Number of the records: 1  

To the basket   Šopka z Topoľovky 001-04

Šopka z Topoľovky 001-04

 1. Descripton Drevená scéna, ktorá slúži na predvádzanie vianočnej betlehemskej bábkohry s lokálnym pomenovaním "šopka". Scénu predstavuje betlehemská maštaľ, ktorá má dve veže a jednotlivé bábky sa v nej pohybujú v drážke podlahy. Maštaľ je upevnená na štyroch kovových nohách, vo vnútri sa nachádza lampa, ktorá zabezpečuje osvetlenie scény. Celková šírka scény je 105,5 cm, výška je 50 cm (s nohami 90 cm) a hĺbka 31 cm. Šírka samotných postranných veží je 23 cm. Pohľad na zadnú stranu scény a prácu bábkara s jeho pomocníkom. Bábkar vedie dvojicu bábok drážkou v podlahe a dianie na scéne kontroluje cez úzky priezor na zadnej stene. Pomocník má pripravenú nasledujúcu dvojicu bábok, ktoré pôjdu na scénu. Na fotografii sú zľava: Gabriel Hivko (bábkar) a Pavol Hivko (pomocník bábkara).
  General description Vianočná betlehemská bábkohra ("šopka") sa zvykne hrávať v rámci vianočných obchôdzok v obci Topoľovka a tematizuje putovanie pastierov za novonarodeným Ježiškom. Bábkohra je súčasťou hry o Kráľovi Herodesovi a má podobu scénickej vsuvky. Počas spievania koledy chodia bábky na scénu vo dvojiciach, poklonia sa najskôr Ježiškovi, potom obecenstvu a vystriedajú ich ďalšie. Tento zvyk a taktiež vianočná koleda pochádzajú z Poľska a do Topoľovky ju priniesli prisťahovalci z okolia mesta Przemyśl (v Halíčskej oblasti Rakúsko-Uhorska) približne okolo roku 1900. O jej etablovanie v prostredí obce Topoľovka sa zaslúžil poľský prisťahovalec Leon Bak, ktorý v období prvej svetovej vojny inicioval výrobu bábok (zachované v pôvodnom stave) a taktiež pôvodnej scény ("šopky").
  Note Tradíciu vianočného koledovania s betlehemskou bábkohrou a hrou o Kráľovi Herodesovi pomáha udržiavať a posúva ju mladším generáciám pán Ján Michančo.
  Zbierka bábok a samotná scéna ("šopka") sú uložené na obecnom úrade v obci Topoľovka.
  Výskum pripravil Vladimír Kyseľ a Juraj Hamar, výskumný tím: Juraj Hamar, Miroslav Hanák, Julián Ratica a Michal Veselský.
  Recorded by Hanák, Miroslav (1984-)
  Municipality of origin Topoľovka
  Region of originHorný Zemplín
  Performers Hivko, Gabriel (2003-)
  Hivko, Pavol (2006-)
  Place of captureTopoľovka
  Date of capture22.10.2019
  Subject Classification 5.2.1. Rezbárstvo
  6.6.3. Bábkové divadlo
  3.2.2. Vianočné obdobie
  Key words bábka
  bábkové divadlo
  ľudoví bábkari
  koledovanie
  koleda
  obchôdzky
  hra o Herodesovi
  Other responsibility Michančo, Ján (work owner)
  Obec Topoľovka (work owner)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (record owner)
  Right of useNekomerčné účely
  License276/2019-5/05-DFTĽK

Map

Šopka z Topoľovky 001-04

Show on map Mapy.cz

GPS: 48°55'25.83"N, 21°48'33.70"E

GPS: 48°55'25.83"N, 21°48'33.70"E

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.