Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 37  
Váš dotaz: Predmet (kľúč.slová) = "^výšivka plochým stehom^"
 1. Obliekanie mladuchy z Cífera 001-08

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Cífera 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, spodná sukňa, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Detail madeirovej výzdoby a výšivky plochým stehom na štvrtej najvrchnejšej sukňovej spodnice nazývanej "škrobňica", ktorá je zo všetkých najdekoratívnejšia.

 2. Obliekanie mladuchy z Cífera 001-07

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Cífera 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, spodná sukňa, rukávce, ženský účes, výšivka plochým stehom, dierková výšivka
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Celkový pohľad zboku. Finálna úprava troch spodných a štvrtej najvrchnejšej sukňovej spodnice nazývanej "škrobňica". Je najozdobenejšia, po celej ploche je vyšívaná madeirou a plochým stehom. Zaväzuje sa vzadu na páse. Ušitá je z bieleho, 4m dlhého plátna. Predná časť "škrobnice" je hladká látka, naskladaná je najmä na bokoch.

 3. Obliekanie mladuchy z Cífera 001-06

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Cífera 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, spodná sukňa, rukávce, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Celkový pohľad zboku. Staršie vydaté ženy pomáhajú mladuche obliekať cez hlavu v poradí štvrtú - najvrchnejšiu sukňovú spodnicu nazývanú "škrobňica". Je najozdobenejšia, po celej ploche je vyšívaná madeirou a plochým stehom. Zaväzuje sa vzadu na páse. Ušitá je z bieleho, 4m dlhého plátna. Predná časť "škrobnice" je hladká látka, naskladaná je najmä na bokoch.

 4. Ženský odev z Prenčova 001-07

   Pridať záložky  Ženský odev z Prenčova 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, zástera, advent, pôst, výšivka plochým stehom
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Detailný pohľad spredu na výšivku na "šate" (zástere). Dvojpolová čierna zamatová "šata" s volánom je zdobená našitými kvietkami.

 5. Ženský odev z Prenčova 001-05

   Pridať záložky  Ženský odev z Prenčova 001-05

  ženský odev, čepiec, výšivka plochým stehom
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Pohľad šikmo zozadu na ženský čepiec. Na účese je spodný čepiec, takzvaná "kápka", ktorá je z farebného hodvábu. Na nej je okrúhly, na tyle vyšívaný biely čepiec. Okolo čepca je pripevnená modrá stuha, na ktorej sú rastlinné motívy vyšívané červenou, zelenou, bielou a žltou niťou. Na okraji je stuha zdobená retiazkou a striebornou výšivkou. V zadnej časti čepca je pripevnená červeno čierno zelená stuha, ktorá je spustená na chrbát.

 6. Ženský odev z Prenčova 001-04

   Pridať záložky  Ženský odev z Prenčova 001-04

  ženský odev, čepiec, výšivka plochým stehom
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Pohľad šikmo spredu na ženský čepiec. Vpredu sú "lakovie čierne zubi“, ktoré zakrývajú predné vlasy. Na zuboch je podložka z domáceho prešívaného plátna, na ktorej je upevnený "ľetačkaví špic" s našitými "bľiskami" a striebornými "šíkmi". Na účese je spodný čepiec, takzvaná "kápka", ktorá je z farebného hodvábu. Na nej je okrúhly, na tyle vyšívaný biely čepiec. Okolo čepca je pripevnená modrá stuha, na ktorej sú rastlinné motívy vyšívané červenou, zelenou, bielou a žltou niťou. Na okraji je stuha zdobená retiazkou a striebornou výšivkou.

 7. Ženský odev z Prenčova 001-03

   Pridať záložky  Ženský odev z Prenčova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, čepiec, advent, pôst, výšivka plochým stehom
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Pohľad spredu na vrchnú časť postavy. Žena má oblečené biele "opľecko" do pása, na ktorom je "prusľak" z čierneho zamatu, s hlbším výstrihom, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Zapína sa na strieborné gombíky. Pod krkom má modrú stužku, na nej brošňu. Na stužke sú rastlinné motívy vyšívané červenou, zelenou a bielou niťou plochým stehom, po okrajoch je zdobená kovovou retiazkou a výšivkou striebornou niťou. Na hlave má tylový vyšívaný rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčavý špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy je stuha spustená dolu z chrbta.

 8. Odev svatvice z Prenčova 001-03

   Pridať záložky  Odev svatvice z Prenčova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka plochým stehom, brošňa
  Ženský sviatočný odev, tzv. "svatvica". Detailný pohľad spredu na vyšívanie spodnej časti "šati" (zástery). Viacpolová glotová "šata" má na spodnom okraji rastlinné motívy vyšité zelenou niťou plochým stehom.

 9. Odev svatvice z Prenčova 001-02

   Pridať záložky  Odev svatvice z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, výšivka plochým stehom
  Ženský sviatočný odev, tzv. "svatvica". Detailný pohľad spredu na vrchnú časť "prusľaka" a na stužku pod krkom so striebornou brošňou. Stužka je bohato vyšívaná plochým stehom, po okrajoch zdobená kovovou retiazkou.

 10. Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-08

   Pridať záložky  Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-08

  ženský odev, smútok, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  "Mladá žena v smútku". Pohľad zozadu na hlavu a ramená mladej ženy. Oblečené má biele "opľecko", čierny smútočný "prusľak" bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Na hlave má "rohatí" čepiec, na ktorom je uviazaný čierny "strapcaví ručňík", bohato zdobený výšivkou plochým stehom s rastlinnými motívmi.