Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Bábka od Jozefa Matušíka 010-07

 1. Popis Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je z hodvábu ozdobený továrensky vyrábanými stuhami a našitými gombíkmi. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 46 cm. Bábka reprezentovala postavu staršieho muža, šľachtica, kráľa a podobne. Detail ľavej nohy bábky s vyhrnutým oblečením, vidno spôsob upevnenia spodnej časti nohy.
  Všeobecný popis Marionety boli najrozšírenejším typom bábok, s ktorými až do polovice 20. storočia hrávali tradiční kočovní bábkari na Slovensku i v Čechách. Hlavy, spodné časti rúk a nôh sa vyrezávali takmer výlučne z lipového dreva, trup a stehná z ľahšieho (obyčajne z jedľového alebo borovicového) dreva. Ľavá ruka sa vyrezávala zvyčajne s vystretými prstami, pravá zasa so zatvorenou dlaňou tak, že palec a ukazovák boli spojené. Vodiaci drôt bol zavŕtaný priamo do hlavičky alebo prechádzal skrz celú hlavu až do stredu trupu, kde bol zahnutý a upevnený klinčekom. Na hornej strane bol drôt dvojnásobne zahnutý do zúženého tvaru písmena "u" a zakončený háčikom, na ktorý sa pripevňovalo drevené vahadlo motýlieho alebo obdĺžnikového tvaru s vodiacimi niťami.
  Poznámky Podľa spomienok Antona Anderleho, J. Matušík vyrezal pre Anderlovcov niekoľko hláv, bábky potom skompletizoval pravdepodobne Jaroslav Anderle.
  Z kolekcie bábkara Bohuslava Anderleho (1913 – 1976), ktorý s bábkou aj hrával. Neskôr súčasť zbierky bábok Antona Anderleho (1944 - 2008) z Banskej Bystrice.
  Autori diela Matušík, Jozef (1874-1951)
  Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
  Obec pôvoduRajec
  RegiónStredné Považie
  Dátum zaznamenania2015
  Predmetová klasifikácia 5.2.1. Rezbárstvo
  6.6.3. Bábkové divadlo
  Kľúčové slová bábka
  bábkové divadlo
  ľudoví bábkari
  Ďalšia zodpovednosť Anderle, Anton (vlastník diela)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia089/2015-3/03-DF TĽK

Mapa

GPS: 49°5'19.05"N, 18°38'6.80"E