Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský odev zo Bzovíka 004-01

 1. Popis Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Nasleduje spodná plátenná sukňa, na ktorej má žena oblečenú bielu plátennú sukňu s úzkym vyšívaným žltým venčekom okolo spodného okraja, obe nazývané "kiňťeš". Na sukni má modrotlačovú zásteru nazývanú "tarkavá kitľa "s geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a s výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Stred zástery zdobí viacfarebný spojovací švík ozdobne spájajúci dve poly látky. Okolo drieku má opásanú farebnú vyšívanú stuhu vzadu previazanú na mašľu. Hore má oblečený čierny zamatový kabátik nazývaný "lipitinka". Celá jeho predná časť, ktorá sa na hrudi prekrýva je bohato zdobená korálikmi, flitrovými stuhami a rastlinnými motívmi krížikovej výšivky s prevládajúcou modrou, fialovou a zelenou farbou. To isté zdobenie je aj nad šosmi na zadnej driekovej časti kabátika a na manžetách rukávov. Na hlave má žena biely plátenný čepiec bohato zdobený farebnou mriežkou a upevnený dokola hlavy vyšívanou stuhou stiahnutou na zátylku a s koncami spustenými pozdĺž chrbta. Obuté má čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Všeobecný popis Do prvého pôrodu sa okolo čepca uväzovala hladká červená stuha bez kvetov, potom už len pestré, rôznofarebné.
  Tento odev zaraďujú miestni obyvatelia medzi "krekácky kroj", ktorý má veľa farieb. Existujú jeho 4 varianty kam patria obce Bzovík, Senohrad, Litava (kde majú tzv. "krikľavý kroj") a Čekovce. Všetky tieto varianty ženského tradičného odevu sú bez živôtika "prusľaka". Opakom je "horniacky kroj" obcí Babiná, Dobrá Niva, Sása, ktorý je tmavší, s "prusľakom", rukávce sú "ráncované" (skladané) a ich manžeta s výšivkou širšia.
  Poznámky V chladnom počasí nosili vlniak.
  Výskumný tím: Miroslav Hanák, Michal Veselský, Stanislava Tichá.
  Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
  Obec pôvoduBzovík
  Dátum vzniku diela20. roky 20. storočia
  RegiónHont
  Interpreti Pavlendová, Pavlína (1999-)
  Miesto záznamuBzovík
  Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
  Kľúčové slová ženský odev
  sviatočný odev
  čižmy
  rubáš
  spodná sukňa
  sukňa
  zástera
  ženský kabátik
  čepiec
  mriežka
  paličkovaná čipka
  krížiková výšivka
  modrotlač
  Ďalšia zodpovednosť Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Dátum digitalizácie26.10.2018
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia237/2018-5/03-CTĽK

Mapa

GPS: 48°19'12.00"N, 19°5'22.89"E