Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský a mužský sviatočný odev z Cífera

Ženský a mužský sviatočný odev z Cífera
 1. Popis Mladucha je oblečená v tradičnom ženskom svadobnom odeve. Oblečenú má tmavú sukňu nazývanú "tašká sukna" ušitú z látky ako atlas, hodváb, brokát. Na sukni má oblečenú čiernu hodvábnu zásteru "zásceru" alebo "fertuchu" bez výšivky. Rukávce "rukáfce" nazývané aj "vrchi" sú ušité z jemného plátna, batistu alebo vapéru vyšívané cez kartón, doplnenou výšivkou plným stehom a dierkami. Rovnaké výšivkárske techniky sú použité aj na tacloch - naberanom voláne pripevnenom nad lakeť na okraji rukávcov. Okolo krku má žena pripevnené okružie "krézel" s nariasenou širokou bielou paličkovanou "cverenou" čipkou prišitou k obojku s hustou zlatou výšivkou na "kartách". Pod krkom má pripevnenú širokú "mašľu" z bieleho hodvábu (alebo brokátu, tylu) vyšívanú zlatou výšivkou cez kartón dozdobenou drobnými zlatými korálikmi a na koncoch zlatými drôtenými strapcami. Na hlave má mladucha partu - slávnostný znak panenstva. Cez ruky má mladucha prehodenú pôlku "pólečku", ktorá sa používa na slávnostné príležitosti. Na nohách má obuté vyššie čierne kožené topánky na šnurovanie.
  Družice majú oblečený tradičný sviatočný odev, na "krézľi" majú pripnutý rozmarín, na hlave biele stužky a na nich biely venček z voskových kvetín.
  Muži sú oblečení v odeve mestského typu - v jednoduchých košeliach s golierom a kravatami, tmavých oblekoch s vetvičkou rozmarínu na chlopni saka. Svadobčania v záhrade rodiny Glasovej.
  Všeobecný popis Pôlka "pólečka" bola najčastejšie ušitá z plátna, batistu, vapéru alebo tylu. Pripínal sa na ňu rozmarín (alebo krušpán, asparágus) do tvarov venčeka. "Pólečku" mala nevesta pri sobáši na hlave a po úvode jej ju zložili. V neskoršom období nahradil pôlku závoj.
  Poznámky V Cíferi používajú pre mladuchu pomenovanie nevesta.
  Predný rad od druhej osoby zľava: Ľudovít Glasa (otec nevesty), Mária Glasová (nevesta), Jozef Moravec (ženích), Anna Glasová rodená Kavická (mama nevesty), Jozefína Glasová rodená Kucmanová (manželka Alberta Glasu); Zadný rad zľava: Albert Glasa (prezývaný Berco), Jozefína Ležovičová rodená Kreuzingerová, František Kavický (prezývaný Franco), Mária Šarmírová rodená Kavická (manželka J. Šarmíra), Jozef Šarmír, Irena Kovačičová, Matilda Čechovičová rodená Jarábková.
  Obec pôvoduCífer
  Región pôvoduTrnavská oblasť
  Interpreti Ležovičová, Jozefína (1922-1998)
  Moravcová, Mária (1921-1998)
  Čechovičová, Matilda
  Miesto záznamuCífer
  Dátum zaznamenania1941
  Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
  Kľúčové slová sviatočný odev
  ženský odev
  odev mladuchy
  topánky
  sukňa
  zástera
  rukávce
  živôtik
  okružie
  tacle
  parta
  pôlka
  výšivka kovovou niťou
  paličkovaná čipka
  prelamovanie
  mužský odev
  odev ženícha
  Ďalšia zodpovednosť Bachratá, Emília (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Hanák, Miroslav (Digitalizoval)
  Dátum digitalizácie2019
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia095/2019-5/05-DFTĽK

Mapa

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°18'48.17"N, 17°29'26.76"E

GPS: 48°18'48.17"N, 17°29'26.76"E