[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Search results

 1. To the basket  Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-04

  detský odev, mužský odev, mužská košeľa
  Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna s náprsným bielym vyšívaním. Ide o novší typ konopnej košeľe, ktorý sa rozšíril začiatkom 20. storočia. Pohľad na plece, na ktorom je všitý štvorcový kus plátna zvaný "ľajsňa", do ktorého je všitý rukáv. Rukáv sa pred všitím do košele v časti, ktorá má byť prišitá na ramene, nadrobno "porancuje na dve nitki" (naskladá približne na 2 cm). Po "rancoch" (skladoch) sa nacifruje "krivinka" alebo "prietočka". Naskladaná vyšitá časť je široká ako "ľajsňa" na ramene. Celý rukáv sa všije do košele, stredná "porancuvaná" (naskladaná) časť sa všije medzi "ľajsňe" na ramenách.
  Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-04
 2. To the basket  Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-03

  detský odev, mužský odev, mužská košeľa
  Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna s náprsným bielym vyšívaním. Ide o novší typ konopnej košeľe, ktorý sa rozšíril začiatkom 20. storočia. Pohľad na zdobenie náprsnej časti - rázporoka, ktorý je ozdobený výšivkou a zapína sa na gombíky. Po oboch stranách rázporka je biela "prietka" (pás výšivky s kvetinovým motívom) s jednoduchou ažúrkou a kvetinové vzory sú vyšívané hladkým stehom. Gombíky sú malé, zväčša modrej farby. Buď sa vyšila dierka na každý gombík alebo len na každý druhý.
  Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-03
 3. To the basket  Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-02

  detský odev, mužský odev, mužská košeľa
  Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna s náprsným bielym vyšívaním. Ide o novší typ konopnej košeľe, ktorý sa rozšíril začiatkom 20. storočia. Pohľad na vyšívaný dolný koniec rukáva "hazočke, hadzoka" (rovný pás plátna, do ktorého sa nazberá látka). Spodný okraj rukáva je "porancovaní" (nazberaný) na 2 - 3 "ňiťke" (na šírku približne 3 - 5 cm) a všitý do manžety "hadzočke". Tesne nad manžetou sa "obňesie vláčením po rancoch" (kontúrovať hladkým stehom po skladoch). Nad kontúrou je "cifruvaňia" (výšivka cez riasenie). Manžeta sa vyšívala samostatne a všívala sa až pri kompletovaní košele.
  Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-02
 4. To the basket  Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-01

  detský odev, mužský odev, mužská košeľa
  Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna s náprsným bielym vyšívaním. Ide o novší typ konopnej košeľe, ktorý sa rozšíril začiatkom 20. storočia. Košeľa má preložený golier "hazoku", rázporok, ktorý siaha do polovice hrude, je ozdobený výšivkou a zapína sa na gombíky. Po oboch stranách rázporka je biela "prietka" (pás výšivky s kvetinovým motívom) s jednoduchou ažúrkou a kvetinové vzory sú vyšívané hladkým stehom. Po vonkajších stranách "prietky" sú dva alebo tri záhyby, ktoré sa nazývajú "forhometľa". Gombíky sú malé, zväčša modrej farby. Buď sa vyšila dierka na každý gombík alebo len na každý druhý. Pod "prietkami" je našitý približne trojcentimetrový pás látky zvaný "handrička". Je ozdobená tiež bielou výšivkou. Pod "handričkou" je košeľa nariasená. Na pleciach sú všité štvorcové kusy plátna zvané "ľajsňe", do ktorých sa všili nazberané rukávy. Rukávy sú všité do manžiet, ktoré sú ozdobené bielou alebo farebnou výšivkou. Pod pazuchou je všitý štvorcový kus plátna. "Ľajsňe" sú pri golieri nastrihnuté približne na 1 alebo 2 centimetre, aby sa košeľa neťahala. Z vnútornej strany je všitý nazberaný kus plátna alebo bolo miesto rozstrihnutia prekryté kúskom plátna. To sa nazývalo "žabka". K odevu patrí aj čierny klobúk s dienkom obtočeným čiernou stuhou. Celkový pohľad spredu.
  Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-01
 5. To the basket  Chlapčenská košeľa z Hrušova 001-02

  detský odev, mužský odev, mužská košeľa
  Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna zdobená krížikovou výšivkou. Detailný pohľad na vyšívanú manžetu.
  Chlapčenská košeľa z Hrušova 001-02
 6. To the basket  Chlapčenská košeľa z Hrušova 001-01

  detský odev, mužský odev, mužská košeľa
  Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna zdobená krížikovou výšivkou. Celkový pohľad spredu.
  Chlapčenská košeľa z Hrušova 001-01
 7. To the basket  Chlapčenský odev z Hrušova 002-01

  detský odev, mužský odev
  Komplet chlapčenského odevu pre chlapca v školskom veku. Odev má tieto časti: košeľa, "gati" (široké nohavice) a "sakáčka" (zástera). Košeľa sa nosí zapásaná a zaviazaná "gatovím" motúzom a vpredu je opásaná čierna zástera.
  Chlapčenský odev z Hrušova 002-01
 8. To the basket  Chlapčenská zástera z Hrušova 001-01

  detský odev, mužský odev, mužská zástera
  Čierna zástera z glotu zvaná "sakáčka". Zástera má jednoduchý obdĺžnikový strih a je vyšívaná kvetinovým vzorom a prizdobená našitými stužkami. Na opásanie sa prišívali tenké vyšívané stužky - "stuhlíke".
  Chlapčenská zástera z Hrušova 001-01
 9. To the basket  Chlapčenské nohavice z Hrušova 001-01

  detský odev, mužský odev, nohavice
  Nohavice zvané "gati" pre chlapca od veku, kedy začal chodiť do školy. Nohavice vychádzajú z jednoduchého strihu pracovného mužského odevu, na vrchu sa zaväzujú "šňúrkou".
  Chlapčenské nohavice z Hrušova 001-01
 10. To the basket  Chlapčenský odev z Hrušova 001-01

  detský odev, mužský odev
  Komplet chlapčenského odevu pre chlapca od veku, kedy začal chodiť do školy. Odev má tieto časti: košeľa, "gati" (široké nohavice) a "sakáčka" (zástera). Košeľa sa nosí zapásaná a zaviazaná "gatovím" motúzom a vpredu je opásaná čierna zástera.
  Chlapčenský odev z Hrušova 001-01