Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Bábka od neznámeho autora 003-01

 1. Popis "Koník Miško", tradičná bábka (marioneta) z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Bábka je zavesená na piatich nitiach upevnených na drevenom vahadle: dve stabilizujú telo koníka vpredu a vzadu, dve sú naviazané na hlave koníka a umožňujú mu kývať hlavou do strán a jedna je v strede hlavy koníka a pomocou tejto nite môže kôň kývať hlavou hore – dolu. Výška bábky je 20,5 cm (od zeme k chrbtu), dĺžka 36 cm. Koník účinkoval v závere predstavenia – v dohre (tzv. "šlusnumer") spoločne s Gašparkom.
  Všeobecný popis Marionety boli najrozšírenejším typom bábok, s ktorými až do polovice 20. storočia hrávali tradiční kočovní bábkari na Slovensku i v Čechách. Trikové bábky (žongléri, artisti, povrazolezci a iné cirkusové postavy), ale aj bábky zvierat boli obyčajne animované len niťami zavesenými na drevenom vahadle.
  Poznámky Z kolekcie bábkara Antona Anderleho (1944 - 2008) z Banskej Bystrice. Bábka patrila k základnej kolekcii bábok s ktorou Anton Anderle aktívne hrával svoje predstavenia.
  RegiónBez zaradenia
  Miesto záznamuBanská Bystrica
  Dátum zaznamenania2015
  Predmetová klasifikácia 5.2.1. Rezbárstvo
  6.6.3. Bábkové divadlo
  Kľúčové slová bábka
  bábkové divadlo
  ľudoví bábkari
  Fyzický popis360° produktová fotografia z 18 snímok
  Ďalšia zodpovednosť Anderle, Anton (vlastník diela)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia089/2015-3/03-DF TĽK