Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský smútočný odev z Lendaku 001-02

Ženský smútočný odev z Lendaku 001-02

  1. Popis Spodnú vrstvu odevu tvoria plátenné spodničky, zvané "kidlicki" a biela plátenná košeľa s dlhým rukávom, ktorá siaha po kolená. Ďalšou vrstvou odevu je zadná sukňa a živôtik zvaný "ľajbľík". Zadná sukňa sa nazýva "kideľ" a ide o husto plisovanú čiernu sukňu siahajúcu pod kolená, ktorú na spodnom okraji zdobia dva pásy tenkej modrej výšivky. Na sukňu patrí predná plisovaná čierna zástera zvaná "fartuch" so vzorom "husí tanec" na spodnej časti, ktorý tvorí prišitá žltá a červená hadovka zvaná aj krepinka, pod nimi modrá, žltá, ružová a červená výšivka a na samom okraji biela čipka. Zástera má bielu tkanú stuhu, ktorou sa viaže vpredu na malú mašľu. Vrchnú vrstvu odevu tvorí takzvaná "kurtka" - čierna zamatová blúza na patentky s bielym vzorom bodkovaných kvetov. Na hlavu patrí takzvaný "okrongli cepiec", háčkovaný okrúhly čepiec v tmavých farbách s obšívkou zvanou "krajovka" - vyšívaná stuha na okraji čepca nad čelom. Čepiec pridŕža cez čelo čierny "baršun", čo je stuha podšitá ružovým "pantľikom" (stuhou). Na čepiec patrí takzvaná "bavlnofka" - veľká obojstranná modrotlačová šatka viazaná okolo krku a vzadu visiaca až do pása. K odevu prislúchajú hnedé kožené čižmy zvané "kordovanki" s tvrdou sárou, nízkym opätkom, s bielymi ozdobnými detailami a "kickami" (biele šnúrky visiace na boku sáry s koženou ozdobou). Celkový pohľad zozadu.
    Všeobecný popis Ide o smútočný alebo pôstny typ odevu. Nosil sa aj počas adventu a 40-dňového pôstu. Okrem čiernej farby sa mohli nosiť aj farebné odevné súčasti, ale len v tmavých tónoch.
    Tento typ odevu sa nosí od začiatku 20. storočia s menšími materiálovými obmenami. V 80. rokoch 20. storočia nastalo výraznejšie skrátenie prednej a zadnej zástery. Z pôvodnej dĺžky nad členky, respektíve do polovice lýtok sa skrátili pod alebo po kolená.
    Poznámky V zimnom období sa cez plecia prehodila vlnená šatka so strapcami, takzvaná "štrikuvanka", prípadne sa nosil tmavý sveter na gombíky.
    Výskumný tím: Miroslav Hanák, Stanislava Tichá, Julián Ratica, Michal Veselský.
    Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
    Obec pôvodu Lendak
    Dátum vzniku dielazačiatok 20. storočia
    Región pôvoduSpiš
    Interpreti Badovská, Miriam (1992-)
    Miesto záznamuŽdiar
    Dátum zaznamenania28.9.2022
    Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
    Kľúčové slová ženský odev
    smútočný odev
    spodná sukňa
    ženská košeľa
    živôtik
    blúza
    sukňa
    zástera
    šatka na hlavu
    čepiec
    čižmy
    Ďalšia zodpovednosť Galliková, Helena (vlastník diela)
    Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
    Práva na použitieNekomerčné účely
    Licencia072/2023-6/05-DFTĽK

Mapa

Ženský smútočný odev z Lendaku 001-02

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 49°14'4.83"N, 20°21'14.69"E

GPS: 49°14'4.83"N, 20°21'14.69"E , Mapy.cz, Mapy Google

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.