Number of the records: 1  

To the basket   Hra o Herodesovi z Topoľovky 001-01

 1. Descripton Vianočná hra o biblickom kráľovi Herodesovi. Jej prvá časť má činohernú podobu, kde účinkujú živí herci a predstavujú nasledujúce postavy: kráľ Herodes, dvaja maršáli a Žid (rabín). V závere hry posadia koledníci na Herodesov trón slobodné dievča a za sprievodu piesne "Hej Ľeľija" jej prejavia náklonnosť symbolickou korunováciou. Ako druhá v poradí nasleduje betlehemská bábkohra s lokálnym pomenovaním "šopka". Scénu predstavuje betlehemská maštaľ a jednotlivé bábky sa v nej pohybujú v drážke podlahy. Herci spievajú počas predstavenia piesne a koledy za sprievodu akordeónu. Účinkujú: Peter Meričko (prvý maršál), Branislav Kušnír (druhý maršál), Jakub Ginda (kráľ Herodes), Pavol Hivko (pomocník bábkara), Gabriel Hivko (Žid a bábkar) a Ingrida Hivková (slobodné dievča). Na akordeóne sprevádza Ingrid Hivková. Záznam z rekonštrukcie vianočnej hry.
  General description Vianočná hra o Herodesovi sa zvykne hrávať v rámci vianočných obchôdzok v obci Topoľovka. Bábkohra je súčasťou hry o Kráľovi Herodesovi, má podobu scénickej vsuvky a tematizuje putovanie pastierov za novonarodeným Ježiškom. Počas spievania koledy chodia bábky na scénu vo dvojiciach, poklonia sa najskôr Ježiškovi, potom obecenstvu a vystriedajú ich ďalšie. Tento zvyk a taktiež vianočná koleda pochádzajú z Poľska a do Topoľovky ju priniesli prisťahovalci z okolia mesta Przemyśl (v Halíčskej oblasti Rakúsko-Uhorska) približne okolo roku 1900. O jej etablovanie v prostredí obce Topoľovka sa zaslúžil poľský prisťahovalec Leon Bak, ktorý v období prvej svetovej vojny inicioval výrobu bábok (zachované v pôvodnom stave) a taktiež pôvodnej scény ("šopky").
  Note Tradíciu vianočného koledovania s hrou o Kráľovi Herodesovi a betlehemskou bábkohrou pomáha udržiavať a posúva ju mladším generáciám pán Ján Michančo.
  Zbierka bábok a samotná scéna ("šopka") sú uložené na obecnom úrade v obci Topoľovka.
  Výskum pripravil Vladimír Kyseľ a Juraj Hamar, výskumný tím: Juraj Hamar, Miroslav Hanák, Julián Ratica a Michal Veselský.
  Recorded by Veselský, Michal (1980-)
  Municipality of origin Topoľovka
  Region of originHorný Zemplín
  Performers Meričko, Peter (2004-)
  Ginda, Jakub (2001-)
  Kušnír, Branislav (2004-)
  Hivková, Ingrid (1979-)
  Hivko, Gabriel (2003-)
  Hivko, Pavol (2006-)
  Hivková, Ingrida (2008-)
  Place of captureTopoľovka
  Date of capture22.10.2019
  Subject Classification 5.2.1. Rezbárstvo
  6.6.3. Bábkové divadlo
  3.2.2. Vianočné obdobie
  Key words bábka
  bábkové divadlo
  ľudoví bábkari
  koledovanie
  koleda
  obchôdzky
  hra o Herodesovi
  Physical description10 min 46 s
  Other responsibility Michančo, Ján (work owner)
  Obec Topoľovka (work owner)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (record owner)
  Right of useNekomerčné účely
  License276/2019-5/05-DFTĽK

Map

Hra o Herodesovi z Topoľovky 001-01

Show on map Mapy.cz

GPS: 48°55'25.83"N, 21°48'33.70"E

GPS: 48°55'25.83"N, 21°48'33.70"E

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.