Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 006-01

Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 006-01
 1. Popis Skupina "šablárov" (mládencov) pri tanci "pot šable" pred Kostolom svätého Mikuláša v Borskom Mikuláši. Pri "šablároch" vidieť viacero "suaňinárov ". Vpravo stojí dychová hudba.
  Všeobecný popis Fašiangové obchôdzky "šablárov" v Borskom Mikuláši a v Borskom Petre sa konali a podnes konajú v pondelok a utorok pred Popolcovou stredou. V pondelok sa začínali obchôdzky tak, že "šablári" z Borského Mikuláša chodievali do Borského Petra a naopak. V utorok vykonávala každá skupina obchôdzku vo svojej obci. Od roku 1974 sa tu konáva v utorok okolo polnoci pochovávanie basy. V roku 2008 miestny kultúrny spolok v obci zaviedol tzv. "Maxikolo" – spoločné predvádzanie šabľového tanca všetkými skupinami obchôdzkárov naraz na jednom mieste, na ploche vedľa obecného úradu, ktoré sa podnes konáva v nedeľu popoludním a zahajuje fašiangy v tejto obci.
  Skupiny sa skladali z "richtára" a párneho počtu "šablárov" so šabľami. Ku skupine sa pridávali aspoň dvaja "suaňinári", ktorí vyzvedali v jednotlivých domácnostiach, kto "šablárov " prijme. Zároveň sa pýtali domácich, či chcú zatancovať "šable" alebo "tanec" (vytancovanie žien v domácnosti). Úlohou "suaňinárov" bolo vyvádzanie rôznych šibalstiev. V skupine sa nachádzal aj pokladník, ktorý vyberal peniaze za "tanec" alebo "šable". Peniaze boli určené na organizovanie zábavy, pre sprevádzajúcich muzikantov, ale i pre vlastnú spotrebu "šablárov".
  Poznámky Funkcia "richtára" sa traduje z obdobia, keď existoval inštitút mládeneckého richtára, ktorý mal v konkrétnom roku na starosti aj prípravu fašiangových obchôdzok. V súčasnosti je zaužívané chodenie viacerých zoskupení "šablárov" rôznych vekových kategórií, od mladších a starších detí, cez niekoľko skupín slobodných mládenocv až po viaceré partie "ženáčov". Najstaršiu obchôdzkovú skupinu mužov tu nazývajú "konopňáci" podľa typického konopného odevu, ktorý nosí len táto skupina obchôdzkárov. V obci sa ženatí obchôdzkári začali objavovať v 80. rokoch 20. storočia.
  Obec pôvodu Borský Mikuláš
  Región pôvoduZáhorie
  Miesto záznamuBorský Mikuláš
  Dátum zaznamenania70. roky 20. storočia
  Predmetová klasifikácia 3.2.3. Fašiangy
  Kľúčové slová fašiangové obchôdzky
  fašiangové tance
  fašiangy
  sviatočný odev
  mládenecký odev
  pierko
  Ďalšia zodpovednosť Cintulová, Oľga (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Svíba, Róbert (digitalizoval)
  Dátum digitalizácie5.8.2015
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia044/2016-3/03-DF TĽK

Mapa

Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 006-01

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°37'42.07"N, 17°12'21.37"E

GPS: 48°37'42.07"N, 17°12'21.37"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.