Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-01

  1. Popis Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a jedna plátenná nariasená spodnica s prišitou "štikerajkou" (čipkou) na spodnom okraji. Rukávce nazývané "formi" strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) vyšívané "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou. Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku. Červený brokátový "prucel" (živôtik) zdobí prišitá žltá vyšívaná stuha a zlatý kovový prámik. Zapína sa na drobné zlaté gombíky. Spodný okraj "zannej" aj "prennej" čiernej glotovej zástery je vyšitý "sirkovími haluzámi" (husto vyšívaným vzorom žlto-oranžových vetvičiek) doplnenými "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom). Obe zástery lemuje široký pás prišitej kúpenskej tylovej čipky. Okolo pása má žena previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Hlavu ženy zdobí vyšívaný čepiec do tvaru zubov, na ktorom je pripevnené stuha korešpondujúca so stuhou na páse s našitými zlatými strapcami na koncoch. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
    Všeobecný popis Najslávnostnejší typ odevu. Nosil sa na najväčšie cirkevné sviatky a najväčšie rodinné udalosti akými sú svadba a krstiny.
    Poznámky Obec Krakovany sa z hľadiska odevnej kultúry radí k takzvanému piešťanskému typu odevu, ktorý sa vyskytuje v oblasti od Nového Mesta nad Váhom po Piešťany, respektíve medzi severnou časťou Malých Karpát a Považským Inovcom, po oboch stranách stredného toku rieky Váh.
    Výskumný tím: Miroslav Hanák, Michal Veselský, Eva Záhumenská.
    Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
    Obec pôvoduKrakovany
    Dátum vzniku diela30.-50. roky 20. storočia
    Región pôvoduTrnavská oblasť
    Interpreti Valová, Marcela (1944-)
    Miesto záznamuKrakovany
    Dátum zaznamenania20.9.2021
    Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
    Kľúčové slová ženský odev
    sviatočný odev
    čižmy
    rubáš
    spodná sukňa
    zadná zástera
    zástera
    rukávce
    živôtik
    okružie
    čepiec
    dierková výšivka
    paličkovaná čipka
    výšivka plochým stehom
    Ďalšia zodpovednosť Piscová, Daniela (vlastník diela)
    Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
    Práva na použitieNekomerčné účely
    Licencia124/2021-5/05-DFTĽK

Mapa

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°36'37.83"N, 17°44'58.80"E

GPS: 48°36'37.83"N, 17°44'58.80"E