Number of the records: 1
To the basket Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-07
- Descripton
Descripton Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad na upravovanie stúh "šnoriek", ktoré visia zo šnúry uviazanej okolo pása po spodný okraj sukne. Farebné bavlnené stuhy sú domácky upletené, lesklé stuhy sú kupované. General description Pôvodne tvoril základ odevu rubáš "podolok". Sukne sa pôvodne vyrábali z postavu (vlnený materiál). Note Kožuch je z roku 1890, živôtik, zástera a parta z roku 1920, ostatné odevné súčiastky vznikli v druhej polovici 20. storočia ako rekonštrukcia tradičných odevných súčiastok. Výskum pripravil Vladimír Kyseľ, výskumný tím: Miroslav Hanák, Julián Ratica, Michal Veselský, Edina Bogárová. Recorded by Veselský, Michal (1980-) Municipality of origin Kojšov Date of creation 1920 Region of origin Spiš Performers Andrašková, Petra (1995-)
Juríková, Rozália (1944-)Place of capture Kojšov Date of capture 5.10.2019 Subject Classification 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu Key words ženský odev
obradový odev
odev mladuchy
čižmy
spodná sukňa
sukňa
rukávce
živôtik
krížiková výšivka
odevné doplnkyOther responsibility Andrašková, Tatiana (work owner)
Slovenský ľudový umelecký kolektív (record owner)
Right of use Nekomerčné účely License 267/2019-5/05-DFTĽK (húser, vyskočené platničky, seknuté v krížoch, ľadva, hexenšus) bolesti v krížovej časti chrbta, znemožňujúce chorému vzpriamiť sa. Podľa tradičnej predstavy mohla úsad spôsobiť striga, ktorá chorého čarovaním postrelila. Čary malo premôcť prudké švihnutie po chrbte brezovým prútom alebo metlou z brezy. Za príčinu úsadu sa považovalo i preťaženie pri práci, prudký pohyb tela, pri ktorom v krížoch krv zaskočila alebo špik pukol. Úsad liečili masážami, prikladaním teplých obkladov z napareného ovsa, dvíhaním a natriasaním chorého. Alebo sa mal postihnutý zavesiť za ruky a ponaťahovať sa. Na liečenie úsadu sa špecializovali liečitelia, ktorý postihnutému masírovali a naprávali chrbát.Description authorJuraj ZajoncBooksČižmář, J.: Lidové lékařství v Československu 2. Praha 1946. Holuby, J. Ľ.: Národopisné práce. Zostavil J. Mjartan. Bratislava 1958. Horváthová, E.: Ľudové liečenie. In: Horehronie II. Kultúra a spôsob života ľudu. Zostavil J. Mjartan a E. Plicková. Bratislava 1974, 301-322.Data source entryTradičná ľudová kultúra Slovenska slovom a obrazom, elektronická encyklopédia. Bratislava 2011.
Map
GPS: 48°49'18.98"N, 20°59'17.66"E , Maps Mapy.cz, Google Maps