[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Search results

 1. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 003-01

  spodná sukňa, ženský odev
  Biela spodná sukňa nazývaná "spodňík". Nosili sa na sebe aj tri-štyri takéto spodné sukne. Celkový pohľad spredu.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 003-01
 2. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-03

  spodná sukňa, ženský odev, dierková výšivka
  Biela spodná sukňa z batistu (jemná bavlnená alebo ľanová látka), na spodnom okraji má vyšívané "zubi" (čipka s dierkovou výšivkou). Silno sa škrobila a nosili ich na sebe aj štyri. Bližší pohľad na dierkovú výšivku na spodnom okraji sukne.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-03
 3. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-02

  spodná sukňa, ženský odev, dierková výšivka
  Biela spodná sukňa z batistu (jemná bavlnená alebo ľanová látka), na spodnom okraji má vyšívané "zubi" (čipka s dierkovou výšivkou). Silno sa škrobila a nosili ich na sebe aj štyri. Celkový pohľad spredu na rázporok a zaväzovanie.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-02
 4. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-01

  spodná sukňa, ženský odev, dierková výšivka
  Biela spodná sukňa z batistu (jemná bavlnená alebo ľanová látka), na spodnom okraji má vyšívané "zubi" (čipka s dierkovou výšivkou). Silno sa škrobila a nosili ich na sebe aj štyri. Celkový pohľad zozadu.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-01
 5. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 001-02

  spodná sukňa, ženský odev, tkanina
  Spodná sukňa sa nazývala "mogoňa". Je ušitá z ôsmych pol domáceho konopného plátna, na spodnom okraji doplnená červeným "vencom" (pás vytkávaných červených kvetinových ornamentov). "Veniec" s týmto motívom sa navzýva "čerešňičkavoj". Bližší pohľad na vytkávaný ornament.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 001-02
 6. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 001-01

  spodná sukňa, ženský odev, tkanina
  Spodná sukňa sa nazývala "mogoňa". Je ušitá z ôsmych pol domáceho konopného plátna, na spodnom okraji doplnená červeným "vencom" (pás vytkávaných červených kvetinových ornamentov). "Veniec" s týmto motívom sa navzýva "čerešňičkavoj". Celkový pohľad.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 001-01
 7. To the basket  Spodná sukňa z Hrušova 001-01

  spodná sukňa, ženský odev
  Spodnica zvaná "keceľa", ktorá sa zhotovuje z bieleho plátna. Na páse je "hadzoka" - rovný pás plátna, do ktorého je všitá nariasená "keceľa" zo štyroch až piatich pol plátna (šírka utkaného plátna, 50-80cm). Na spodnom okraji sukne je z vnútornej strany prišitý asi 10cm široký biely "pľech" ( širší pás modrého alebo červeného kartúnu), do ktorého je "zaškepenô" (vložené medzi dve látky) biele širšie "šľinguvaňia" (biela dierkovaná ručná alebo strojová výšivka - madeira).
  Spodná sukňa z Hrušova 001-01
 8. To the basket  Dievčenský a mužský sviatočný odev z Litavy 001-01

  sviatočný odev, dievocký odev, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, veniec mladuchy, vreckovka, krížiková výšivka, mriežka, mužský odev, nohavice, mužská košeľa, kabát
  Najspodnejšiu časť dievčenského odevu tvorí bavlnený rubáš "stánka". Na bielej sukni "kiňťeši" má oblečenú červenú zásteru "fiertuchu". Hore má dievča oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna s výšivkou na prieramkoch a okolo krku zdobené čiernou stuhou nazývanou "tráčok". Na hlave má kvetinový veniec, v rukách modlitebnú knižku, vyšívanú vreckovku a kytičku. Muž má oblečené tmavé nohavice, bielu plátennú košeľu bez výšivky a čierny krátky kabát s dvojradovým zapínaním na gombíky. Bližší pohľad spredu.
  Dievčenský a mužský sviatočný odev z Litavy 001-01
 9. To the basket  Ženský odev zo Bzovíka 006-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, ženský účes, mriežka, krížiková výšivka, paličkovaná čipka, modrotlač
  Tradičný sviatočný odev mladších žien. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni má oblečenú bielu plátennú sukňu s úzkym vyšívaným žltým venčekom okolo spodného okraja, obe nazývané "kiňťeš". Na sukni má oblečenú tmavú modrotlačovú zásteru s geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Stred zástery zdobí viacfarebný spojovací švík ozdobne spájajúci dve poly látky. Okolo drieku má žena dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené výrazným pásom mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička" v kombinácii s krížikovou, ktorá sa nachádza nahusto vyšitá čiernou priadzou aj na golieri. "Opľecko" je na manžetách nariasené a výšivkou ozdobené a zároveň spevnené. Okolo krku má žena dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu, na konci ktorej je priviazaná dvojradová šnúra plastových zlatých korálikov (pôvodne bývali z fúkaného skla) ukončená čiernymi strapcami. Na hlave má biely plátenný čepiec bohato zdobený farebnou mriežkou a upevnený dvoma stuhami dokola hlavy stiahnutými na zátylku a s koncami spustenými pozdĺž chrbta. Spodná stuha je svetlá vyšívaná s oranžovou čipkovanou obrubou, na ktorej je hladká červená. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
 10. To the basket  Odev mladuchy zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, pôlka, rozmarín, veniec mladuchy, dievocký účes, krížiková výšivka, modrotlač
  Tradičný ženský svadobný odev na sobáš. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš nazývaný "rubáč". Na ňom má mladucha na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je len na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou a oblieka sa len pri slávnostných príležitostiach. Na spodnej sukni má mladucha oblečenú bielu plátennú sukňu s úzkym vyšívaným žltým venčekom okolo spodného okraja, obe nazývané "kiňťeš". Na sukni má ďalej oblečenú tmavú modrotlačovú zásteru nazývanú "tarkavá kitľa" s geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Stred zástery zdobí viacfarebný spojovací švík ozdobne spájajúci dve poly látky. Okolo drieku má dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. K nej má ešte vzadu pripnutú do mašle uviazanú bielu vyšívanú stuhu v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, ružovej, zelenej, bordovej. Hore má mladucha oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna bez akejkoľvek výšivky na prieramkoch. Golier a rázporok sú zdobené čiernou krížikovou výšivkou. "Oďiecka" z jemnejšieho materiálu prechádza od pravého pleca vpredu i vzadu krížom cez trup a oba konce sú zviazané dokopy nad ľavým bokom hladkou ružovou stuhou. Vpredu na hrudi je na ňu pripevnená rozmarínová vetvička. Na hlave má mladucha "veňiec s korunkou" tvorený dominantnou kvetinovou čelenkou lemujúcou celú tvár a štvorcovou korálikmi vyšívanou ozdobou na temene, z ktorej niže pása visia široké vyšívané stuhy a jedna hladká červená symbolizujúca dievoctvo. Obuté má čierne kožené čižmy na nízkom opätku.