My Bookmarks

Pridaných záložiek: 2    
  1. From the basket   Dievčenský sviatočný odev z Madačky

    detský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pás, šatka na plecia, spona, pančuchy, výšivka krivou ihlou, tkanie, viazanie
    Dievčatá majú oblečené biele vyšívané rukávce, na nich krížom cez prsia bielu šatku zvanú "kosička", ktorá je uviazaná vzadu na voľný uzol a pri krku zopnutá sponou. Na "kosičke" majú oblečený "ľajbík" (živôtik). Okolo sukne zvanej "geceľa" majú opásanú tkanú zásteru nazývanú "šata" zakončenú strapcami. Na "šaťe" dievčaťa vpravo sa v hornej časti objavuje aj výšivka krivou ihlou. Dievča vpravo má okolo drieku uviazaný pás zvaný "krajec". Celkový pohľad na dievčatá v ľudovom odeve a chlapca oblečeného v odeve mestského typu.
    Dievčenský sviatočný odev z Madačky
  2. From the basket   Ženský sviatočný odev z Ábelovej 007-01

    ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, pás, spona, čepiec, šatka na hlavu, tkanie, výšivka krivou ihlou, viazanie
    Žena má oblečené biele vyšívané rukávce, na nich krížom cez prsia bielu šatku zvanú "kosička". "Kosička" je uviazaná vzadu na voľný uzol a pri krku je zopnutá sponou. Na "kosičke" má oblečený "ľajbík" (živôtik), ktorý je zdobený prišitými nazberanými stužkami a perličkami. Sukňa zvaná "geceľa" je zdobená našitou stuhou, výšivkou krivou ihlou, flitrami a pásom kupovanej bielej čipky nazývanej "štikeraj". "Šata" (zástera) je tkaná, zakončená strapcami. Okolo drieku má žena uviazaný kašmírový pás zvaný "krajec", ktorý je zdobený perlami. Na hlave má založený čepiec, spod ktorého vidieť čiernu zamatovú stužku zvanú "fáborka", ktorá účes spevňuje. Na čepci má uviazanú šatku.
    Ženský sviatočný odev z Ábelovej 007-01

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.