[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Search results

 1. To the basket  Rubáš z Hrušova 002-01

  rubáš, ženský odev
  V Hrušove nazývaný "rubáč" je najspodnejšia časť tradičného odevu pre ženy strednej generácie. Ušitý je z bieleho plátna, vzadu zdobený výšivkou. Skladá sa z dvoch častí: "ňiadro" - časť rubáša od pása nahor a spodok "rubáča" - časť od pása nadol, siahajúca nad kolená. "Ňiadro" je na chrbte vyšívané červeným vzorom. Na vrchnom okraji sú prišité "žinke" z bielej bavlnetej stužky - ramienka. Predná časť je hladká, rovná a zadná časť širšia a pri všívaní do hornej časti je nazberkaná. Spodný okraj lemuje úzke "šľinguvaňia" (biele dierkované ručné alebo strojové vyšívanie - madeira).
  Rubáš z Hrušova 002-01
 2. To the basket  Ňiadro z Hrušova 004-02

  rubáš, ženský odev
  Vytkávaná "stánka", ktorá sa oblieka na biely rubáš a tvorí vrchnú časť spodného tradičného odevu žien. Vzor na chrbte a jeho farebnosť je určený pre staršiu ženu, respektíve smútočné obdobie. Má dve časti: "preňie ňiadro" - pás bieleho plátna bez riasenia a výzdoby a "zadok" - pás látky zdobený pretkávaným vzorom. Vyšitá látka je podšitá bielym plátnom. Bližší pohľad na pásy vytkávania.
  Ňiadro z Hrušova 004-02
 3. To the basket  Ňiadro z Hrušova 004-01

  rubáš, ženský odev
  Vytkávaná "stánka", ktorá sa oblieka na biely rubáš a tvorí vrchnú časť spodného tradičného odevu žien. Vzor na chrbte a jeho farebnosť je určený pre staršiu ženu, respektíve smútočné obdobie. Má dve časti: "preňie ňiadro" - pás bieleho plátna bez riasenia a výzdoby a "zadok" - pás látky zdobený pretkávaným vzorom. Vyšitá látka je podšitá bielym plátnom. Na spodnom okraji zadnej časti je prišitý 10 cm široký pás nariaseného plátna na "rance" (sklady), aby mali ženy väčšie "bedri". Cez plecia držia "ňiadro" dve "žinke" (ramienka). Pohľad zozadu.
  Ňiadro z Hrušova 004-01
 4. To the basket  Ňiadro z Hrušova 003-02

  rubáš, ženský odev
  Vyšívaná "stánka", ktorá sa oblieka na biely rubáš a tvorí vrchnú časť spodného tradičného odevu žien. Výšivka na chrbte a jej farebnosť je určená pre staršiu ženu, respektíve smútočné obdobie. Má dve časti: "preňie ňiadro" - pás bieleho plátna bez riasenia a výzdoby a "zadok" - pás látky bohato vyšívaný krížikovou výšivkou. Vyšitá látka je podšitá bielym plátnom. Bližší pohľad na krížikoú modrofialovú výšivku na zadnej časti. Kvetinový vzor je ohraničený obrubou a pod aj nad ňou je takzavný vtáčí vzor v zrkadlovom prevedení.
  Ňiadro z Hrušova 003-02
 5. To the basket  Ňiadro z Hrušova 003-01

  rubáš, ženský odev
  Vyšívaná "stánka", ktorá sa oblieka na biely rubáš a tvorí vrchnú časť spodného tradičného odevu žien. Výšivka na chrbte a jej farebnosť je určená pre staršiu ženu, respektíve smútočné obdobie. Má dve časti: "preňie ňiadro" - pás bieleho plátna bez riasenia a výzdoby a "zadok" - pás látky bohato vyšívaný krížikovou výšivkou. Vyšitá látka je podšitá bielym plátnom. Na spodnom okraji zadnej časti je prišitý 10 cm široký pás nariaseného plátna na "rance" (sklady), aby mali ženy väčšie "bedri". Cez plecia držia "ňiadro" dve "žinke" (ramienka). Pohľad zozadu.
  Ňiadro z Hrušova 003-01
 6. To the basket  Ňiadro z Hrušova 002-01

  rubáš, ženský odev
  Vyšívaná "stánka", ktorá sa oblieka na biely rubáš a tvorí vrchnú časť spodného tradičného odevu žien. Má dve časti: "preňie ňiadro" - pás bieleho plátna bez riasenia a výzdoby a "zadok" - pás látky bohato vyšívaný krížikovou výšivkou s lemom. Vyšitá látka je podšitá bielym plátnom. Výšivka a farebnosť je určená pre mladšie ženy. Na spodnom okraji zadnej časti je prišitý 10 cm široký pás nariaseného plátna na "rance" (sklady), aby mali ženy väčšie "bedri". Cez plecia držia "ňiadro" dve "žinke" (ramienka). Pohľad zozadu.
  Ňiadro z Hrušova 002-01
 7. To the basket  Ňiadro z Hrušova 001-01

