Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Šopka z Topoľovky 001-01

Šopka z Topoľovky 001-01

 1. Popis Drevená scéna, ktorá slúži na predvádzanie vianočnej betlehemskej bábkohry s lokálnym pomenovaním "šopka". Scénu predstavuje betlehemská maštaľ, ktorá má dve veže a jednotlivé bábky sa v nej pohybujú v drážke podlahy. Maštaľ je upevnená na štyroch kovových nohách, vo vnútri sa nachádza lampa, ktorá zabezpečuje osvetlenie scény. Celková šírka scény je 105,5 cm, výška je 50 cm (s nohami 90 cm) a hĺbka 31 cm. Šírka samotných postranných veží je 23 cm. Celkový pohľad na scénu spredu, okolo ktorej sa nachádzajú koledníci. Na fotografii sú zľava: Peter Meričko (prvý maršál), Jakub Ginda (kráľ Herodes), Pavol Hivko (pomocník bábkara) a Branislav Kušnír (druhý maršál).
  Všeobecný popis Vianočná betlehemská bábkohra ("šopka") sa zvykne hrávať v rámci vianočných obchôdzok v obci Topoľovka a tematizuje putovanie pastierov za novonarodeným Ježiškom. Bábkohra je súčasťou hry o Kráľovi Herodesovi a má podobu scénickej vsuvky. Počas spievania koledy chodia bábky na scénu vo dvojiciach, poklonia sa najskôr Ježiškovi, potom obecenstvu a vystriedajú ich ďalšie. Tento zvyk a taktiež vianočná koleda pochádzajú z Poľska a do Topoľovky ju priniesli prisťahovalci z okolia mesta Przemyśl (v Halíčskej oblasti Rakúsko-Uhorska) približne okolo roku 1900. O jej etablovanie v prostredí obce Topoľovka sa zaslúžil poľský prisťahovalec Leon Bak, ktorý v období prvej svetovej vojny inicioval výrobu bábok (zachované v pôvodnom stave) a taktiež pôvodnej scény ("šopky").
  Poznámky Tradíciu vianočného koledovania s betlehemskou bábkohrou a hrou o Kráľovi Herodesovi pomáha udržiavať a posúva ju mladším generáciám pán Ján Michančo.
  Zbierka bábok a samotná scéna ("šopka") sú uložené na obecnom úrade v obci Topoľovka.
  Výskum pripravil Vladimír Kyseľ a Juraj Hamar, výskumný tím: Juraj Hamar, Miroslav Hanák, Julián Ratica a Michal Veselský.
  Autor záznamu Hanák, Miroslav (1984-)
  Obec pôvodu Topoľovka
  Región pôvoduHorný Zemplín
  Interpreti Meričko, Peter (2004-)
  Ginda, Jakub (2001-)
  Kušnír, Branislav (2004-)
  Miesto záznamuTopoľovka
  Dátum zaznamenania22.10.2019
  Predmetová klasifikácia 5.2.1. Rezbárstvo
  6.6.3. Bábkové divadlo
  3.2.2. Vianočné obdobie
  Kľúčové slová bábka
  bábkové divadlo
  ľudoví bábkari
  koledovanie
  koleda
  obchôdzky
  hra o Herodesovi
  Ďalšia zodpovednosť Michančo, Ján (vlastník diela)
  Obec Topoľovka (vlastník diela)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia276/2019-5/05-DFTĽK

Mapa

Šopka z Topoľovky 001-01

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°55'25.83"N, 21°48'33.70"E

GPS: 48°55'25.83"N, 21°48'33.70"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.