[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Search results

 1. To the basket  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-04

  mužský odev, sviatočný odev, halena
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Detail zdobenia bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou) na halene.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-04
 2. To the basket  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, lajblík, mužská šatka na hrdlo, halena, baranica
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Bližší pohľad spredu. Muž má oblečenú bielu plátenú košeľu, "pruclek" (lajblík) zopnutý širokou kvetovanou stuhou ("pantlu"). Okolo krku má uviazaný "strapčák" (hodvábnu šatku ukončenú viazanými strapcami). Na pleciach má halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou), na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03
 3. To the basket  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02

  mužský odev, sviatočný odev, halena, baranica, čižmy
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Celkový pohľad zozadu. Muž má oblečenú halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou). Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou, na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02
 4. To the basket  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, lajblík, mužská šatka na hrdlo, halena, vreckovka, baranica, čižmy
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Celkový pohľad spredu. Muž má oblečené tmavé súkenné nohavice s čiernym šnurovaním, bielu plátenú košeľu, "pruclek" (lajblík) zopnutý širokou kvetovanou stuhou ("pantlu"). Okolo krku má uviazaný "strapčák" (hodvábnu šatku ukončenú viazanými strapcami), do razporkov zasunutý vyšívaný plátený "kapesníček". Na pleciach má halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou). Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou, na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01
 5. To the basket  Odev ženícha z Prenčova 001-02

  obradový odev, mužský odev, sviatočný odev, odev ženícha, čižmy, halena, pierko, klobúk
  Celkový pohľad zozadu na ženícha v dlhej súkennej bledej "širici" (halena) lemovanej červeným súknom. Na hlave má klobúk s ozdobným pierkom. Obuté má čižmy s tvrdou sárou.
  Odev ženícha z Prenčova 001-02
 6. To the basket  Odev ženícha z Prenčova 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev ženícha, mužská košeľa, lajblík, gate, mužská zástera, čižmy, halena, pierko, klobúk, pozamentárstvo
  Celkový pohľad spredu na ženícha v "širici" (halene). Oblečenú má bielu košeľu vpredu na rukávoch a golieri s výšivkou. Ku košeli patria biele "gati", na spodnom okraji zdobené drobnými zámikmi, "mreškou" a nitkovým prešívaným vzorom. Na košeli je čierny zamatový lajblík, vpredu zdobený čiernymi šnúrkami a gombíkmi. Okolo pása má uviazanú slávnostnú jednopolovú zamatovú "fjertuchu" (zásteru), zdobenú našívanými "pozamenťierskimi" kvetmi. Obuté má čižmy s tvrdou sárou. Na pleciach má spustenú dlhú súkennú bledú "širicu" lemovanú červeným súknom, vpredu s koženou výšivkou. Predné časti "širice" sú v hornej časti, pri krku, spojené remeňom. Na ľavej strane má pripevnený vyšívaný ručník a pierko so spustenou farebnou stuhou. Keď "širicu" zloží, vyšívaný ručník a pierko so stuhou sa pripne na lajblík. Hlavu mu zdobí klobúk s ozdobným pierkom.
  Odev ženícha z Prenčova 001-01