  rubáš, ženský odev
  Vyšívaná "stánka", ktorá sa oblieka na biely rubáš a tvorí vrchnú časť spodného tradičného odevu žien. Výšivka a farebnosť určená pre mladé ženy alebo dievčatá. Má dve časti: "preňie ňiadro" - pás bieleho plátna bez riasenia a výzdoby a "zadok" - pás látky bohato vyšívaný krížikovou výšivkou. Vyšitá látka je podšitá bielym plátnom. Na spodnom okraji zadnej časti je prišitý 10cm široký pás nariaseného plátna na "rance" (sklady), aby mali ženy väčšie "bedri". Cez plecia držia "ňiadro" dve "žinke" (ramienka). Pohľad zozadu.
  Ňiadro z Hrušova 001-01
 8. To the basket  Rubáš z Hrušova 001-01

  rubáš, ženský odev
  V Hrušove nazývaný "rubáč" je najspodnejšia časť tradičného odevu pre ženy strednej generácie. Šije sa z bieleho plátna. Skladá sa z dvoch častí: "ňiadro" - časť rubáša od pása nahor a spodok "rubáča" - časť od pása nadol, siahajúca nad kolená. Na vrchnom okraji sú prišité "žinke" z bielej bavlnetej stužky - ramienka. Predná časť je hladká, rovná a zadná časť širšia a pri všívaní do hornej časti je nazberkaná. Spodný okraj lemuje úzke "šľinguvaňia" (biele dierkované ručné alebo strojové vyšívanie - madeira).
  Rubáš z Hrušova 001-01
 9. To the basket  Dievocký a dievčenský sviatočný odev zo Slatinských Lazov

  dievocký odev, dievka, čižmy, rubáš, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, šatka na hlavu, šatka na plecia, výšivka krivou ihlou
  Sviatočný "lazovský" (pochádzajúci zo Slatinských Lazov) odev dievok a dievčat. Dievocký odev je z novšieho obdobia takzvanej prvej republiky (1918-1938). Rubáš a "stánka" je biela, pretkávaná (v predchádzajúcom období sa nosili najmä farebné "stánki" - mladé ženy červené, staršie ženy čierne). Rukávce "opľecká" sú krátke, naškrobené, bez zdobenia a uviazané mašličkami (starší typ "opľecka" mal rukávy veľké a dlhšie, vytkávané s pamukom). Čierne glotové sukne so široko skladanými zásterami zdobia na spodnom okraji pásy kvetov vyšívané krivou ihlou. Uviazané ich majú okolo pása širokou vyšívanou stuhou, vpredu zaviazanou na mašľu. Na hlave majú obe dievky uviazanú brokátovú šatku nazývanú "brokátka". Obuté majú čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Odev dievčaťa vpravo kopíruje odev dievok, ale pod živôtikom má na hrudi prekríženú bielu pátennú šatku a hlavu má bez pokrývky. Dievča vľavo má oblečený jednoduchý svetlý mestský odev s vyšívanou stuhou okolo pása.
  Dievocký a dievčenský sviatočný odev zo Slatinských Lazov
 10. To the basket  Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 003-01

  ženský odev, rubáš, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, šatka na hlavu, vreckovka, výšivka krivou ihlou, kopytcia
  Sviatočný odev starších vydatých žien. Obe ženy majú oblečený červený rubáš "stánku" s vytkávaným bielym kvetinovým motívom. Žena vľavo má biele plátenné rukávce "opľecká" zdobené tkaním a brokátový živôtik. Žena napravo má rukávce vyšívané krivou ihlou a na nich oblečený čierny zamatový vyšívaný živôtik. Čierne glotové sukne so široko skladanými zásterami zdobia na spodnom okraji pásy kvetov vyšívané krivou ihlou. Uviazané ich majú okolo pása širokou vyšívanou stuhou, vpredu zaviazanou na mašľu. Na pravom boku za pásom majú prichytenú bielu vyšívanú vreckovku s háčkovaným okrajom. Okolo krku majú uviazané úzke stuhy so strapcami ozdobenými korálikmi. Na hlave majú uviazané čierne šatky s drobnou farebnou výšivkou krivou ihlou, žena naľavo má šatku aj so strapcami. Na nohách majú obe ženy obuté kopytcia pletené na piatich ihlách.
  Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 003-01