Search box

Search results

 1. To the basket  Paše Jaňík koňe 002-01

  ľudová pieseň, ľudový tanec, chorovody, Turíce, viachlas
  Chorovodná pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa") pri chodení s "Uľijanou". Ženský viachlasý spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z Kojšova.
 2. To the basket  A v ňeďeľu Rusadeľňú 002-01

  ľudová pieseň, ľudový tanec, chorovody, Turíce, viachlas
  Chorovodná pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa") pri chodení s "Uľijanou". Ženský viachlasý spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z Kojšova.
 3. To the basket  Pret koscelom na marmar kameňu

  ľudová pieseň, hudobný folklór, Turíce
  Ľudová pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa"). Väčšinou ju spievali dievčatá a nevesty pri príležitosti charakteristického lokálneho zvyku s názvom "voďenie Uľijani". Ženský spev bez hudobného sprievodu. Prvých sedem slôh spieva skupina štyroch žien, zvyšok textu recituje Rozália Juríková.
 4. To the basket  A v ňeďeľu Rusadeľnu 001-01

  ľudová pieseň, hudobný folklór, viachlas, Turíce
  Ľudová pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa"). Väčšinou ju spievali dievčatá a nevesty pri príležitosti charakteristického lokálneho zvyku s názvom "voďenie Uľijani". Ženský viachlasný spev bez hudobného sprievodu. Spieva skupina štyroch žien.
 5. To the basket  Hore na hore

  ľudová pieseň, hudobný folklór, Turíce
  Ľudová pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala na Turíce ("Rusadľa"). Ženský spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z folklórnej skupiny Kojšovan.
 6. To the basket  Paše Jaňik koňe

  ľudová pieseň, hudobný folklór, viachlas, Turíce
  Ľudová pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa"). Väčšinou ju spievali dievčatá a nevesty pri príležitosti charakteristického lokálneho zvyku s názvom "voďenie Uľijani". Ženský viachlasný spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z folklórnej skupiny Kojšovan.
 7. To the basket  Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-02

  detský odev, sviatočný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, odevné doplnky, výšivka, Turíce
  Sviatočný odev Ulijany z Kojšova. Celkový pohľad zozadu. Dievča má na sebe oblečenú svetlomodrú sloterovú sukňu, ktorá má v strede našitý pás čipky. Na sukni má oblečenú plátennú prednú zásteru "fartušu" a zadnú plátennú zásteru s výšivkou "poľňane", ktorá spočíva vo vyšívaní plným stehom na predkreslené vzory, a s čipkovým zakončením. Vrchnú časť tela má zahalené kusom plátna s čipkovými okrajmi "stolovojškou", ktorá je v páse stiahnutá stuhou. Na zápästiach má uviazané ružové stužky "maľinove traški". Od temena hlavy sú spustené široké stuhy "šnori" siahajúce takmer po spodný okraj zástery.
  Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-02
 8. To the basket  Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-01

  detský odev, sviatočný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, odevné doplnky, Turíce
  Sviatočný odev Ulijany z Kojšova. Celkový pohľad spredu. Dievča má na sebe oblečenú svetlomodrú sloterovú sukňu, ktorá má v strede našitý pás čipky. Na sukni má oblečenú plátennú prednú zásteru "fartušu" a zadnú plátennú zásteru s výšivkou. Vrchnú časť tela má zahalené kusom plátna s čipkovými okrajmi "stolovojškou", ktorá je v páse stiahnutá stuhou. V páse má tiež uviazanú ružovú ozdobnú stuhu "trašku" siahajúcu po spodný okraj sukne. Na zápästiach má uviazané ružové stužky "maľinove traški". V rukách drží vetvičky krušpánu – Ulijana však spravidla nosí v ruke žlté lúčne kvety, ktoré kvitli v období Turíc. Od temena hlavy sú spustené široké stuhy "šnori" siahajúce takmer po spodný okraj zástery.
  Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-01
 9. To the basket  Ide kačor poza šíni

  ľudová pieseň, chorovody, spevák, Turíce, Veľká noc, hody
  Ľudová pieseň k chorovodnej hre, v závere prechádza do riekanky. Spievali a tacovali dievky na moste prípadne cez prestávku na zábave. Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.
 10. To the basket  Piesne k chorovodným hrám z Rejdovej

  ľudová pieseň, chorovody, spevák, Turíce, Veľká noc, hody
  Ľudové piesne k chorovodným hrám: "Šila som, šila som, višívala som", "Ej, dubja, dubja", "Kodi že to žitko zejde". Spievali a tacovali dievky na moste prípadne cez prestávku na zábave. Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.