Výsledky vyhľadávania

 1. Usadlosť vo Vyšnom Kubíne 002-01

   Pridať záložky  Usadlosť vo Vyšnom Kubíne 002-01

  zrubová konštrukcia, murovaná konštrukcia, strecha, šindeľ, sýpka, poschodový dom
  Kúria Országhovcov (dom č. 69). Poschodový dom, prízemie pravdepodobne murované. Asimetricky postavené poschodie, zo severu kryté predĺženou strechou. Poschodie zrubové, pavlač z dvoch strán, strecha sedlová, malý doskový štít s podlomenicou, hálkou a bubníkom na vrchole, krytina šindľová. Nápis v komore: "Aedificare Deo Juvante tempore quo curavet pro se Iones Ivanovic". Vľavo sýpka pravdepodobne zrubová na kamennej podmurovke, okožovaná, strecha valbová, krytina šindľová. V pozadí ďalšie hospodárske objekty.

 2. Usadlosť vo Vyšnom Kubíne 001-02

   Pridať záložky  Usadlosť vo Vyšnom Kubíne 001-02

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, brána
  Dom zrubový, okožovaný, exteriér maľovaný vápnom, zadná časť domu podpivničená. Nad vhodom do pivnice sa nachádza pavlač. Strecha sedlová, štít s podlomenicou, hálkou a bubníkom. Za obytnou časťou nasledujú hospodárske budovy. Vstup do dvora ohraničuje bránička a veľká dvojkrídľová drevená brána krytá sedlovou strieškou. Pohľad z dvora na bočnú stranu domu.

 3. Usadlosť vo Vyšnom Kubíne 001-01

   Pridať záložky  Usadlosť vo Vyšnom Kubíne 001-01

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, brána
  Dom zrubový, okožovaný, exteriér maľovaný vápnom, zadná časť domu podpivničená. Nad vhodom do pivnice sa nachádza pavlač. Strecha sedlová, štít s podlomenicou, hálkou a bubníkom. Za obytnou časťou nasledujú hospodárske budovy. Vstup do dvora ohraničuje bránička a veľká dvojkrídľová drevená brána krytá sedlovou strieškou. Pohľad spredu.

 4. Obytné domy v Hruštíne 002-01

   Pridať záložky  Obytné domy v Hruštíne 002-01

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, brána, studňa
  Domy zrubové na bielom murovanom základe s pivnicou a združenými oknami vystuženými špaletami. Stavby zrubové, strechy sedlové, štíty s dvojitou podlomenicou a hálkou, vetracími otvormi a bubníkom na okrasu. Dom vľavo má vstup do pivnice zo štítovej strany, pred domom vpravo sa nachádza rumpálová studňa so zrubovým základom. Vstup do dvora ohraničený veľkou drevenou bránou a bráničkou.

 5. Obytné domy v Hruštíne 001-01

   Pridať záložky  Obytné domy v Hruštíne 001-01

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ
  Domy zrubové na bielom murovanom základe s pivnicou a združenými oknami vystuženými špaletami. Strechy sedlové, štíty prevažne s dvojitou podlomenicou a hálkou, vetracími otvormi a bubníkom na okrasu.

 6. Usadlosť v Oravskej Polhore

   Pridať záložky  Usadlosť v Oravskej Polhore

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, plot
  Roľnícka usadlosť. Dom zrubový, na kamennej podmurovke, strecha valbová, krytina šindľová. Za obytnou časťou nasledujú hospodárske budovy - stodola a maštaľ. Celá usadlosť je ohraničená plotom z drevených brvien.

 7. Obytný dom v Oravskej Polhore 002-01

   Pridať záložky  Obytný dom v Oravskej Polhore 002-01

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, plot
  Dom bohatšieho gazdu, alebo drobného zemana. Jedná sa o trojpriestorový rozľahlejší dom. Zrubová konštrtukcia, strecha valbová s vysunutým priezorníkom, krytina šindľová. Na štítovej strane domu sa nachádzajú tri menšie dvojkrídlové okná. Pozemok okolo domu je ohraničený latkovým plotom.

 8. Obytný dom v Oravskej Polhore 001-01

   Pridať záložky  Obytný dom v Oravskej Polhore 001-01

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, plot
  Nízka kamenná podmurovka, zrubová konštrukcia zateplená machom, v priečelí jedno malé okno. Strecha polovalbová, štít doskový s podlomenicou a vetracími okienkami – výzorníkmi. V prednej časti domu je predzáhradka ohraničená dreveným latkovým plotom. Zaujímavosťou je severná strana, ktorá je zateplená technikou obitia steny šindľom.

 9. Sýpky v Sedliackej Dubovej

   Pridať záložky  Sýpky v Sedliackej Dubovej

  sýpka, zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ
  Zrubové sýpky na kamenných pivniciach pod šindľovými sedlovými strieškami a štítom s podlomenicou. Pred sýpkami sa nachádzajú zemiakové jamy so sedlovými strieškami.

 10. Obytný dom v Párnici

   Pridať záložky  Obytný dom v Párnici

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, plot
  Trojpriestorový obytný dom s murovanou kamennou podstienkou, bielený vápnom, zateplený machom, čiastočne podpivničený, dlážka z udupanej hliny. Strecha sedlová, doskový štít s podlomenicou, krytina šindľová, na štíte okrasná hálka, v streche vetracie okná. Na priečelí v dolnej časti domu je vstup do malej pivnice. Pred domom plot z drevených latiek. Zaujímavosťou sú tri kusy okien v priečelí. Pohľad spredu.