Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský odev zo Bzovíka 003-03

 1. Popis Sviatočný odev mladšej ženy zo Bzovíka. Bližší pohľad na tmavú modrotlačovú zásteru s geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Stred zástery zdobí viacfarebný spojovací švík ozdobne spájajúci dve poly látky. Okolo drieku má žena dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom.
  Všeobecný popis Do prvého pôrodu sa okolo čepca uväzovala hladká červená stuha bez kvetov, potom už len pestré, rôznofarebné.
  Tento odev zaraďujú miestni obyvatelia medzi "krekácky kroj", ktorý má veľa farieb. Existujú jeho 4 varianty kam patria obce Bzovík, Senohrad, Litava (kde majú tzv. "krikľavý kroj") a Čekovce. Všetky tieto varianty ženského tradičného odevu sú bez živôtika "prusľaka". Opakom je "horniacky kroj" obcí Babiná, Dobrá Niva, Sása, ktorý je tmavší, s "prusľakom", rukávce sú "ráncované" (skladané) a ich manžeta s výšivkou širšia.
  Poznámky V pracovné dni sa nosil dlhý plátený "rubáč" na ramienka (mohla byť na ňom jednoduchá výšivka), na ktorý sa obliekalo "oplecko" a "kitľa" (sukňa). "Kinteš" (spodňa) sa v pracovný deň nenosil, resp. obmedzene. Pri slávnostných príležitostiach sa na "rubáč" obliekala bohatšie vyšívaná "stánka" a pod "kitľu" aj "kinteš". Z dôvodu náročnejšej údržby rukávcov (pranie, riasenie "rancovanie") si niektoré ženy pod stánku obliekali tenkú bielu košieľku s krátkym rukávom a potom sa prala len košieľka a oplecko sa nemuselo.
  V chladnom počasí nosili vlniak. Výskumný tím: Miroslav Hanák, Michal Veselský, Stanislava Tichá.
  Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
  Obec pôvoduBzovík
  Dátum vzniku dielaprvá polovica 20. storočia
  RegiónHont
  Interpreti Pavlendová, Pavlína (1999-)
  Miesto záznamuBzovík
  Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
  Kľúčové slová ženský odev
  sviatočný odev
  čižmy
  rubáš
  sukňa
  zástera
  modrotlač
  Ďalšia zodpovednosť Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Dátum digitalizácie26.10.2018
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia237/2018-5/03-CTĽK

Mapa

GPS: 48°19'12.00"N, 19°5'22.89"E