Number of the records: 1  

To the basket   Výroba kolesa v Klenovci 001-01

Výroba kolesa v Klenovci 001-01

  1. Descripton Kolár Ján Bálint pri práci na "točovke" (sústruhu), tvaruje hlavu kolesa.
    General description Koleso sa skladá z troch druhov dreva. Na hlavu kolesa ("náboj") sa používala vŕba, na špice agát a na "behri" (obvodové segmenty) buk. Toto čisto kolárske dielo z dreva dokončovali kováči nasadením rozpálenej obruče, ktorá sa schladnutím zmrštila a napevno zovrela diely do jedného celku. Potom ešte veľkoplošným vrtákom dokalibrovali dieru pre os a po narazení "puški" (oceľovej výstielky diery kolesa) bolo dielo hotové. Kolári robili aj celé vozy, časti vozov pre zapriahnutie koní, jarmá pre záprah volov, ale aj násady pre poľnohospodárske náradie, poriská pre sekery, mlatky či hrable. Zánikom individuálneho poľnohospodárstva a vznikom motorizácie kolárske remeslo zaniklo.
    Note Poslední kolári v Klenovci boli bratia Ján a Pavel Bálintovci.
    Recorded by Zúrik, Koloman (1926-2014)
    Municipality of origin Klenovec
    Region of originMalohont
    Performer Bálint, Ján (1919-2008)
    Place of captureHnúšťa
    Date of capture25.6.1984
    Subject Classification 4. Materiálna kultúra
    Key words kolárstvo
    remeselník
    voz
    Other responsibility Bercóliová, Oľga (record owner)
    Slovenský ľudový umelecký kolektív (record owner)
    Zvarová, Stanislava (digitized by)
    Date of digitizing20.4.2015
    Right of useNekomerčné účely
    License032/2016-3/03-DF TĽK
    Descripton
    tkanie tkanín ako domácka a remeselná výroba. Až do vzniku továrenskej výroby bola produkcia plátna na území Slovenska založená na domáckej výrobe. Tkanie plátna už v stredoveku, no najmä v 18. a v 1. polovici 19. storočia bolo na Spiši, Orave, Liptove i v Šariši a Gemeri základom rozvoja plátenníctva. Remeselné tkáčstvo bolo v týchto oblastiach rozšírené málo. Svoje uplatnenie nachádzalo v časti Slovenska na západ od Žiliny, v ktorej bolo domácke tkanie menej rozšírené. Veľa tkáčov pôsobilo na slovensko-moravskom pohraničí a na Žitnom ostrove. Na území dnešného Slovensku bolo celkovo 50 tkáčskych cechov. Najstaršie boli v 2. polovici 16. storočia v Bratislave, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Trnave. Najviac tkáčov na východe Slovenska bolo sústredených v Bardejove. Najlepšie prosperovalo tkáčstvo v 17.–19. storočí v Banskej Bystrici. Remeselní tkáči v Košiciach, Bardejove, Banskej Bystrici i v iných mestách tkali aj zdobené tkaniny, napríklad bakačíny. Tkáči (tkadleci, kalleci) patrili medzi najchudobnejších remeselníkov. Ešte v 50. rokoch 20. storočia pracovali na juhozápadnom Slovensku. Patrónkou tkáčov bola sv. Atanázia, zobrazovaná s hviezdou na prsiach.
    Description author
    Juraj Zajonc
    Books
    Marková, E.: Slovenské ľudové tkaniny. Bratislava 1976. Špiesz, A.: Remeslo na Slovensku v období existencie cechov. Bratislava 1972. Zajonc, J.: Premeny vlákna. Z osnovy a útku. In: Remeslo, umenie, dizajn, 4, 2003, č. 2, 47-51.
    Data source entry
    Tradičná ľudová kultúra Slovenska slovom a obrazom, elektronická encyklopédia. Bratislava 2011.
    URLSee also
    tkanie
    plátenníctvo
    plátno
    súkenníctvo
    tkanina

Map

Výroba kolesa v Klenovci 001-01

Show on map Mapy.cz

GPS: 48°35'49.78"N, 19°53'24.91"E

GPS: 48°35'49.78"N, 19°53'24.91"E , Maps Mapy.cz, Google Maps

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.