[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Search results

 1. To the basket  Ženský odev z Čičmian 002-01

  ženský odev, sukňa, zástera, odevná plachta, krpce
  Celkový pohľad na dve staršie ženy v tradičnom odeve kráčajúce z cintorína. Oblečené majú sukne, na nich vpredu vyšívané zástery. Cez hlavu a plecia prehodené odevné plachty na spodku zakončené strapcami. Obuté majú krpce, v rukách držia modlitebné knižky.
  Ženský odev z Čičmian 002-01
 2. To the basket  Ženský odev z Čičmian 001-01

  ženský odev, sukňa, zástera, odevná plachta, krpce
  Celkový pohľad na dve staršie ženy v tradičnom odeve. Oblečené majú sukne, na nich vpredu vyšívané zástery. Cez hlavu a plecia prehodené odevné plachty na spodku zakončené strapcami. Obuté majú krpce, v rukách držia modlitebné knižky.
  Ženský odev z Čičmian 001-01
 3. To the basket  Odev mladuchy zo Slatinských Lazov

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, mladucha, odev mladuchy, rubáš, rukávce, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, pôlka, dierková výšivka
  Tradičný obradový "lazovský" (pochádzajúci zo Slatinských Lazov) odev. Mladucha má oblečený červený tkaný rubáč "stánku", bielu sukňu so zásterou, biele rukávce s vyrezávanou výšivkou a brokátový živôtik, pod ktorým má krížom cez hruď previazanú bielu plátennú šatku. Na hlave má partu bohato zdobenú umelými kvietkami a striebornými korálikmi, z ktorej vyšívané stuhy visia voľne na chrbte. V rukách drží mladucha bielo-červenú tkanú pôlku.
  Odev mladuchy zo Slatinských Lazov
 4. To the basket  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-03

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, odevná plachta, pôlka
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve. Detail tkanej plátennej "oďiedzki" bielo-červenej farby s drobnými modrými bodkami.
  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-03
 5. To the basket  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, živôtik, šatka na plecia, odevná plachta
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve. Bližší pohľad na trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku" prekríženú na hrudi a modrý "prusľak" (živôtik) s jedným ozdobným kovovým zapínaním. "Prusľak" je ušitý z brokátu a stužiek, vpredu je ozdobený kovovou čipkou a flitrami.
  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-02
 6. To the basket  Odev mladuchy zo Žibritova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, odevná plachta, pôlka, parta
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve. Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanový "rubáč" s tkanou červenou "prietkou" na páse. Na spodnej plátennej bielej sukni nazývanej "kinťeš" má oblečený vrchný "kinťeš" - plisovanú bielu svadobnú sukňu. Driekovú časť tvorí kus červeno-bielej látky, ktorá vyzerá ako tkaná. Nasleduje "perkálová" zástera, na spodnom leme aj na páse zdobená červenou vyšívanou stuhou. Vzadu popod zásteru má uviazané "svadobné šnúrki" z jemného plátna, ktorých konce tvoria ozdobne zošité pásy saténových mašlí, vyšívaných stúh a tylovej látky. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené "oplecko" z jemného plátna vpredu zaviazané na mašľu červenou šnúrkou s ozdobnými koncami. Na ňom má oblečený živôtik "prusľak" z červeného hodvábu so vzorom, vpredu so zapínaním na kovovo-sklenené gombíky, dozdobený prišitými červeno-fialovými "duduľami" - ozdobami v tvare slnka. Pod krkom má pripevnenú širokú hodvábnu červenú mašľu okolo krku uviazanú "zamatku" - čiernu šnúrku s korálikmi z fúkaného skla na jej koncoch. Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané "kicki", čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Tkaná bielo-červená "oďiedzka" prechádza z pravého pleca krížom cez hrudník aj chrbát a previazaná je vpredu v strede nad pásom. Hlavu jej zdobí parta zložená z venca a ozdôb na vrchu hlavy a vrkoči. V rukách drží obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
 7. To the basket  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, vreckovka, pôlka
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve. Na najspodnejšom kuse odevu bielo-modrej tkanej "stánke" má oblečenú spodnú sukňu "kinťeš" z bieleho naskladaného plátna a vrchnú čiernu glotovú sukňu, ktorú má vykasanú. Na nich má opásené dve zástery nazývané "šata". Spodná čierna je ušitá z glotu a vrchná svetlomodrá "tilangová šata" je z vyšívaného tylu. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené žlté "oplecko" zdobené vyrezávanou výšivkou a výšivkou krivou ihlou, na ktorom má modrý brokátový "prusľak". Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané "kicki", čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Odzadu okolo drieku má dopredu cez ruky prehodenú tkanú bielo-červenú "oďiedzku." Hlavu jej zdobí "rohatá parta", ktorej vyšívané stuhy visia voľne na chrbte. V rukách drží hodvábom vyšívanú šatku a obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
 8. To the basket  Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, pás, rukávce, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, pôlka
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve. Na najspodnejšom kuse odevu "stánke" má oblečenú spodnú plátennú sukňu "kinťeš" a vrchnú bielu brokátovú skladanú sukňu. Na nich má uviazanú bielu zamatovú zásteru nazývanú "šata". Okolo pása má do mašle uviazanú vyšívanú stuhu. Vo vrchnej časti má oblečené tylové "tilangové oplecko", na ktorom je hnedý brokátový "prusľak". Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Odzadu okolo drieku má dopredu cez ruky prehodenú "oďiedzku." Hlavu jej zdobí parta "veňiec". Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
 9. To the basket  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-16

