Search results

 1. Primáš Jozef Kroka Češľak 001-01

   To the basket  Primáš Jozef Kroka Češľak 001-01

  muzika, sláčikové hudby, primáš-predník
  Pohľad na vrchnú časť postavy hrajúceho primáša. V pozadí členovia Folklórnej skupiny zo Zamutova.

 2. Ľudová hudba z Klenovca 001-01

   To the basket  Ľudová hudba z Klenovca 001-01

  muzika, cimbalová hudba, primáš-predník
  Celkový pohľad na štvorčlennú cimbalovú hudbu počas hry javisku kultúrneho domu.

 3. Zbojnícky tanec z Hladovky 001-01

   To the basket  Zbojnícky tanec z Hladovky 001-01

  ľudový tanec, zbojnícke tance, mužské tance, sláčikové hudby, muzika
  Muži tancujú zbojnícky tanec so sprievodom ľudovej hudby. Celkový pohľad na skupinu tanečníkov a ľudovú hudbu na lúke za dedinou. Päť mužov s valaškami tancuje v kruhu v drepe, za nimi skupina žien. Vedľa hrajú štyria muzikanti.

 4. Ľudová hudba Jozefa Kroku Češľaka zo Zámutova 001-01

   To the basket  Ľudová hudba Jozefa Kroku Češľaka zo Zámutova 001-01

  muzika, sláčikové hudby, primáš-predník
  Celkový pohľad na štvorčlennú cimbalovú hudbu počas hry na lúke.

 5. Ženský sviatočný odev z Cífera 001-09

   To the basket  Ženský sviatočný odev z Cífera 001-09

  ženský odev, sviatočný odev, výšivka kovovou niťou, odevné doplnky
  Zimný variant tradičného sviatočného odevu starších žien v Cíferi. Detail opasku nazývaného "opasek". Nosil sa opásaný okolo drieku a uviazaný vpredu na zástere. Tvorí ho tmavomodrá 3-8 cm široká stuha, ktorej konce sú bohato zdobené vyšívaním kovovou zlatou niťou cez kartón a ukončené zlatými kovovými strapcami. Dĺžka stuhy vždy siahala nad výšivku zástery.

 6. Ženský sviatočný odev z Cífera 001-08

   To the basket  Ženský sviatočný odev z Cífera 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, okružie, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, odevné doplnky
  Zimný variant tradičného sviatočného odevu starších žien v Cíferi. Detail výzdoby mašle, ktorá tvorí súčasť "krézla" - okružia. Mašľa je široká 6-8 cm, plátenná, pestrofarebne vyšívaná rastlinnými motívmi plným stehom, dozdobená flitrami a na koncoch prišitými zlatými drôtenými strapcami. K "obojku" a k čipke "krézla" je pripnutá obyčajným špendlíkom. V strede je stiahnutá úzkou stuhou "do srdiečka", ktorému dominuje výšivka cez kartón. Táto mašľa nie je podšitá, ako tomu bolo neskôr kvôli udržaniu tvaru a pevnosti.

 7. Ženský sviatočný odev z Cífera 001-07

   To the basket  Ženský sviatočný odev z Cífera 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, okružie, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, odevné doplnky
  Zimný variant tradičného sviatočného odevu starších žien v Cíferi. Detail "krézla" - okružia. Tvorí ho "obojek" vyšívaný gatrami a hustou zlatou výšivkou na "kartách" a široká nariasená jemná biela "cverená" paličkovaná čipka prišitá k "obojku". Zapínanie "obojka" pod krkom prekrýva 6-8 cm široká plátenná mašľa pestrofarebne vyšívaná rastlinnými motívmi plným stehom, dozdobená flitrami a na koncoch prišitými zlatými drôtenými strapcami. K "obojku" a k čipke "krézla" je pripnutá obyčajným špendlíkom. V strede je stiahnutá úzkou stuhou "do srdiečka", ktorému dominuje výšivka cez kartón. Táto mašľa nie je podšitá, ako tomu bolo neskôr kvôli udržaniu tvaru a pevnosti.

