Výsledky vyhľadávania

 1. Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-01

   Pridať záložky  Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, spodná sukňa, zástera, vreckovka, topánky, veniec mladuchy, odev ženícha, mužská košeľa, nohavice, kabát, čižmy, pierko, klobúk
  Ženský a mužský obradový odev. Celkový pohľad spredu na mladý pár vo svadobnom odeve. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jemného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku. Ženích má oblečenú bielu košeľu, vpredu, na rukávoch a golieri s krížikovou výšivkou. Čierne zamatové nohavice - rajtky sú zasunuté do čižiem s tvrdou sárou. Ako vrchný odev má čierny zamatový kabát na gombíky, na ktorom je pripnuté pierko s bielymi kvetinkami a spustenými stuhami. Na hlave čierny klobúk so stužkou a pierkom.

 2. Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 001-03

   Pridať záložky  Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 001-03

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, veniec mladuchy, rukávce, živôtik, vreckovka, klobúk, pierko, mužská košeľa, lajblík
  Ženský a mužský obradový odev. Pohľad spredu na vrchnú časť postáv mladého páru vo svadobnom odeve. Žena má oblečené "opľecko" (rukávce), ktoré má na rukávoch uviazané farebné stužky. Na "opľecku" je hodvábny "prusľak" (živôtik) s hlbším výstrihom. "Prusľak" je bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou, ukončený krátkym "šósikom" a podšitý kanafasom. Vo výstrihu "prusľaka" je farebná stuha uviazaná do mašle ozdobená kovovou sponou a mincami. Pod spodným okrajom "prusľaka" je pripevnený ručníček, ktorý presahuje na "šatu". Na hlave je veniec mladuchy. Ženích má bielu košeľu, na nej je čierny zamatový lajblík, vpredu zdobený čiernymi šnúrkami a gombíkmi. Na pleciach má spustenú dlhú súkennú bledú "širicu" lemovanú červeným súknom, vpredu s koženou výšivkou. Predné časti "širice" sú v hornej časti, pri krku, spojené remeňom. Na ľavej strane má pripevnený vyšívaný ručník a pierko so spustenou farebnou stuhou. Havu mu zdobí klobúk s ozdobným pierkom.

 3. Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 001-01

   Pridať záložky  Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 001-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, veniec mladuchy, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, vreckovka, čižmy, klobúk, pierko, mužská košeľa, lajblík, gate, mužská zástera
  Ženský a mužský obradový odev. Celkový pohľad spredu na mladý pár vo svadobnom odeve. Žena má oblečené "opľecko" (rukávce), ktoré má na rukávoch uviazané farebné stužky. Na "opľecku" je hodvábny "prusľak" (živôtik) s hlbším výstrihom. "Prusľak" je bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou, ukončený krátkym "šósikom" a podšitý kanafasom. Vo výstrihu "prusľaka" je farebná stuha uviazaná do mašle ozdobená kovovou sponou a mincami. Pod spodným okrajom "prusľaka" je pripevnený ručníček, ktorý presahuje na "šatu". Na "geceľiach" (spodných sukniach) je "vrchňia biela kitľa" (sukňa) vyrobená z ôsmich pol jemnejšieho kupovaného plátna, pri spodnom okraji po celom obvode zdobená drobnými zámikmi a "mrežkou". Okraj je zdobený drobným nitkovým vzorom. Na "vrchňej kitľi" je bohato vyšívaná dvojpolovú "šata" (zástera). Na hlave je veniec mladuchy, obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou. Ženích má bielu košeľu. Ku košeli patria biele "gati", na spodnom okraji zdobené drobnými zámikmi, "mreškou" a nitkovým prešívaným vzorom. Na košeli je čierny zamatový lajblík, vpredu zdobený čiernymi šnúrkami a gombíkmi. Okolo pása má uviazanú slávnostnú jednopolovú zamatovú "fjertuchu" (zásteru), zdobenú našívanými "pozamenťierskimi" kvetmi. Na pleciach má spustenú dlhú súkennú bledú "širicu" lemovanú červeným súknom, vpredu s koženou výšivkou. Predné časti "širice" sú v hornej časti, pri krku, spojené remeňom. Na ľavej strane má pripevnený vyšívaný ručník a pierko so spustenou farebnou stuhou. Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou, hlavu mu zdobí klobúk s ozdobným pierkom.

