Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 006-01

Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 006-01
 1. Popis Skupina "šablárov", mládencov pri tanci "šable"pred kostolom svätého Mikuláša v Borskom Mikuláši. Pri "šablároch" vidieť viacero "suaninárov". Vpravo stojí dychová hudba.
  Všeobecný popis Fašiangové obchôdzky šablárov v Borskom Mikuláši sa konali od nedele do utorka pred popolcovou stredou. V nedeľu bolo na programe zahájenie fašiangov slávnostnou svätou omšou, kde boli nasúpení šablári. Po omši sa presunuli pred obecný úrad, kde sa tancovalo takzvané maxikolo. V pondelok sa začínali obchôdzky šablárov, mikulášskí išli do Petra a petranskí do Mikuláša. V utorok pokračovali obchôdzky, už každý vo svojej obci. Večer sa konalo pochovávanie basy.
  Skupiny sa skladali z richtára a párneho počtu šablárov vybavených drevenými šabľami. Ku skupine sa pridávali dvaja "suaninári" a mládenec, ktorý chodil ako vyzvedač po domácnostiach a zisťoval kto šablárov prijme a či chce taňec alebo šable. Niekedy sa funkcia vyzvedača spájala s postavami suaninárov. Úlohou suaninárov bolo vyvádzanie rôznych šibalstiev. V skupine sa nachádzal aj pokladník, ktorý vyberal peniaze za taňec alebo šable. Peniaze boli určené na organizovanie zábavy.
  Poznámky Funkcia richtára vychádza z obdobia, kedy existoval inštitút mládeneckého richtára, ktorý mal v konkrétnom roku na starosti aj prípravu fašiangových obchôdzok. V súčasnosti je zaužívané chodenie viacerých zoskupení šablárov rôznych vekových kategórií od starších detí až po ženáčov.
  Obec pôvodu Borský Mikuláš
  Región pôvoduZáhorie
  Miesto záznamuBorský Mikuláš
  Dátum zaznamenania70. roky 20. storočia
  Predmetová klasifikácia 3.2.3. Fašiangy
  Kľúčové slová fašiangové obchôdzky
  fašiangové tance
  fašiangy
  sviatočný odev
  mládenecký odev
  pierko
  Ďalšia zodpovednosť Cintulová, Oľga (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Svíba, Róbert (digitalizoval)
  Dátum digitalizácie5.8.2015
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia044/2016-3/03-DF TĽK

Mapa

Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 006-01

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°37'42.07"N, 17°12'21.37"E

GPS: 48°37'42.07"N, 17°12'21.37"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.