My Bookmarks

Pridaných záložiek: 4    
  1. From the basket   Ženský sviatočný odev z Ábelovej 006-01

    ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, pás, spona, čepiec, šatka na hlavu, tkanie, výšivka krivou ihlou, viazanie
    Žena má oblečené biele vyšívané rukávce, na nich krížom cez prsia bielu šatku zvanú "kosička". "Kosička" je uviazaná vzadu na voľný uzol a pri krku je zopnutá sponou. Na "kosičke" má oblečený "ľajbík" (živôtik), ktorý je zdobený prišitými nazberanými stužkami a perličkami. Sukňa zvaná "geceľa" je zdobená našitou stuhou, výšivkou krivou ihlou, flitrami a pásom kupovanej bielej čipky nazývanej "štikeraj". "Šata" (zástera) je tkaná, zakončená strapcami. Okolo drieku má žena uviazaný kašmírový pás zvaný "krajec", ktorý je zdobený perlami. Na hlave má založený čepiec, spod ktorého vidieť čiernu zamatovú stužku zvanú "fáborka", ktorá účes spevňuje. Na čepci má uviazanú šatku.
    Ženský sviatočný odev z Ábelovej 006-01
  2. From the basket   Odev mladuchy z Ábelovej

    ženský odev, odev mladuchy, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, pás, spona, veniec mladuchy, závoj, viazanie
    Mladucha má oblečené tylové rukávce, na nich krížom cez prsia bielu tylovú šatku. Šatka je spustená po bokoch a pri krku je zopnutá sponou. Na nej má oblečený "ľajbík" (živôtik), ktorý je zdobený prišitými nazberanými stužkami a perličkami. Okolo sukňe zvanej "geceľa" má opásanú bielu zásteru nazývanú "šata". Tá je zdobená našitými stuhami a ozdobnými prámikmi, zakončená je strapcami. Okolo drieku má uviazaný pás zvaný "krajec", ktorý je zdobený rovnako ako "ľajbík". Na hlave má biely veniec so závojom, ktorému sa hovorí "šlajer". V ruke drží kyticu. Celkový pohľad na mladuchu v tradičnom svadobnom odeve a na ženícha.
    Odev mladuchy z Ábelovej
  3. From the basket   Obytný dom vo Veľkom Lome 002-01

    zrubová konštrukcia, hospodárske stavby, strecha, slama
    Obytný dom č. 99 zrubový, omazaný, obielený, kamenná podmurovka, strecha valbová s vikierom na uskladnenie sena a krmiva a s dymníkom slúžiacim na odvádzanie dymu, krytina slamená. V zadnej časti domu sú umiestnené hospodárske objekty, pravdepodobne stodola s maštaľou. Pohľad z ulice. Nákres.
    Obytný dom vo Veľkom Lome 002-01
  4. From the basket   Svitajťe, svitajťe

    ľudová pieseň, spevák, svadobné piesne, svadobné nôty
    Svadobná pieseň spievaná "na zore". Spievajú dve ženy bez hudobného sprievodu.

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.