[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Search results

 1. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 003-01

  spodná sukňa, ženský odev
  Biela spodná sukňa nazývaná "spodňík". Nosili sa na sebe aj tri-štyri takéto spodné sukne. Celkový pohľad spredu.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 003-01
 2. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-03

  spodná sukňa, ženský odev, dierková výšivka
  Biela spodná sukňa z batistu (jemná bavlnená alebo ľanová látka), na spodnom okraji má vyšívané "zubi" (čipka s dierkovou výšivkou). Silno sa škrobila a nosili ich na sebe aj štyri. Bližší pohľad na dierkovú výšivku na spodnom okraji sukne.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-03
 3. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-02

  spodná sukňa, ženský odev, dierková výšivka
  Biela spodná sukňa z batistu (jemná bavlnená alebo ľanová látka), na spodnom okraji má vyšívané "zubi" (čipka s dierkovou výšivkou). Silno sa škrobila a nosili ich na sebe aj štyri. Celkový pohľad spredu na rázporok a zaväzovanie.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-02
 4. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-01

  spodná sukňa, ženský odev, dierková výšivka
  Biela spodná sukňa z batistu (jemná bavlnená alebo ľanová látka), na spodnom okraji má vyšívané "zubi" (čipka s dierkovou výšivkou). Silno sa škrobila a nosili ich na sebe aj štyri. Celkový pohľad zozadu.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 002-01
 5. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 001-02

  spodná sukňa, ženský odev, tkanina
  Spodná sukňa sa nazývala "mogoňa". Je ušitá z ôsmych pol domáceho konopného plátna, na spodnom okraji doplnená červeným "vencom" (pás vytkávaných červených kvetinových ornamentov). "Veniec" s týmto motívom sa navzýva "čerešňičkavoj". Bližší pohľad na vytkávaný ornament.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 001-02
 6. To the basket  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 001-01

  spodná sukňa, ženský odev, tkanina
  Spodná sukňa sa nazývala "mogoňa". Je ušitá z ôsmych pol domáceho konopného plátna, na spodnom okraji doplnená červeným "vencom" (pás vytkávaných červených kvetinových ornamentov). "Veniec" s týmto motívom sa navzýva "čerešňičkavoj". Celkový pohľad.
  Spodná sukňa z Dolných Rykynčíc 001-01
 7. To the basket  Dievčenská sukňa z Hrušova 001-02

  sukňa, riasenie, dievocký odev
  Sukňa určená pre dievča školského veku z kvetovaného kašmíru. Sukňa je ušitá z piatich pôl látky, v hornom okraji je "porancuvaná" (nariasená) do "hadzoki" (rovný 6cm široký pás plátna, do ktorého sa naberá látka a ktorý tvorí pás sukne). Na spodnom okraji sukne je z vnútornej strany prišitý červený "pľech" (približne 6-8cm široký pás látky), ktorý spevňuje okraj. Medzi "pľech" a plátno je "zaškepení srsťení grajzľík" (vložená vlnená červená krepinka), ktorý lemuje spodný okraj sukne. Na spodnom okraji sukne je tenký pás výšivky zvanej "haďia chôdza s kľučkami" a nad ňou farebné kvietky. Na vrchnom okraji "pľechu" je z lícnej strany vyšívaná 2 cm "prietka" (pás farebnej kvetovej výšivky). Pohľad zozadu.
  Dievčenská sukňa z Hrušova 001-02
 8. To the basket  Dievčenská sukňa z Hrušova 001-01

  sukňa, riasenie, dievocký odev
  Sukňa určená pre dievča školského veku z kvetovaného kašmíru. Sukňa je ušitá z piatich pôl látky, v hornom okraji je "porancuvaná" (nariasená) do "hadzoki" (rovný 6cm široký pás plátna, do ktorého sa naberá látka a ktorý tvorí pás sukne). Predná časť s rázporkom sa neriasi, pretože je schovaná pod zásterou. Na konci pása sú prišité "šňúrke" na uväzovanie sukne. Na spodnom okraji sukne je z vnútornej strany prišitý červený "pľech" (približne 6-8 cm široký pás látky), ktorý spevňuje okraj. Medzi "pľech" a plátno je "zaškepení srsťení grajzľík" (vložená vlnená červená krepinka), ktorý lemuje spodný okraj sukne. Na spodnom okraji sukne je tenký pás výšivky zvanej "haďia chôdza s kľučkami" a nad ňou farebné kvietky. Na vrchnom okraji "pľechu" je z lícnej strany vyšívaná 2 cm "prietka" (pás farebnej kvetovej výšivky). Pohľad spredu.
  Dievčenská sukňa z Hrušova 001-01
 9. To the basket  Ženská sukňa z Hrušova 003-03

  sukňa, modrotlač, riasenie, ženský odev
  Vrchná "muchavá" (podľa vzoru na modrotlači zvaného "muchavô") sukňa pre staršiu generáciu žien z takzvanej bielej modrotlače (farba vzoru na modrotlačovej látke) s "prietkou" (pás výšivky na spodnom okraji). Pohľad na výšivku cez riasenie tesne pod pásom "hadzokou". Na spodnej časti "hadzoki" je vyšitá jednoduchá žltá "prietka" s názvom "haďia chôdza" a pod ňou je celá "hadzoka" ešte prešitá ružovou priadzou. Farebný pás výšivky cez riasenie sa nazýva "krivinke". Spolu s "ráncovaním" (skladaním) sukne je to najťažší úsek šitia sukne.
  Ženská sukňa z Hrušova 003-03
 10. To the basket  Ženská sukňa z Hrušova 003-02

  sukňa, modrotlač, riasenie, ženský odev
  Vrchná "muchavá" (podľa vzoru na modrotlači zvaného "muchavô") sukňa pre staršiu generáciu žien z takzvanej bielej modrotlače (farba vzoru na modrotlačovej látke) s "prietkou" (pás výšivky na spodnom okraji). Sukňa je ušitá z piatich pôl látky, v hornom okraji je "porancuvaná" (nariasená) podľa drobného vzoru. Riasenie je všité do "hadzoky" (rovný 6 cm široký pás plátna, do ktorého sa naberá látka a ktorý tvorí pás sukne). "Hadzoka" je ušitá tiež z modrotlače a z vnútornej strany podšitá bielym plátnom. V jej spodnej časti je vyšitá jednoduchá "prietka" s názvom "haďia chôdza" a pod ňou je celá "hadzoka" ešte prešitá ružovou priadzou. Pod pásom je na sukni širšia "prietka" farebný pás výšivky cez riasenie nazývaný aj "krivinke". Na spodnom okraji sukne je z vnútornej strany prišitý červený "pľech" (približne 6-8 cm široký pás látky), ktorý spevňuje okraj. Na spodnom okraji sukne je tenká výšivka zvaná "srďiečka" a nad ňou, na vrchnom okraji "pľechu" je z lícnej strany vyšívaná 2 cm "prietka" zvaná "rozmarínčok". Pohľad zozadu.
  Ženská sukňa z Hrušova 003-02