 8. Ženský sviatočný odev z Cífera 001-06

   To the basket  Ženský sviatočný odev z Cífera 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, okružie, čepiec, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, odevné doplnky
  Zimný variant tradičného sviatočného odevu starších žien v Cíferi. Detail čepca. Čepiec je nahusto vyšívaný zlatou niťou cez kartón s drobnými okrúhlymi motívmi vypĺňanými gatrami - šitou čipkou. Vzadu na krku je stiahnutý šnúrkou. Tvár lemuje úzky pás bielej paličkovanej čipky, ktorá je prišitá na hladký spodný čepiec nazývaný "šlochavna". Za čipkou nasleduje "semitačka" - ozdobný pás na ružovom stužkovom podklade zdobený korálikmi z fúkaného skla, drôtikmi a perličkami, ktorý dekoratívne prekrýva spoj čipky a vrchného čepca. Pomedzi dominujúcu zlatú výšivku vpredu na čepci a výšivku na temene hlavy prechádza "čelenka" - biela vyšívaná stuha. Zdobená je zlatými niťami, stuhami a "grančátkami" - rôznorodým drobným galantérnym tovarom zlatej farby, ktorý predávali podomoví obchodníci alebo sa kupoval na jarmokoch v Prešporku a v Budapešti. Na zátylku je na čepiec pripevnená mašľa, ktorá spolu s čelenkou tvorí celok a zdobené sú rovnakými rastlinnými motívmi kvetov a obilných klasov.

 9. Ženský sviatočný odev z Cífera 001-05

   To the basket  Ženský sviatočný odev z Cífera 001-05

  ženský odev, sviatočný odev, okružie, čepiec, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, odevné doplnky, vrchný odev
  Zimný variant tradičného sviatočného odevu starších žien v Cíferi. Polocelok zboku. Žena má na hornej časti tela oblečenú "kacabajku" ušitú z čiernej tenšej, ale pevnej a kvalitnej látky. Na kacabajku sa vždy oblieka "krézel" - okružie pripevnené okolo krku. Tvorí ho "obojek" vyšívaný gatrami a hustou zlatou výšivkou na "kartách" a široká nariasená jemná biela "cverená" paličkovaná čipka prišitá k "obojku". Zapínanie "obojka" pod krkom prekrýva 6-8 cm široká plátenná mašľa pestrofarebne vyšívaná rastlinnými motívmi plným stehom, dozdobená flitrami a na koncoch prišitými zlatými drôtenými strapcami. K "obojku" a k čipke "krézla" je pripnutá obyčajným špendlíkom. V strede je stiahnutá úzkou stuhou "do srdiečka", ktorému dominuje výšivka cez kartón. Táto mašľa nie je podšitá ako tomu bolo neskôr kvôli udržaniu tvaru a pevnosti. Na hlave má žena čepiec nahusto vyšívaný zlatou niťou cez kartón s drobnými okrúhlymi motívmi vypĺňanými gatrami - šitou čipkou. Vzadu na krku je stiahnutý šnúrkou. Tvár lemuje úzky pás bielej paličkovanej čipky, ktorá je prišitá na hladký spodný čepiec nazývaný "šlochavna". Za čipkou nasleduje "semitačka" - ozdobný pás na ružovom stužkovom podklade zdobený korálikmi z fúkaného skla, drôtikmi a perličkami, ktorý dekoratívne prekrýva spoj čipky a vrchného čepca. Pomedzi dominujúcu zlatú výšivku vpredu na čepci a výšivku na temene hlavy prechádza "čelenka" - biela vyšívaná stuha. Zdobená je zlatými niťami, stuhami a "grančátkami" - rôznorodým drobným galantérnym tovarom zlatej farby, ktorý predávali podomoví obchodníci alebo sa kupoval na jarmokoch v Prešporku a v Budapešti. Na zátylku je na čepiec pripevnená mašľa, ktorá spolu s čelenkou tvorí celok a zdobené sú rovnakými rastlinnými motívmi kvetov a obilných klasov.

 10. Ženský sviatočný odev z Cífera 001-04

   To the basket  Ženský sviatočný odev z Cífera 001-04

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka kovovou niťou, odevné doplnky
  Zimný variant tradičného sviatočného odevu starších žien v Cíferi. Detail stuhy, ktorá tvorí súčasť čepca. Stuha visí niže pása a je zakončená našitými kovovými strapcami. Zdobená je zlatými niťami a "grančátkami" - rôznorodým drobným galantérnym tovarom zlatej farby, ktorý predávali podomoví obchodníci alebo sa kupoval na jarmokoch v Prešporku a v Budapešti.