Počet záznamov: 1  

 Pridať záložky   Bábka od neznámeho autora 002-01

 1. Popis Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Ide o typ bábky "Dupák" z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali ako postavy v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre na konci predstavenia. Ich doménou boli rôzne varietné výstupy, v ktorých vystupovali ako povrazolezci, žongléri, akrobati a pod. Bábka je zavesená na oceľovom drôte, ovládaná dvomi niťami upevnenými na hlave. Princíp animácie spočíva v skladaní a vymršťovaní celej postavy v rytmizovaných pohyboch s dôrazom s „dupaním“ nôh o dosky javiska, obyčajne so sprievodom melódie k odzemku. V skrčenej pozícii má bábka dĺžku 21 cm, po vymrštení 70 cm. "Dupák" z kolekcie Antona Anderleho mal meno Janči Paprika. Celkový pohľad na bábku v skrčenej pozícii.
  Všeobecný popis Marionety boli najrozšírenejším typom bábok, s ktorými až do polovice 20. storočia hrávali tradiční kočovní bábkari na Slovensku i v Čechách. Trikové bábky (žongléri, artisti, povrazolezci a iné cirkusové postavy) boli obyčajne animované len niťami zavesenými na drevenom vahadle. Výnimkou bola práve bábka "Dupáka", ktorý bol ukotvený na hlavnom drôte vedenom skrz hlavu k spodnej drevenej časti pod kostýmom na ktorej boli pripevnené nohy.
  Poznámky Z kolekcie bábkara Antona Anderleho (1944 - 2008) z Banskej Bystrice. Bábka patrila k základnej kolekcii bábok s ktorou Antom Anderle aktívne hrával svoje predstavenia.
  RegiónBez zaradenia
  Miesto záznamuBanská Bystrica
  Dátum zaznamenania2015
  Predmetová klasifikácia 5.2.1. Rezbárstvo
  6.6.3. Bábkové divadlo
  Kľúčové slová bábka
  bábkové divadlo
  ľudoví bábkari
  Fyzický popis360° produktová fotografia z 18 snímok
  Ďalšia zodpovednosť Anderle, Anton (vlastník diela)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia089/2015-3/03-DF TĽK