[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Malachova 003-04

  mužský odev, sviatočný odev, zápästky, mužská košeľa, nohavice
  Pohľad na čiernobiele pásikavé háčkované zápästky, ktoré sa nosia najmä v zimných mesiacoch.
  Mužský sviatočný odev z Malachova 003-04
 2. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Malachova 003-02

  mužský odev, sviatočný odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, lajblík, klobúk, pierko, zápästky
  Pohľad zozadu na muža oblečeného v bielej košeli s golierom a širokými rukávmi nabratými na ramenách, ku ktorým sa v zimných mesiacoch nosia čiernobiele pásikavé hačkované zápästky. Na košeli má čierny súkenný "lajbík" (vestu) do pása, bez zdobenia, so zapínaním na gombíky. Nohavice nazývané "rajtky" sú ušité z čierneho súkna. Nosia sa výlučne do tvrdých vysokých sárových kožených čižiem. Na hlave má čierny "gazdovský" klobúk s pierkom, ktoré je zhotovené z umelých kvetov, stuhy a pávích pier.
  Mužský sviatočný odev z Malachova 003-02
 3. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Malachova 003-01

  mužský odev, sviatočný odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, lajblík, klobúk, pierko, zápästky
  Pohľad spredu na mládenca oblečeného v bielej košeli s golierom a širokými rukávmi nabratými na ramenách, ku ktorým sa v zimných mesiacoch nosia čiernobiele pásikavé hačkované zápästky. Na košeli má čierny súkenný "lajbík" (vestu) do pása, bez zdobenia, so zapínaním na gombíky. Nohavice nazývané "rajtky" sú ušité z čierneho súkna. Nosia sa výlučne do tvrdých vysokých sárových kožených čižiem. Na hlave má čierny "gazdovský" klobúk s pierkom, ktoré je zhotovené z umelých kvetov, stuhy a pávích pier.
  Mužský sviatočný odev z Malachova 003-01
 4. Pridať záložky  Ženské zápästky z Važca

  ženský odev, zápästky
  Dva ženské zápästky nazývané "zápiaski" pletené z vlny. Celkový pohľad na oba zápästky.
  Ženské zápästky z Važca
 5. Pridať záložky  Odev mladuchy z Važca 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, parta, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pôlka, kapce, zápästky, náhrdelník
  Mladucha z Važca v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má partu. Oblečenú má "košelicu" (rukávce), ktorá sa uväzovala pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých boli bohato vyšívané štvorce plátna, nazávané "puatki". Na krku má korálky z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa je z farebného kašmíru a nazývala sa "šafouka" alebo "šafolová sukňa" a bola spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". K sukni má zásteru z kašmíru, nazývanú "šata". Na rukách má "zápiaski" z vlny, na nohách kapce. Cez plecia má zozadu prehodenú šatku, "pôlku" z vytkávaného plátna, ktorá jej siaha až po okraj sukne. Ide o ateliérovú fotografiu, na ktorej je Emília Feriancová, rodená Kováčová.
  Odev mladuchy z Važca 002-01
 6. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Važca 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, zápästky, náhrdelník
  Žena vo sviatočnom odeve. Oblečenú má "košelicu" (rukávce) vytiahnutú "poza plecia". "Košelica" sa uväzovala pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých boli bohato vyšívané štvorce plátna, nazávané "puatki". Na krku má korálky z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa je z farebného kašmíru nazývaná "šafouka" alebo "šafolová sukňa" spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". Zástera z kašmíru nazývaná "šata", z poza ktorej vidno prednú časť vrchnej sukne z plátna s troma vytkanými pásmi červených ornamentov, nazývanými "predná pola". Na rukách má "zápiaski" z vlny. Učesaná je na hladko. Portrét Márie Kováčovej-Kaštielky.
  Ženský sviatočný odev z Važca 005-01
 7. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Važca 004-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, náhrdelník, sukňa, zástera, zápästky
  Žena vo sviatočnom odeve. Oblečenú má "košelicu" (rukávce), ktorá sa pri krku viazala dvoma "šnurkami" ukončenými bohato vyšívanými štvorcami plátna, nazývanými "puatki". "Košelicu" má vytiahnutú "poza plecia", na krku korálky z fúkaného skla, nazývané "paternice". Sukňu z kašmíru, nazývanú "šafouka" alebo "šafolová sukňa" spojenú so živôtikom, nazývaným "kabát", na nej "šatu" (zástera). Na rukách má vlnené "zápiaski". Učesaná je na hladko. Portrét Márie Ilavskej rod. Kováčovej.
  Ženský sviatočný odev z Važca 004-01
 8. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Važca 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, čižmy, kapce, zápästky, šatka na hlavu
  Ženy v sviatočnom odeve. Oblečenú majú "košelicu" (rukávce), skladanú modrotlačovú sukňu nazývanú "tuačena" spojenú so živôtikom, nazývaným "kabát", "šurc" (zásteru) z čierneho plátna v dolnej časti zdobený farebným vyšívaním a niťami spletenými ozdobnými uzlíkmi, nazývanými "francle". Na rukách majú vlnené "zápiaski". Na hlave šatku, nazývanú "olejka" uviazanú vpredu pod krkom a pod ňou vlasy upravené "do chomľa". Na nohách čižmy a kapce. Sestry Ilavské, dvojčatá na spoločnej fotografii. Zľava Žofia Bielená, rodená Ilavská a Eva Ševčíková, rodená Ilavská. Pod pazuchou nesú knižku, pravdepodobne bibliu.
  Ženský sviatočný odev z Važca 003-01
 9. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Važca

  ženský odev, pracovný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, náhrdelník, šatka na hlavu, zápästky
  Kroj pozostáva z "košelice" (ženské rukávce), ktorá sa pri krku zaväzuje dvoma "šnurkami" na koncoch s bohato vyšívanými štvorcami plátna, nazývanými "puatki". Na krku visí viacradový náhrdelník s korálikmi zo skla nazývanými "paternice". Skladaná modrotlačová sukňa sa nazýva "tuačena" a je spojená so živôtikom nazývaným "kabát". K tejto sukni sa nosí zástera nazývaná "šurc" z čierneho plátna, v dolnej časti zdobená farebným vyšívaním a na jej spodnom okraji s niťami spletenými do ozdobných uzlíkov nazývaných "francle". Tkaný pás na zástere sa uväzuje vpredu na malú mašľu. Na zápästia sa obliekajú vlnené "zápiaski". Na hlavu sa k tomuto typu odevu uväzuje červená šatka s rastlinnými ornamentmi nazývaná "olejka".
  Ženský pracovný odev z Važca
 10. Pridať záložky  Odev mladuchy z Važca 001-01

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, sviatočný odev, parta, rukávce, náhrdelník, pôlka, zástera, zápästky, čižmy
  Mladucha z Važca v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má partu. Oblečenú má "košelicu" (rukávce), ktorá sa uväzovala pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých boli bohato vyšívané štvorce plátna, nazávané "puatki". Na krku má korálky z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa je z farebného kašmíru a nazývala sa "šafouka" alebo "šafolová sukňa" a bola spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". K sukni má zásteru z kašmíru, nazývanú "šata". Na rukách má "zápiaski" z vlny, na nohách čižmy. Cez plecia má zozadu prehodenú šatku, "pôlku" z vytkávaného plátna, ktorá jej siaha až po okraj sukne. Na fotografii je Anna Feriancová, rodená Hybenová.
  Odev mladuchy z Važca 001-01