Search box

Search results

Records found: 4198  
Your query: Author Sysno = "^sluk_us_auth 0900055^"
 1. To the basket   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Pohľad spredu. Odev pozostáva z pamokového (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej chrbtovej časti stánky aj na spodnej sukňovej časti rubáča. Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa oblieka skladaná "farbiarska" sukňa a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený retiazkovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaňí" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02
 2. To the basket   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Pohľad zozadu. Odev pozostáva z pamokového (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej chrbtovej časti stánky aj na spodnej sukňovej časti "rubáča". Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa ďalej oblieka skladaná "farbiarska" sukňa (ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne, aby vynikol modrotlačový vzor látky a zmenila sa silueta postavy z profilu) a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený krížikovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaňí" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené hustou červenou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03
 3. To the basket   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-04

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce
  Pohľad zozadu na krátke tkané pamokové (bavlnené) "opľecko" (rukávce) siahajúce pod prsia. Okolo krku je "opľecko" stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny, olemované a spevnené rovnakým spôsobom ako na manžete okolo ruky - hustou krížikovou výšivkou. Na konci zapleteného vrkoča má uviazanú červenú, hodvábom vyšívanú stuhu.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-04
 4. To the basket   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, modrotlač
  Pohľad zozadu na skladanú "farbiarsku" (modrotlačovú) sukňu, ktorá je ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne tak, aby bolo vidieť červený vytkávaný vzor na spodnej obrube "rubáča" a vynikol modrotlačový vzor lemu prišitého z rubovej strany sukne a zároveň sa zmenila silueta postavy z profilu. Na sukni má ako ďalšiu vrstvu uviazanú prednú "šatu" (zásteru) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny).
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05
 5. To the basket   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-06

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, rukávce, výšivka krivou ihlou, krížiková výšivka
  Pohľad spredu na vrchnú časť riasenej prednej "šati" (zástery) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny), ktorá má pás zdobený výšivkou retiazkovým stehom. Vidieť aj časť "rubáča" a krátkeho tkaného pamokového (bavlneného) "opľecka" (rukávce), ktorého rukávy sú okolo ruky stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-06
 6. To the basket   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-07

  ženský odev, pracovný odev, rukávce, krížiková výšivka
  Detail "ráncovaného" (nariaseného) pamokového (bavlneného) "opľecka" (rukávce). Látka je po celom obvode okolo krku nazberaná a zakončená spevňujúcou hustou krížikovou výšivkou. Výstrih pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrkami), ukončenými riedkymi brmbolcami na jednoduchú mašľu.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-07
 7. To the basket   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-08

  ženský odev, pracovný odev, rukávce
  Detail výrazného tkaného červeného pásu "prietki", ktorá zdobí "opľecko" (rukávce) v hornej časti rukávov.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-08
 8. To the basket   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-09

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, tkanina, krížiková výšivka
  Manžeta "opľecka" (rukávce). Okolo ruky je látka stiahnutá riasením "ráncovaňím" tkaniny a spevnená prišitým pásom vyšitým červeno-čiernou krížikovou technikou.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-09
 9. To the basket   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí pamokoví (bavlnený) "rubáč" so "stánkou". "Stánka" je viditeľná vrchná tkaná časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Na "rubáči" má žena oblečené dve spodné sukne "kiňťeše", na ktoré sa ďalej oblieka vrchná modrotlačová, nahusto skladaná "ráncovaná" (riasená) sukňa bez opásania, siahajúca do polovice lýtok a zakrývajúca horný okraj čiernych kožených čižiem s tvrdou sárou na nízkom podpätku nazývanými "kľakački". Na sukniach má oblečenú o čosi kratšiu prednú glotovú "šatu" (zásteru) so širokou tmavou vyšívanou stuhou na páse a užšou červenou, ktorá zdobí spodný lem zástery. Hore má oblečené krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený - predný hustejšie). Rovnakým spôsobom "ráncovania" sú stiahnuté aj rukávy na manžetách, ktoré sú ešte spevnené prišitým pásom ozdobeným hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" má oblečený červený hodvábny živôtik "prusľak" so vzorom, dozdobený červenou skladanou stuhou do "zubou" (tvar striedajúcich sa špicov) a vpredu na hrudi prišitými červeno-ružovými "duduľami" – ozdoby v tvare kvetovíi (vyskytujúce sa napr. aj na kútnej plachte). Zapínanie "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom. Na ňom má ešte pod krkom pripevnenú širokú červenú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obročenú úzku čiernu zamatovú stuhy "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu. Takzvanú "zamatku" má uviazanú aj cez vrch čela tesne popred vlasy. Celú hlavu pokrýva čepiec "kápka". Základ čepca tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov. Vzadu spod čepca visia po chrbte na polovicu preložené užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-02
 10. To the basket   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí pamokoví (bavlnený) "rubáč" so "stánkou". "Stánka" je viditeľná vrchná tkaná časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Na "rubáči" má žena oblečené dve spodné sukne "kiňťeše", na ktoré sa ďalej oblieka vrchná modrotlačová, nahusto skladaná "ráncovaná" sukňa bez opásania siahajúca do polovice lýtok a zakrývajúca horný okraj čiernych kožených čižiem s tvrdou sárou na nízkom podpätku nazývanými "kľakački". Na sukniach má oblečenú o čosi kratšiu prednú glotovú "šatu" (zásteru) so širokou tmavou vyšívanou stuhou na páse a užšou červenou, ktorá zdobí spodný lem zástery. Hore má oblečené krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a jeho predný (hustejšie) i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). Rovnakým spôsobom "ráncovania" sú stiahnuté aj rukávy na manžetách, ktoré sú ešte spevnené prišitým pásom ozdobeným hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" má oblečený červený hodvábny "prusľak" (živôtik) so vzorom, dozdobený červenou skladanou stuhou do "zubov" (tvar striedajúcich sa špicov), vpredu na hrudi s prišitými červeno-ružovými "duduľami" – ozdoby v tvare kvetu (vyskytujúce sa napr. aj na kútnej plachte). Zapínanie "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom. Na ňom má ešte pod krkom pripevnenú širokú červenú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu. Takzvanú "zamatku" má uviazanú aj cez vrch čela tesne popred vlasy. Celú hlavu pokrýva čepiec "kápka". Základ čepca tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov. Vzadu spod čepca visia po chrbte na polovicu preložené užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-03

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.