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, odevná plachta, pôlka, parta
  Postup obliekania mladuchy do tradičného ľudového odevu. Celkový pohľad zozadu na postavu oblečenej mladuchy. Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanový "rubáč" s tkanou červenou "prietkou" na páse. Na spodnej plátennej bielej sukni nazývanej "kinťeš" má oblečený vrchný "kinťeš" - plisovanú bielu svadobnú sukňu. Driekovú časť tvorí kus červeno-bielej látky, ktorá vyzerá ako tkaná. Nasleduje "perkálová" zástera, na spodnom leme aj na páse zdobená červenou vyšívanou stuhou. Vzadu popod zásteru má uviazané "svadobné šnúrki" z jemného plátna, ktorých konce tvoria ozdobne zošité pásy saténových mašlí, vyšívaných stúh a tylovej látky. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené "oplecko" z jemného plátna. Na ňom má oblečený živôtik "prusľak" z červeného hodvábu so vzorom, dozdobený prišitými červeno-fialovými "duduľami" - ozdobami v tvare slnka. Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Tkaná bielo-červená "oďiedzka" prechádza z pravého pleca krížom cez hrudník aj chrbát a previazaná je vpredu v strede nad pásom. Hlavu jej zdobí "parta" zložená z venca a ozdôb na vrchu hlavy a vrkoči. Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-16
 10. To the basket  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-15

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, odevná plachta, pôlka, parta
  Postup obliekania mladuchy do tradičného ľudového odevu. Celkový pohľad spredu na postavu oblečenej mladuchy. Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanový "rubáč" s tkanou červenou "prietkou" na páse. Na spodnej plátennej bielej sukni nazývanej "kinťeš" má oblečený vrchný "kinťeš" - plisovanú bielu svadobnú sukňu. Driekovú časť tvorí kus červeno-bielej látky, ktorá vyzerá ako tkaná. Nasleduje "perkálová" zástera, na spodnom leme aj na páse zdobená červenou vyšívanou stuhou. Vzadu popod zásteru má uviazané "svadobné šnúrki" z jemného plátna, ktorých konce tvoria ozdobne zošité pásy saténových mašlí, vyšívaných stúh a tylovej látky. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené "oplecko" z jemného plátna vpredu zaviazané na mašľu červenou šnúrkou s ozdobnými koncami. Na ňom má oblečený živôtik "prusľak" z červeného hodvábu so vzorom, vpredu so zapínaním na kovovo-sklenené gombíky, dozdobený prišitými červeno-fialovými "duduľami" - ozdobami v tvare slnka. Pod krkom má pripevnenú širokú hodvábnu červenú mašľu, okolo krku uviazanú "zamatku" - čiernu šnúrku s korálikmi z fúkaného skla na jej koncoch. Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané "kicki", čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Tkaná bielo-červená "oďiedzka" prechádza z pravého pleca krížom cez hrudník aj chrbát a previazaná je vpredu v strede nad pásom. Hlavu jej zdobí "parta" zložená z venca a ozdôb na vrchu hlavy a vrkoči. V rukách drží obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
  Obliekanie mladuchy zo Žibritova 001-15