka nazývaná "krokvička". Golier je spevnený a vyšitý krížikovou výšivkou. Na hlave má priliehavý biely vyšívaný dvojrohý čepiec. Žena má obuté poltopánky a na nohách oblečené biele pančuchy "štrimfľe", ktoré na stehnách pridŕžajú "štropandle" (kruhy zošitej širokej gumy). V rukách drží modlitebnú knižku a ruženec. Odev dievčaťa stojaceho vedľa nej je takmer identický - kopírujúci odev dospelých s tým rozdielom, že na hlave má kvetinový veniec, rázporok rukávcov jej zdobí kovová brošňa a stuha a v ruke drží navyše vyšívanú vreckovku.
  Ženský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01
 3. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, šatka na hlavu, výšivka plochým stehom, dierková výšivka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail výzdoby menšej bielej plátennej šatky uviazanej vzadu na zátylku hlavy. Rastlinné motívy plochým stehom sú vyšité v typických bzovíckych farbách - modrej, zelenej, fialovej, ružovej a bordovej. Okraj šatky lemuje biely pás vyšitý bielou dierkovou výšivkou.
  Ženský odev zo Bzovíka 001-08
 4. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, rukávce, šatka na hlavu, krížiková výšivka, mriežka, výšivka plochým stehom
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Bližší pohľad spredu. Žena má oblečenú tmavú zamatovú zásteru "fiertuchu". Rastlinné motívy na nej sú vyšité v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, zelenej, bordovej. Okolo drieku má dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má žena oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené výrazným pásom žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička". Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Okolo krku má žena dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu. Na hlave má malú bielu plátennú šatku uviazanú vzadu na zátylku. Vyšité rastlinné motívy plochým stehom majú opäť typickú lokálnu farebnosť. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Ženský odev zo Bzovíka 001-02
 5. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, šatka na hlavu, krížiková výšivka, mriežka, výšivka plochým stehom
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku, do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni "kiňťeši" má oblečenú tmavú zamatovú sukňu "kitľu" siahajúcu po kolená, ktorá je pri spodnom okraji po celom obvode zdobená našitou modrou šujtášovou stuhou doplnenou flitrami. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež zamatovú, strojovo vyšívanú zásteru "fiertuchu". Rastlinné motívy na nej sú vyšité v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, zelenej, bordovej. Okolo drieku má dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené výrazným pásom žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička". Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Okolo krku má žena dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu. Na hlave má malú bielu plátennú šatku uviazanú vzadu na zátylku. Vyšité rastlinné motívy plochým stehom majú opäť typickú lokálnu farebnosť. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Ženský odev zo Bzovíka 001-01
 6. Pridať záložky  Dievocký odev zo Bzovíka 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, krížiková výšivka, výšivka plochým stehom
  Sviatočný odev mladšej ženy zo Bzovíka. Detail výzdoby vrchnej bielej plátennej sukne "kitľe" siahajúcej dievke po kolená. Po celom obvode je bohato zdobená striedajúcimi sa pásmi výšivky plochým stehom priamo na tkanine sukne, našitými pásmi krížikovej výšivky a našitými fabrickými vyšívanými stuhami, všetko s rastlinnými motívmi.
  Dievocký odev zo Bzovíka 001-08
 7. Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-08

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, rukávce, výšivka plochým stehom
  Odev mladuchy z Kojšova. Detail výšivky plochým stehom na rukávcoch "oplečku" z bavlneného "pamutového" plátna. Výšivka predstavuje rastlinné motívy.
  Odev mladuchy z Kojšova 002-08
 8. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-16

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, kožuch, rukávce, zástera, sukňa, spodná sukňa, výšivka plochým stehom, odevné doplnky, parta
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad na obliekanie vlneného kožucha, ktorý je na zadnej strane zdobený strapcami "francľami".
  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-16
 9. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-15

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, živôtik, rukávce, zástera, sukňa, spodná sukňa, výšivka plochým stehom, odevné doplnky, šperk, parta
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad na pripínanie lesklej stuhy "pantľiki" na tkanú stuhu "povojňík". "Pantľika" siaha po spodný okraj zástery.
  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-15
 10. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-13

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, živôtik, rukávce, zástera, sukňa, spodná sukňa, krížiková výšivka, výšivka plochým stehom, odevné doplnky, šperk, parta
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad na uväzovanie zástery "fartuchu" okolo pása. "Fartuch" je vyrobený z modrotlače a v záhyboch spevnený červenými "ažurkami".
  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-13