My Bookmarks

Pridaných záložiek: 6    
  1. From the basket   Dievocký a ženský sviatočný odev z Detvy

    dievocký odev, ženský odev, sviatočný odev, rukávce, lajblík, sukňa, zástera, čepiec, čižmy, paličkovaná čipka
    Žena a dievky majú oblečené rukávce, nazývané "oplecko", ktoré musia byť naškrobené, aby držali tvar - hovorilo sa, že sú "vivašplavenie". Na "oplecku" majú oblečený krátky lajblík. Šatku s paličkovanou čipkou, nazývanú "króďel" alebo "kosička", majú previazanú cez prsia a uviazanú vzadu na krížoch. Oblečenú majú aj dlhú tmavú "kitľu" (sukňu) a "fiertuchu" (zásteru). "Pentla" (mašľa) okolo pása sa väčšinou uväzovala na pravom boku. V ruke držia vyšívaný ručník. Obuté majú čižmy s tvrdou sárou. Dievčatá majú vlasy uviazané vzadu do vrkoča, ich matka má vlasy upravené "do kotúčki" - vrkoč má zakrútený a schovaný pod čepiec, zvaný "kapka".
    Dievocký a ženský sviatočný odev z Detvy
  2. From the basket   Zakladanie čepca z Krakovian 001-24

    sviatočný odev, ženský odev, ženský účes, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, gatry
    Úprava hlavy vydatej ženy k sviatočnému typu odevu. Detail výzdoby "tilangrového" (tylového) ručníka bohato vyšívaného dierkovou výšivkou "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou doplnenou zlatými gatrami.
    Zakladanie čepca z Krakovian 001-24
  3. From the basket   Chodziua paňi

    ľudová pieseň, ľúbostná mágia
    Ľudová pieseň s tematikou ľúbostnej mágie. Spieva ženská spevácka skupina bez hudobného sprievodu.
  4. From the basket   Džafkulina z Lendaku 002-02

    bábkové divadlo, obchôdzky, hra o Herodesovi
    "Džafkulina" je vianočná bábková verzia hry o Herodesovi zo Zamaguria. Názov pochádza zo slova "džafkať" alebo "džavotať", čo znamená hovoriť. "Džafkulina" sa hráva 2-3 dni pred Božím narodením (25.12.) a má charakter obchôdzok z domu do domu. Hru predvádzajú štyria herci v tradičnom odeve - dvaja držia drevenú scénu, zvanú búdka alebo "kolibka", v ktorej sa odohráva dej s bábkami a dvaja vodia bábky a vedú dialógy za scénou. Drevená scéna je napodobeninou kostola v Lendaku s vežičkou a zvončekom na vrchole, vyrobená zo smrekového dreva. V hre vystupujú postavy: anjel, traja pastieri, traja králi, kráľ Herodes, smrtka, čert, gazda, cigán, žena s mútovníkom na maslo, pes. Celkový pohľad spredu na dvoch obradníkov držiacich scénu počas hrania hry. Zľava: Tadeáš Neupauer, Jozef Majerčák.
    Džafkulina z Lendaku 002-02
  5. From the basket   Páľenô, páľenô

    ľudová pieseň, pijanské piesne, spevák
    Pijanská pieseň. Spievajú dve ženy bez hudobného sprievodu.
  6. From the basket   Za seďemnác toľiarov sivie vĺčatá

    hudobný folklór, muzika, sláčikové hudby, ľudová pieseň, spevák
    Žartovná ľudová pieseň. Spieva Ján Demenčík ml. Hrá ľudová hudba Vladimíra Chebeňa v zložení: Vladimír Chebeň - prim, Michal Tomko - kontry, Ondrej Macík - basa.

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.