Number of the records: 1  

To the basket   Bábka od Jozefa Matušíka 001-07

Bábka od Jozefa Matušíka 001-07

 1. Descripton "Dupák", tradičná bábka (marioneta) z kolekcie trikových varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre. Ich doménou boli rôzne varietné výstupy, v ktorých vystupovali ako povrazolezci, žongléri, akrobati a pod. Bábka je zavesená na oceľovom drôte, ovládaná jednou niťou ukotvenou v cípe čapice. Princíp animácie spočíva v skladaní a vymršťovaní celej postavy v rytmizovaných pohyboch, s dôrazom - "dupaním" nôh o dosky javiska, obyčajne so sprievodom melódie k odzemku. V skrčenej pozícii má bábka dĺžku 23,5 cm, po vymrštení 70 cm. Pohľad na hornú časť vodiaceho drôtu s ovládacou niťou.
  General description Marionety boli najrozšírenejším typom bábok, s ktorými až do polovice 20. storočia hrávali tradiční kočovní bábkari na Slovensku i v Čechách. Hlavy, spodné časti rúk a nôh sa vyrezávali takmer výlučne z lipového dreva, trup a stehná z ľahšieho (obyčajne z jedľového alebo borovicového) dreva. Ľavá ruka sa vyrezávala zvyčajne s vystretými prstami, pravá zasa so zatvorenou dlaňou tak, že palec a ukazovák boli spojené. Vodiaci drôt bol zavŕtaný priamo do hlavičky alebo prechádzal skrz celú hlavu až do stredu trupu, kde bol zahnutý a upevnený klinčekom. Na hornej strane bol drôt dvojnásobne zahnutý do zúženého tvaru písmena "u" a zakončený háčikom, na ktorý sa pripevňovalo drevené vahadlo motýlieho alebo obdĺžnikového tvaru s vodiacimi niťami.
  Note Podľa spomienok Antona Anderleho, J. Matušík vyrezal pre Anderlovcov niekoľko hláv, bábky potom skompletizoval pravdepodobne Jaroslav Anderle.
  Súčasť zbierky bábok Antona Anderleho (1944 - 2008) z Banskej Bystrice.
  Authors Matušík, Jozef (1874-1951)
  Recorded by Veselský, Michal (1980-)
  Municipality of origin Rajec
  Region of originStredné Považie
  Place of captureBratislava-Rusovce
  Date of capture2015
  Subject Classification 5.2.1. Rezbárstvo
  6.6.3. Bábkové divadlo
  Key words bábka
  bábkové divadlo
  ľudoví bábkari
  Other responsibility Anderle, Anton (work owner)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (record owner)
  Right of useNekomerčné účely
  License089/2015-3/03-DFTĽK

Map

Bábka od Jozefa Matušíka 001-07

Show on map Mapy.cz

GPS: 49°5'19.05"N, 18°38'6.80"E

GPS: 49°5'19.05"N, 18°38'6.80"E

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.