Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 004-01

 1. Popis Najspodnejšou odevnou súčiastkou je už len samotná "stánka" bez "rubáča" - ako to bolo pri starších typoch odevu. Namiesto spodnej časti "rubáča" má žena oblečený "kiňťeš" (sukňu) z jemného plátna so "šťikerajom" (čipkou), pod ktorý sa môže ešte obliecť biela spodná sukňa s tkaným červeným "vencom" (tkaný ornament okolo spodného lemu sukne) a obháčkovaním na spodnom okraji. Vrchná sukňa je takzvaná "gangárová" (zamatová) s našitou kupovanou červenou stužkou dookola a na spodnom okraji obšitá zúbkami, aby sa neodierala o čižmy s tvrdou sárou. Čižmy sú štepované cez priehlavok s vyrezávanou sárou so zdobením. Zástera je bohato vyšívaná krížikovou výšivkou, doplnená "limbačkami" (lesklými flitrovými kupovanými stuhami) a zelenou farbou. Hore má žena oblečené "opľecko" (rukávce) z jemného bieleho plátna pri krku s čiernou obrubou. Rukávy sú husto nazberané a zdobené rastlinnými ornamentmi výšivkou cez riasy, doplnené o modrú farbu. Na "opľecku" má oblečený hodvábny čierny živôtik - "prusľak" dozdobený zvislými pásmi červených skladaných stúh rôznej šírky do "zubou" (tvaru striedajúcich sa špicov). Zapnutý je po celej svojej dĺžke drobnými kovovými gombíkmi so skleneným stredom. Na krku má uviazaný tesne obopínajúci viacradový náhrdelník z perličiek z fúkaného skla. Celú hlavu pokrýva bohato zdobený čepiec zvaný "kápka". Základ čepca tvorí plochým stehom vyšívaný tyl. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená viacerými radmi malých "zubou" zo stužiek, červenou vyšívanou stuhou, celé doplnené o flitre, perličky z fúkaného skla, "dudule" (malé mašličky z farebných stúh). Oproti staršiemu typu čepca pribudli nové farby ako zelená, modrá, fialová. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, úzke červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.
  Všeobecný popis Z hľadiska historického vývinu ide o najnovší, posledný typ ženského sviatočného odevu, ktorý sa nosil približne od roku 1935-1940. Zmeny oproti predchádzajúcim typom odevu sú v bohatom zdobení a vo farebnosti. Rukávy na oplecku boli husto nazberané a až cez toto riasenie sa vyšívali kvety a ornamenty, doplnené o modrú farbu. Zachovala sa síce krížiková výšivka na rukávoch, motívy však už boli iné ako na starších typoch odevu. Nové motívy súviseli s migráciou a vydajom žien z oblastí okolo Dobrej Nivy na Žibritov. Tie si so sebou doniesli svoje kroje a ovplyvnili tak zdobenie miestnych krojov. Pod krk sa už neviazala veľká farebná mašľa. Perličky z fúkaného skla sú viacradové, obopínajú krk z každej strany - nevisia iba vpredu ako pri staršom type odevu. Čepiec je bohatšie zdobený, doplnený o perličky, "ovsíki" (malé lesklé guľaté korálky), "dudule" (malé mašličky z farebných stúh), malé "zubi" zo stužiek, pribudli nové farby ako zelená, modrá, fialová. Niekedy si ženy na čižmy dávali aj červené šnúrky "kicki" (ako na Horehroní).
  Poznámky "Stánka" je tkanina na ramienka zakrývajúca trup, od pása hore zdobená po celom obvode zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii - na tomto novšom type odevu doplnená už aj o modrú.
  Česanie k tomuto typu odevu je "na polički" (vlasy v strede rozdelené na dve časti). Vlasy sú natreté pomádou, takisto čelo, aby sa "zamatka" (čierna zamatová stuha na čele) nešmýkala.
  Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
  Obec pôvoduŽibritov
  Dátum vzniku diela1935-1940
  Región pôvoduHont
  Interpreti Chudá, Alžbeta (1999-)
  Miesto záznamuMalachov
  Dátum zaznamenania23.5.2018
  Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
  Kľúčové slová ženský odev
  sviatočný odev
  čižmy
  spodná sukňa
  sukňa
  zástera
  rukávce
  živôtik
  čepiec
  Fyzický popis360° produktová fotografia z 39 snímok
  Ďalšia zodpovednosť Šovčíková, Zuzana (vlastník diela)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia138/2018-5/03-CTĽK

Mapa

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°23'26.98"N, 18°59'3.21"E

GPS: 48°23'26.98"N, 18°59'3.21"E