Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Kojšova 002-01

Ženský sviatočný odev z Kojšova 002-01

  1. Popis Sviatočný odev kmotry z Kojšova. Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí modrá sloterová sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". Pod "kidľou" má žena oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Prednú časť "kidľi" zakrýva červená kartúnová zástera "širviani fartuch". Okolo pása má opásaný vlnený pás, angliu a farebnú vyšívanú stuhu "povojňík". Uprostred nej je brošňou pripnutá modrá stuha "pantľika", ktorá siaha po spodný okraj zástery. Na hornej časti tela má oblečené biele rukávce "oplečko" z domáceho tkaného plátna. Na rukávoch sú zdobené výšivkou "poľňane", ktorá spočíva vo vyšívaní plným stehom na predkreslené vzory. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené vyšívanými "gaľerkami". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Rukávce sú pri krku spojené spinkou "pinou", na ktorej sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan" a je zdobený našitými hnedozelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na "viste" je pripnutá strieborná brošňa. Vpredu je "vist" spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Okolo krku má žena uviazanú zlatú šatku "chustku" s rastlinnými motívmi. Na hlave má háčkovaný čepiec s plátenným podkladom s brokátovým zakončením "krokodílom". Čepiec bol kupovaný u čepčiarky v Levoči, avšak kamienkami bol dozdobený až mladuchou pred jej svadbou. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode, ktorá je spolu s ostatnými farebnými "šnorkami" a lesklými "pantľikami" spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy "škorňe".
    Všeobecný popis Kmotry v Kojšove sa takto obliekali pri príležitosti krstu dieťaťa - v kostole si šatku uviazanú okolo krku dali dolu.
    Poznámky Väčšina odevných súčastí je zo 40. rokov 20. storočia, novšie sú reprodukciou tradičných odevných súčiastok. Tkané konce pôlky sú z roku 1870, zástera je z 20. rokov 20. storočia, čepiec z 50. rokov 20. storočia, sukňa zo 70. rokov 20. storočia. Sloterové sukne boli pôvodne vyrábané z postavu (vlnený materiál). Výskum pripravil Vladimír Kyseľ, výskumný tím: Miroslav Hanák, Julián Ratica, Michal Veselský, Edina Bogárová.
    Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
    Obec pôvodu Kojšov
    Dátum vzniku diela40. roky 20. storočia
    Región pôvoduSpiš
    Interpreti Lešková, Mária (1943-)
    Miesto záznamuKojšov
    Dátum zaznamenania5.10.2019
    Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
    Kľúčové slová ženský odev
    sviatočný odev
    čižmy
    spodná sukňa
    sukňa
    zástera
    živôtik
    rukávce
    čepiec
    odevné doplnky
    šperk
    výšivka
    Ďalšia zodpovednosť Lešková, Mária (vlastník diela)
    Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
    Práva na použitieNekomerčné účely
    Licencia267/2019-5/05-DFTĽK

Mapa

Ženský sviatočný odev z Kojšova 002-01

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°49'18.98"N, 20°59'17.66"E

GPS: 48°49'18.98"N, 20°59'17.66"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.