 4. Odev mladuchy z Prenčova 005-02

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-02

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, spodná sukňa, zástera, vreckovka, topánky, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Celkový pohľad spredu. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jemného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerajom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 5.  Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, spodná sukňa, sukňa, zástera, veniec mladuchy, vreckovka, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jedmného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". "Geceľe" sú dobre naškrobené, aby držali tvar. Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch aj vzadu na sukni sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 6. Odev mladuchy z Prenčova 004-01

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 004-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, sukňa, vreckovka, topánky, šatka na hlavu
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta", zavinutá do čepca. Celkový pohľad spredu. Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou, na krku cez "kamizoľu" visia dlhé "garaľe". Na jemnej saténovej spodničke je biela brokátová, na drobno skladaná sukňa. Hlava je zavitá do bieleho saténového, farebne vyšívaného "ručňíčka", uviazaného na spôsob "čepčeka", ozdobeného drobnými "letačkami" a dlhými sklenenými drobnými korálkami. Za pásom má jemne vyšívaný "ručňíčok", obuté má biele poltopánky.

 7.  Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, sukňa, veniec mladuchy, závoj, vreckovka, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta". Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou, na krku cez "kamizoľu" visia dlhé drobné sklenené korálky. Na jemnej saténovej spodničke je biela brokátová, na drobno skladaná sukňa. Na hlave má veniec zdobený bledomodrobielymi ružičkami a striebornými korálkami s krátkym "šľajerom" (závojom). Za pásom má jemne vyšívaný "ručňíčok", obuté má biele poltopánky.

 8. Odev mladuchy z Prenčova 003-05

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 003-05

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, vreckovka
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta". Detailný pohľad na vyšívaný "ručňíčok" zasunutý za pásom mladuchy.

 9. Odev mladuchy z Prenčova 003-02

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 003-02

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, sukňa, veniec mladuchy, vreckovka, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta". Celkový pohľad spredu na mladú ženu v svadobnom odeve. Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou, na krku cez "kamizoľu" visia dlhé "garaľe". Na jemnej saténovej spodničke je biela brokátová, na drobno skladaná sukňa. Na hlave má veniec zdobený bledomodrobielymi ružičkami a striebornými korálkami s krátkym "šľajerom" (závojom). Za pásom má jemne vyšívaný "ručňíčok", obuté má biele poltopánky.

 10. Obliekanie mladuchy z Prenčova 001-14

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Prenčova 001-14

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, veniec mladuchy, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, vreckovka, čižmy
  Ženský obradový odev, tzv. "pláťená prenčovská ňevesta". Celkový pohľad zozadu na mladú ženu vo svadobnom odeve. Žena má oblečený "rubáč" z konopného plátna. Vrchný diel, takzvaná „stánka" obopína hruď a je farebne pretkávaná červeno čiernou prietkou. K stánke je prišitá šesťdielna sukňa vzadu zriasená. Na ramenách "rubáč" pridŕžajú dve plecnice zvané "žinke" z "cigánskich tkaňíc". V spodnej časti má oblečené dve až tri "geceľe" (spodné sukne), ktoré sú dobre naškrobené a opatrené zámikmi, aby držali tvar. Na "geceľiach" je "vrchňia biela kitľa" (sukňa) vyrobená z ôsmich pol jemnejšieho kupovaného plátna, pri spodnom okraji po celom obvode zdobená drobnými zámikmi a "mrežkou". Okraj je zdobený drobným nitkovým vzorom. Na "vrchňej kitľi" je bohato vyšívaná dvojpolovú "šata" (zástera). Vrchnú časť odevu tvorí hodvábny "prusľak" (živôtik) s hlbším výstrihom. "Prusľak" je bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou, ukončený krátkym "šósikom" a podšitý kanafasom. Vo výstrihu "prusľaka" je farebná stuha uviazaná do mašle ozdobená kovovou sponou a mincami. Pod "prusľakom" je "opľecko" (rukávce), ktoré má na rukávoch uviazané farebné stužky. Pod spodným okrajom "prusľaka" je pripevnený ručníček, ktorý presahuje na "šatu". Na hlave je veniec mladuchy. Vzadu na temene hlavy je ozdobná hviezdica, z ktorej je spustená dlhá farebná stuha hore uviazaná na mašľu, dolu presahuje až na "kitľu" (sukňu). Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou.