Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Chlapčenská košeľa z Hrušova 002-04

 1. Popis Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna s náprsným bielym vyšívaním. Ide o novší typ konopnej košeľe, ktorý sa rozšíril začiatkom 20. storočia. Pohľad na plece, na ktorom je všitý štvorcový kus plátna zvaný "ľajsňa", do ktorého je všitý rukáv. Rukáv sa pred všitím do košele v časti, ktorá má byť prišitá na ramene, nadrobno "porancuje na dve nitki" (naskladá približne na 2 cm). Po "rancoch" (skladoch) sa nacifruje "krivinka" alebo "prietočka". Naskladaná vyšitá časť je široká ako "ľajsňa" na ramene. Celý rukáv sa všije do košele, stredná "porancuvaná" (naskladaná) časť sa všije medzi "ľajsňe" na ramenách.
  Poznámky Kým nezačali deti chodiť do školy, nosili chlapci a dievčatá rovnaký odev. Keď žačali chodiť do školy, nosili odev po starších súrodencoch alebo im ušili či kúpili nový odev. Chlapčenský odev bol identický s odevom dospelých mužov. Tento typ košele je známy aj inde na Slovensku pod názvom nemecká košeľa a poukazuje na vplyvy mestského odevu, šíriaceho sa do Hrušova z ekonomicky vyspelejších oblastí juhu a západu Slovenska.
  Jednotlivé diely košele sa vyšívali samostatne. Zošívanie jednotlivých dielov košele bolo zložité a nevedeli ho všetky ženy v dedine. Ak si ich nevedeli urobiť samy, dali si ich šiť vyšívačkám.
  Autori diela Benková, Anna (1943-)
  Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
  Obec pôvoduHrušov
  Dátum vzniku diela1999
  Región pôvoduHont
  Miesto záznamuHrušov
  Dátum zaznamenania16.2.2017
  Predmetová klasifikácia 4.4.2.1. Historické podoby tradičného mužského odevu
  Kľúčové slová detský odev
  mužský odev
  mužská košeľa
  Ďalšia zodpovednosť Brloš, Ján (vlastník diela)
  Brloš, Ján (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Dátum digitalizácie16.2.2017
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia122/2020-4/05-DFTĽK

Mapa

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°9'15.40"N, 19°5'29.46"E

GPS: 48°9'15.40"N, 19°5'29.46"E