Počet záznamov: 1
Pridať záložky Ženský odev zo Bzovíka 003-01
Popis Sviatočný odev mladšej ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni má oblečenú bielu plátennú sukňu s úzkym vyšívaným žltým venčekom okolo spodného okraja, obe nazývané "kiňťeš". Na sukni má oblečenú tmavú modrotlačovú zásteru s geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Stred zástery zdobí viacfarebný spojovací švík ozdobne spájajúci dve poly látky. Okolo drieku má žena dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené výrazným pásom mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička" v kombinácii s krížikovou, ktorá sa nachádza nahusto vyšitá čiernou priadzou aj na golieri. "Opľecko" je na manžetách nariasené a výšivkou ozdobené a zároveň spevnené. Okolo krku má žena dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu, na konci ktorej je priviazaná dvojradová šnúra plastových zlatých korálikov (pôvodne bývali z fúkaného skla) ukončená čiernymi strapcami. Na hlave má biely plátenný čepiec bohato zdobený farebnou mriežkou a upevnený dvoma stuhami dokola hlavy stiahnutými na zátylku a s koncami spustenými pozdĺž chrbta. Spodná je svetlá vyšívaná s oranžovou čipkovanou obrubou, na ktorej je hladká červená. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku. Všeobecný popis Do prvého pôrodu sa okolo čepca uväzovala hladká červená stuha bez kvetov, potom už len pestré, rôznofarebné.
Tento odev zaraďujú miestni obyvatelia medzi "krekácky kroj", ktorý má veľa farieb. Existujú jeho 4 varianty kam patria obce Bzovík, Senohrad, Litava (kde majú tzv. "krikľavý kroj") a Čekovce. Všetky tieto varianty ženského tradičného odevu sú bez živôtika "prusľaka". Opakom je "horniacky kroj" obcí Babiná, Dobrá Niva, Sása, ktorý je tmavší, s "prusľakom", rukávce sú "ráncované" (skladané) a ich manžeta s výšivkou širšia.Poznámky V pracovné dni sa nosil dlhý plátený "rubáč" na ramienka (mohla byť na ňom jednoduchá výšivka), na ktorý sa obliekalo "oplecko" a "kitľa" (sukňa). "Kinteš" (spodňa) sa v pracovný deň nenosil, resp. obmedzene. Pri slávnostných príležitostiach sa na "rubáč" obliekala bohatšie vyšívaná "stánka" a pod "kitľu" aj "kinteš". Z dôvodu náročnejšej údržby rukávcov (pranie, riasenie "rancovanie") si niektoré ženy pod stánku obliekali tenkú bielu košieľku s krátkym rukávom a potom sa prala len košieľka a oplecko sa nemuselo.
V chladnom počasí nosili vlniak. Výskumný tím: Miroslav Hanák, Michal Veselský, Stanislava Tichá.Autor záznamu Veselský, Michal (1980-) Obec pôvodu Bzovík Dátum vzniku diela prvá polovica 20. storočia Región pôvodu Hont Interpreti Pavlendová, Paulína (1999-) Miesto záznamu Bzovík Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu Kľúčové slová ženský odev
sviatočný odev
čižmy
rubáš
spodná sukňa
sukňa
zástera
rukávce
čepiec
mriežka
paličkovaná čipka
krížiková výšivka
modrotlačĎalšia zodpovednosť Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
Dátum digitalizácie 26.10.2018 Práva na použitie Nekomerčné účely Licencia 237/2018-5/03-CTĽK
Mapa
GPS: 48°19'12.00"N, 19°5'22.89"E