Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Fašiangová obchôdzka v Borskom Petri

Fašiangová obchôdzka v Borskom Petri
 1. Popis Skupina "šablárov", mládencov pri tanci "šable". Vľavo stojí mládenecký richtár, ktorý velí "šablárom", v strede je tancujúci "suaninár", za mládencami muzikanti a prizerajúci sa diváci. V pozadí obytné domy.
  Všeobecný popis Fašiangové obchôdzky "šablárov" v Borskom Mikuláši a v Borskom Petre sa konali v pondelok a utorok pred Popolcovou stredou. V pondelok mikulášskí "šablári" išli do Petra a petranskí do Mikuláša. V utorok vykonávali obchôdzky každá skupina v svojej časti obce. "Šablári" navštevovali omše v miestnych kostoloch, jedna skupina v pondelok, druhá v utorok po obchôdzke. Každý večer od nedele prebiehali zábavy, v utorok večer sa od roku 1974 konáva každoročne pochovávanie basy. Od roku 2005 sa nedeľa stala dňom návštevy kostola "šablármi, a to v oboch kostoloch, počas ktorých sú "šablári" každoročne nastúpení v uličke medzi lavicami. Po omši sa od roku 2008 každoročne všetky skupiny presúvajú k obecnému úradu, kde sa fašiangy zahajujú spoločným hromadným predvedením šabľového tanca všetkymi skupinami naraz, tancujú tzv. "Maxikolo".
  Skupiny fašinagových obchôdzkárov sa skladali z richtára a párneho počtu "šablárov" vybavených kovovými alebo drevenými šabľami. Ku skupine sa pridávali aspoň dvaja "suaňinári", ktorí zisťovali, či v domácnosti prijmú "šablárov" a či chcú "taňec" alebo "šable". Úlohou "suaňinárov" bolo vyvádzanie rôznych šibalstiev. V skupine sa nachádzal aj pokladník, ktorý vyberal za predvedenie tanca peniaze. Tie boli určené pre skupinu "šablárov" na zrealizovanie obchôdzky, zaplatenie sprevádzajúcich muzikantov a na zorganizovanie zábavy.
  Poznámky Funkcia richtára vychádza z obdobia, keď existoval inštitút mládeneckého richtára, ktorý mal v konkrétnom roku na starosti aj prípravu fašiangových obchôdzok. V súčasnosti je zaužívané chodenie viacerých zoskupení "šablárov" rôznych vekových kategórií od detí, slobodných mládencov až po "ženáčov".
  Borský Peter bola pôvodne samostatná obec, neskôr súčasť Borského Mikuláša.
  Obec pôvodu Borský Mikuláš
  Región pôvoduZáhorie
  Miesto záznamuBorský Mikuláš-Borský Peter
  Dátum zaznamenania70. roky 20. storočia
  Predmetová klasifikácia 3.2.3. Fašiangy
  Kľúčové slová fašiangové obchôdzky
  fašiangové tance
  fašiangy
  sviatočný odev
  mládenecký odev
  pierko
  Ďalšia zodpovednosť Cintulová, Oľga (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Svíba, Róbert (digitalizoval)
  Dátum digitalizácie5.8.2015
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia044/2016-3/03-DF TĽK

Mapa

Fašiangová obchôdzka v Borskom Petri

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°38'5.69"N, 17°13'4.21"E

GPS: 48°38'5.69"N, 17°13'4.21"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.